Ana SayfaDünyadanDinlediğiniz müzik kişiliğinizi ele veriyor

Dinlediğiniz müzik kişiliğinizi ele veriyor

Cambridge Üniversitesi’nde yapılan yeni bir araştırmaya göre, dinlediğimiz müzikler kişilik özelliklerimize dair önemli ipuçları taşıyor. 

Cambridge Üniversitesi’nde araştırma görevlisi olan Dr David Greenberg tarafından yürütülen araştırma, 50’den fazla ülkeden 350 binden fazla insanla birlikte yürütüldü. Araştırma, müzikal tercihler ile kişilik arasındaki bağlantıların evrensel olduğunu ortaya çıkardı.

Ed Sheeran’ın “Shivers” şarkısının Birleşik Krallık’taki dışa dönük kişilere, Arjantin veya Hindistan’da yaşayanlar kadar çekici geldiğini söylüyor. ABD’de nevrotik özelliklere sahip olanlar da Danimarka veya Güney Afrika’da yaşayan benzer bir kişiliğe sahip kişiler kadar Nirvana dinlemekten keyif alıyor.

Çalışma, dünyanın neresinde olursa olsun uyumlu insanların, Marvin Gaye’in “What’s Going On”unu veya Lady Gaga ve Bradley Cooper’ın “Shallow”unu sevme eğiliminde olduğunu buldu.

Aynı zamanda bir müzisyen olan Greenberg, “Müzik ve kişilik arasındaki bu kalıpların dünya çapında ne kadar çoğaldığına şaşırdık. İnsanlar coğrafya, dil ve kültüre göre ayrılabilir, ancak dünyanın bir yerindeki içe dönük bir kişi, başka bir yerdeki içe dönüklerle aynı müziği seviyorsa, bu, müziğin çok güçlü bir köprü olabileceğini düşündürüyor. Müzik, insanların birbirlerini anlamalarına ve ortak bir zemin bulmalarına yardımcı oluyor” dedi.

ARAŞTIRMADA MUSİC MODELİ

Araştırmacılar, müzik tercihlerini kavramsallaştırmak için yaygın olarak kabul edilen bir çerçeve olan ve beş temel müzik stilini tanımlayan MUSIC modelini kullandılar:

  • ‘ Mellow’ (yumuşak rock, R&B ve yetişkin çağdaş türlerinde duyulduğu gibi romantik, yavaş ve sessiz niteliklere sahip)
  • ‘ Gösterişsiz’ (ülke türlerinde duyulduğu gibi karmaşık olmayan, rahatlatıcı ve saldırgan olmayan nitelikler)
  • ‘ Sofistike’ (klasik, opera, avangard ve geleneksel caz türlerinde duyulan ilham verici, karmaşık ve dinamik özellikler)
  • ‘ Intense’ (klasik rock, punk, heavy metal ve power pop türlerinde duyulan bozuk, gürültülü ve agresif özellikler)
  • ‘ Çağdaş’ (rap, elektronika, Latin ve Euro-pop türlerinde duyulan ritmik, iyimser ve elektronik özellikler).

Dinlediğiniz müzik ve kişilik özellikleriniz hakkında bir test yapmak isterseniz buraya tıklayın.

BENZER İÇERİKLER

EN ÇOK OKUNANLAR

ÖZEL DOSYALAR