Bir diziyi unutulmaz yapan en önemli detaylardan biri de, kritik sahnelerde çalan şarkılar, haliyle. İşte çaldığı anda akla o diziyi getiren, unutulmaz 8 şarkı. 

Bazı şarkılar çalmaya başladığında, aklımıza bazı kareler gelir. Behzat başkomiserin tesbihini sallaması ya da Merve Aksak’ın dedikodu yaparken dokunduğu flamingo desenli duvar kağıtları gibi mesela… Türk televizyon dizilerinin başarısı, biraz da doğru seçilen müziklerinden kaynaklanıyor. Aradan yıllar da geçse o şarkılar bize hep sevdiğimiz dizileri, o dönem yaşadıklarımızı hatırlatıyor. İşte dizilerle özdeşleşen, hafızalarımıza yer eden 8 şarkı…

Olsun- Pilli Bebek / Behzat Ç. Bir Ankara Polisiyesi

Yayınlandığı dönemde büyük fırtınalar koparmış olan Behzat Ç; Netflix, Puhu TV, Blu TV gibi pek çok platform sayesinde güncelliğini koruyor. Başrolünde Erdal Beşikçioğlu’nun rol aldığı dizideki Hayalet, Akbaba, Harun, Eda, Cevdet gibi karakterler ve onların ünlü replikleri asla unutulmadı. Emrah Serbes’in aynı adlı romanından senaryolaştırılan dizi 2011’de başladı ve 2019’da final yaptı. Behzat Ç. televizyonda yayınlandığı dönemde trans cinayetleri, kadına şiddet gibi pek çok konuyu işleme cesareti göstermiş önemli bir diziydi. Dizinin kritik sahnelerinde Cem Kısmet – Pilli Bebek imzası taşıyan “Olsun” çalardı. Bu şarkıyla birlikte pek çok Pilli Bebek şarkısını da yine dizi içinde duyduk. 

Yorgun gecelerin ardından
Hep aynı yere dönerken
Islak sokaklar boyu düşündüm
Solmuş insanların yüzünden
Gülümseme beklerken
Tren yolları boyu düşündüm

Daha Mutlu Olamam- mor ve ötesi / Aşk 101 

Netflix’in en iddialı dizilerinden biri de Aşk 101’di. Geçtiğimiz nisan ayında yayınlanan ve ikinci sezonu da onaylanan dizi, özellikle 1998 yılının İstanbul’una ait detaylarla (zaman zaman da hatalarla) uzun zaman konuşuldu. Lise yıllarında geçen ve renkli bir arkadaş grubunun başından geçen olayları anlatan dizide Osman, Kerem, Sinan, Eda, Işık karakterleri dikkat çekti. Özellikle Kubilay Aka’nın hayat verdiği Kerem karakterinin kavgaya karıştığı sahnede çalan “Daha Mutlu Olamam” dizinin öne çıkan şarkılarından oldu. Aşk 101 yalnızca bu şarkıyı değil, 90’larda dinlediğimiz pek çok şarkıyı da çalarak gönülleri fethetti. Şebnem Ferah, Levent Yüksel, Mansur Ark, Duman gibi grup ve müzisyenlerin yer aldığı 90’lar listeleri Aşk 101’den sonra aldı yürüdü. 

Durdum sustum gülümsedim
Gözümü açtım ben değiştim
Kızdınız, siz haklıydınız
Artık size gerek yok
Küçük şeyler sevindirir ruhumu
Hayal bile edemezdim ben bunu
Daha mutlu olamam

Yaralı Ruhlar Bahçesi – Fırat Ağacık/ Ufak Tefek Cinayetler 

2017-2018 sezonu arasında yayınlanan Ufak Tefek Cinayetler dizisi de oldukça başarı kazanan dizilerden biriydi. Merve, Oya, Arzu ve Pelin adında, lise yıllarından arkadaş olan ve sosyal statüsü yüksek dört kadının entrikalarla dolu geçmişlerini ve günümüzdeki hayatlarını anlatan dizinin şarkısı “Yaralı Ruhlar Bahçesi” ne zaman çalsa akla havuzlu gösterişli villalalar, flamingolar, pencereden atılan meçhul karakterin akıbeti gibi pek çok kare geliyor. Fırat Ağacık’ın seslendirdiği “Yaralı Ruhlar Bahçesi”nin söz ve müziği Can Temiz’e ait. İkinci sezonu kötüydü ama ilk sezonuyla eğlenceli bir diziydi Ufak Tefek Cinayetler… Her kuyuyu ustalıkla kazabilen Merve Aksak karakterini kim unutabilir ki? 

