Ana SayfaMüzikDilimize dolanan dizi müzikleri

Dilimize dolanan dizi müzikleri

Dizi müzikleri en az dizinin kendisi kadar akıllarımızda yer ediyor. İşte severek izlenen, sezonlar boyunca devam eden dizilerin unutulmaz şarkıları. 

Zeynep SİPAHİ / [email protected]

Severek izlenen dizilerin jenerik şarkıları benim gibi sizin de dilinize durduk yere takılıyor mu? Mesela kendimi bir anda “Bana bir masal anlat baba / İçinde bütün oyunlarım /Kurtla kuzu olsun, şekerle bal” derken bulabiliyor ya da daha neşeli bir ruh halindeysem, “I’ll be there for you…” diyerek dans etmeye başlayabiliyorum. Büyük bir keyifle izlediğimiz o dizilerin unutulmaz jenerik müziklerini sizler için bir araya getirdim.

Friends

İtiraf edin; “Friends”i kaç kere izlediniz? Tabii şu anda “Seinfeld”ciler ile “How I Met Your Mother”cıların sesinin yükseldiğine eminim ama üzgünüm aranızda “Friends”ciler de var, tıpkı benim gibi 🙂 Rachel, Phoebe, Ross, Chandler, Monica ve Joey‘nin (namıdiğer “How you doin?”) hikayelerini izlediğimiz 10 sezon boyunca dizinin ana şarkısı olan The Rembrandts‘ın seslendirdiği ‘I’ll Be There For You’ ile listemize başlıyoruz.

Sex and the City

Douglas J. Cuomo tarafından bestelenen “Sex and the City”nin jenerik müziği de aklımıza kazınanlardan. 1998 yılında yayınlanmaya başlayan ve 6 sezon boyunca Carrie, Brenda, Charlotte ve Samantha‘nın hikayesini izlediğimiz dizinin ardından iki filmi çekilmiş ve geçen yıl da devam serisi “And Just Like That” yayına girmişti. Öyle ya da böyle 24 yıldır hayatımızda olan ve kronolojik olarak izlediğinizde ister istemez “Ah ne yaşlanmışlar” dediğiniz bu ikonik dizi ve müziğini atlayamazdım.

Bir Başkadır

Berkun Oya‘nın yazıp yönettiği çok ses getiren bol ödüllü dizisi “Bir Başkadır”ın genel olarak müzik seçimleri de en az senaryosu ve kurgusu kadar özenliydi. Dizinin açılış değil ama kapanış şarkısı en çok aklımızda kalanlardan. Ferdi Özbeğen‘in ‘Gündüzüm Seninle’ şarkısından dizinin ruhuna daha cuk oturacak başka bir alternatif hayal bile edemiyoruz.

Küçük Sırlar

“Gossip Girl” dizisinin Türk uyarlaması olan ve kadrosunda Sinem Kobal, Merve Boluğur, Burak Özçivit, Birkan Sokullu gibi isimlerin yer aldığı “Küçük Sırlar”ın açılış şarkısı Atiye‘nin kendi adını taşıyan ilk albümünde de yer alan ve Teoman‘la birlikte seslendirdiği ‘Kal’ şarkısıydı. Bu parçanın içimizdeki ergeni açığa çıkarttığı kesin.

The Addams Family

“The Addams Family” dendiği anda parmaklarını şıklatmaya başlayanlar orada mısınız? Charles Addams‘ın yarattığı çizgi karakterler 1964 yılında bir televizyon dizisi olarak hayat bulmuş, ardından da 90’lı yıllarda “The Addams Family” birçok kez beyazperdeye uyarlanmıştı. Ve o meşhur açılış müziği ta günümüze kadar geldi. Amc Orchestra‘nın Amc Presents Halloween Hits – Music For A Monster Fest” albümünde yer alan bu şarkıdaki parmak şıklatma detayı diziyle özdeşleşti ve hatta kısa bir süre sonra Netflix’te vizyona girecek “Wednesday” dizisinin ilk tanıtım videosunda da kullanıldı. 

Kavak Yelleri

2007 yılında yayınlanmaya başlayan ve beş sezon boyunca devam eden “Kavak Yelleri” Türk gençlik dizileri arasındaki en naif, en unutulmazlardan biri olarak aklımızda yer etti. Aşağı yukarı aynı dönemlerde kurulmuş olan Pinhani‘nin 2006’da yayınladığı ilk albümü “İnandığın Masallar”da yer alan ‘Hele Bi Gel’ şarkısının dizinin jenerik müziği olmasıyla adeta bu şarkı ve dizi birbiriyle özdeşleşti.

Süper Baba

Ve 90’lı yıllarda bizi ekran başına kitleyen, Şevket Altuğ‘nun başrolünde yer aldığı ve bir aile babasını canlandırdığı “Süper Baba”, 90’lı yıllarda çocukluğunu geçirenlerin hafızalarının en derinlerinde yer etmiş yapımlardan bir tanesi. Yeni Türkü ve Oya Küçümen birlikteliğinden doğan ‘Bana Bir Masal Anlat Baba’ ise dizinin jenerik müziğiydi ve 90’lı yılların unutulmaz şarkıları arasındaki yerini aldı.

Stranger Things

Konumuz dizilerin unutulmaz jenerik müzikleri olunca en az dizinin kendisi kadar soundtrack‘leriyle de dikkat çeken “Stranger Things”e yer vermem gerekiyordu. Özellikle son sezonda, Kate Bush‘un ‘Running Up That Hill’ ve Metallica‘nın ‘Master of Puppets’ına yer verilmesi, yaklaşık 40 yılın ardından bu parçaların tekrardan müzik listelerine ilk sıradan girmesini sağladı. Ancak dizinin dört sezon boyunca açılışında yer alan ve bütün ruhunu yansıtan, L’Orchestra Cinematique imzası taşıyan açılış müziğini de atlamamak gerek.

Game of Thrones

Ve tabii ki “Game of Thrones”un orkestral jenerik müziği olmadan bu liste eksik kalırdı. Tüylerimizi diken diken bu şarkının ardındaki isim ise film müziği yapımcısı Ramin Djawadi. Kendisi sadece bunu değil, aynı zamanda yeni sezonu için gün saydığımız “Westworld”ün de ana şarkısını besteledi.

Nip/Tuck

Ryan Murphy‘nin yaratıcılığını üstlendiği ve yedi yıl boyunca devam eden “Nip/Tuck”ın jenerik şarkısı ‘A Perfect Lie’yı da atlamamak gerek. The Engine Room‘un bu şarkısı “Make me beautiful / A perfect soul / A perfect mind / A perfect face / A perfect lie” sözleriyle bir estetik cerrahi kliniğinde geçen hikayeleri konu edinen dizi için biçilmiş kaftan.

BENZER İÇERİKLER

EN ÇOK OKUNANLAR

ÖZEL DOSYALAR