Ana SayfaMüzikDizilerle hayatımıza giren en iyi cover'lar

Dizilerle hayatımıza giren en iyi cover’lar

Dizilerin en can alıcı anlarında çalan, bazıları orijinaline saygı duruşu niteliğinde bazılarıysa orijinalinin bir tık ötesine geçen, unutamadığımız cover’ları sizler için derledik.

Erhan BİLEN / [email protected]

‘Homeward Bound’ – Simon & Garfunkel / The Leftovers (2014-2017)

Simon & Garfunkel‘in 1966 tarihli “Parsley, Sage, Rosemary and Thyme” albümünde yer alan şarkı, “The Leftovers”ın en kritik sahnelerinden birinde, 2. sezon finalinde kendine yer buluyor. Justin Theroux tarafından canlandırılan Kevin’in çekingen ve savunmasız sesinde bambaşka bir hal alan şarkı, izleyiciyi Kevin’in “ölüm kalım” yolculuğuna ortak ediyor.

‘Life on Mars’ – David Bowie / American Horror Story: Freakshow (2014-2015)

Ryan Murphy imzalı korku antoloji dizisi “American Horror Story”nin dördüncü sezonu “Freakshow”, “Coven” ve “Asylum” ile birlikte dizinin en ikonik sezonların biri kuşkusuz. Bunda tabii ki dizinin kadrolu oyuncuları Jessica Lange, Frances Conroy ve Kathy Bates‘in payı oldukça büyük. Lange‘in sezonun ilk bölümünde ustalıklı bir Alman aksanıyla seslendirdiği Bowie klasiği ‘Life on Mars’, izleyiciye Lange tarafından canlandırılan Elsa’nın içindeki ‘ucube’yi gösteriyor.

‘Keep on Loving You’ – REO Speedwagon / Big Little Lies (2017-2019)

80’lerin en popüler rock ballad’larından ‘Keep on Loving You’, Cigarettes After Sex cover’ıyla Big Little Lies‘ın ikinci sezonunda karşımıza çıkıyor. İlk sezonda yakaladığı ivmeyi ikinci sezonda tutturamasa da müzik kullanımıyla öne çıkan dizi, Michael Kiwunaka‘dan Leon Bridges‘a, Alabama Shakes‘ten Agnes Obel‘e soundtrack’inde birçok unutulmaz şarkıya yer veriyor.

‘A Hard Rain’s A-Gonna Fall’ – Bob Dylan / Peaky Blinders (2013-2022)

Geçtiğimiz ay son sezonuyla ekranlara veda eden Peaky Blinders‘ın 4. sezon finali için Laura Marling tarafından özel olarak kaydedilen şarkı, Bob Dylan‘ın 1962 yılında kendi şiirinden bestelediği ‘A Hard Rain’s A-Gonna Fall’un bir cover’ı. Ayrıca Marling‘in en can alıcı şarkılarından biri olan ‘What He Wrote’un da 2. sezonda kullanıldığını not düşelim.

‘Love Will Tear Us Apart’ – Joy Division / Normal People (2020)

2020 yılının hayatımıza kattığı nadir güzelliklerden “Normal People”da, Joy Division klasiği ‘Love Will Tear Us Apart’ı Connell İtalya’ya giderken trende duyuyoruz. “We’re changing our ways, taking different roads. Love, love will tear us apart again.” sözleri ikilinin ilişkilerinde belki de kırılma noktası diyebileceğimiz bir bölümde Connell’in kaygılarının vücut bulmuş haline dönüşüyor.

‘You Oughta Know’ – Alanis Morissette / Bridgerton (2020-)

Netflix’in en çok izlenen orijinal dizilerinden “Bridgerton”, 19. yüzyılda geçen bir dönem dizisi olmasına rağmen Ariana Grande, Taylor Swift ve Billie Eilish gibi popüler modern sanatçıların şarkılarını büyük bir ustalıkla dönemine uyarlıyor. Bir 90’lar klasiği olan “Jagged Little Pill”den ‘You Oughta Know’ ise dizinin ikinci sezonunda yayınlandıktan sonra Morissette tarafından bir kez daha özel bir performans için yeniden seslendirildi.

‘Back to Black’ – Amy Winehouse / Westworld (2016-)

Soundtrack’ler ve cover’lardan bahsederken “Westworld”e ayrı bir parantez açmadan geçemeyiz. HBO’nun büyük ilgi gören bilimkurgu dizisi “Westworld”, fan teorileriyle olduğu kadar müzikleriyle de konuşuluyor. Radiohead‘den Amy Winehouse‘a, Pink Floyd‘dan The Cure‘a klasikleşmiş isimlerin şarkılarının piyano cover’larına yer veren dizinin soundtrack’i Game of Thrones” ve “Prison Break” gibi diziler için yaptığı bestelerle tanınan Ramin Djawadi’nin imzasını taşıyor.

BENZER İÇERİKLER

EN ÇOK OKUNANLAR

ÖZEL DOSYALAR