Korkunun ipliği kalpte dikiş tutar mı
Küçücük yalanlar dev aşkları yutar mı
Şu tarihi her zaman mı kötüler yazarlar
Bak kahramanlarla dolu adsız mezarlar

Çıldırmıycam – Büyük Ev Ablukada/ Hakan: Muhafız (The Protector)

Netflix’in dikkat çeken yerli projesi Hakan Muhafız’ın 3. sezonu başladı. Dizinin başrollerinde Çağatay Ulusoy, Ayça Ayşin Turan, Hazar Ergüçlü, Okan Yalabık, Burçin Terzioğlu gibi oldukça başarılı bir kadro var. Hakan: Muhafız’ın bugüne kadar olan bölümlerinde Evdeki Saat, MFÖ, Sedef Sebüktekin, Mode XL, islandman, Mercan Dede gibi pek çok ismin şarkısına rastladık. Ama şüphesiz diziyle en özdeşleşen şarkı Büyük Ev Ablukada’nın “Çıldırmıycam”ı oldu. Zeynep’in otomobili sinirle kullandığı gece şarkının radyoda çalması o anla bütünleşti. 

Ben de geldim bir noktaya
Bu noktadan aşağısı
Uçurumun başlangıcı 
Kendimi tutucam
Çok sabırlı olucam
Napıp edip sonunda
Ben çıldırmıcam
Çıldırmıycam

Hele Bi Gel- Pinhani/ Kavak Yelleri 

2007-2011 yılları arasında yayınlanan Kavak Yelleri dizisi bir grup yakın arkadaşın başından geçen maceraları konu ediyor. Aslı, Efe, Deniz, Mine ve Güven karakterlerinin çok sevildiği dizinin müziği Pinhani’nin “Hele Bi Gel” şarkısıydı. Pinhani’nin daha pek çok şarkısı da Kavak Yelleri sayesinde geniş kitlelere ulaştı. Pinhani’nin bu yılın mayıs ayında yayınladığı “Dön Bak Dünyaya” şarkısının da karantina döneminde çekilen ev klibinde, Kavak Yelleri oyuncuları rol aldı. “Hele Bi Gel” çalmaya başladığında aklımızda Urla’nın muhteşem doğası, Dawson’s Creek ve Kavak Yelleri arasındaki 7 fark ve Efe’nin dizide tam olarak ölüp ölmediği gibi pek çok şey geliyor.

İçinden geleni söyle, kalırsa yazık olur
Hayata küsüverirsin, hüzünler seni bulur
Bi’ şeyler yapabilirsem, güzel gözlerin için
Başından geçeni anlat, masaldır benim için
Hele bi gel
Uzaklar sana gelir
Sen hele bi gel
Bütün dertler bitiverir

Mey- Model/ Kiralık Aşk 

Yayınlandığı 2015-2017 yılları arasında Ömer ve Defne’nin birbirlerine bir türlü açılamaması yüzünden çoğu izleyiciyi merakla (ve biraz da sinirle) ekran karşısına çivileyen Kiralık Aşk dizisi, Aydilge’nin “Sen Misin İlacım?” ve Model’in “Mey”i ile özdeşleşmişti. Dizide Model’in “Değmesin Ellerimiz”, “Ağlamam Zaman Aldı” gibi diğer hit şarkıları da pek çok sahnede kullanıldı. Barış Arduç ve Elçin Sangu öyle iyi bir ekran çifti oldu ki, artık ne zaman “Mey” çalsa aklımıza Kiralık Aşk’tan sahneler geliyor. Özellikle de ikilinin nihayet kavuştuğu final sahnesi

Ah ellerim titriyor
Of bir ateş basıyor
Özlemek bu dokunmakla geçmiyor
Ah (Ne olur sevgilim)
Öyle sev ki beni (Kanat kalbini)
Mey diye içeyim (Doldur sevgilim)
Kalbim tekliyor ay gel hasta gibiyim

Gitti Gider- Demir Demirkan/ Güneşi Beklerken 

2013-2014 yılları arasında yayınlanan ve başrollerini Hande Doğandemir, Kerem Bürsin gibi isimlerin paylaştığı Güneşi Beklerken dizisi, kayıp babasını arayan bir genç kızın oldukça karışık ilişkileri gün yüzüne çıkarmasıyla devam eden macerasını anlatıyor. En iyi gençlik dizisi kategorisinde pek çok ödülü bulunan dizi, Demir Demirkan’ın seslendirdiği “Gitti Gider” şarkısıyla da hafızalara kazındı.

Zamanla tanırsın insanları
Yiter hayallerin birer birer
Gerçeği görüp
Nefreti tadarsın zamanla
Günler geçer saymazsın
Sonu yokmuş gibi yaşarsın
Geceler mezar olur dalarsın, uykuya

Kal- Atiye & Teoman / Küçük Sırlar 

Dünyaca ünlü Gossip Girl dizisinin uyarlaması olan Küçük Sırlar’ın başrollerinde Sinem Kobal, Merve Boluğur, Kadir Doğulu, Burak Özçivit gibi isimler yer alıyor. Son dönemde internette de müzikleriyle gündeme gelen dizide, İstanbul’un zengin ailelerinn ve çocuklarının sıra dışı hayatları anlatılıyor. 2010-2011 yılları arasında yayınlanan dizi, Teoman ve Atiye düeti olan “Kal” ile hafızalarımıza yer etti.


Bazen sıkılırsın bazen bunalırsın hayattan
Biliyorum ben böyleyim
Yeter ki iste sakın korkma hayattan
Farkındayım seninleyim
Kal kal kal hep yanımda kal