Ana SayfaMüzikDoğaya duyarlı çevreci müzisyenler

Doğaya duyarlı çevreci müzisyenler

Sadece müzikleriyle değil, destek verdikleri sosyal sorumluluk projeleri ile de dikkat çeken çevreci müzisyenler yakın markajımızda. 

Zeynep SİPAHİ / [email protected]

Bugün günlerden Greenpeace Günü! Biz de bunu fırsat bildik ve yerli sahnenin çevreye duyarlı ünlülerinin bugüne kadar destek verdikleri projeleri ve çevre için neler yaptıklarını yeniden hatırlayalım istedik. Bu arada şunu da unutmamak gerekiyor: Söz konusu çevre ya da sosyal sorumluluk projeleri olduğu zaman büyük kitlelere ulaşma fırsatına sahip olan ünlülerin bu tür çalışmalara destek vermesi her şeyden daha fazla önem taşıyor. Şimdi gelin sadece müzikleriyle değil aktivist taraflarıyla da bizlere ilham veren yerli sahnenin ünlü isimlerinin bugüne kadar yaptıklarına göz atalım.

Mabel Matiz

Mabel Matiz‘in iki hafta önce yayınladığı son şarkısı ‘Fan’ı tekrar tekrar dinlerken, klibindeki “Mabel knows the truth” yazısı dikkatinizi çekti mi? Klibin en altında yer alan mabelknowsthetruth.com adresine tıkladığınız zaman direkt change.org’ta Genç İklim Aktivistleri’nin başlattığı İklim Acil Durumu İlan Edilsin kampanyaya yönlendiriliyorsunuz. Siz de imza vererek, Mabel Matiz’in de destek verdiği bu projeye katkıda bulunabilirsiniz.

Yalın

Deniz Temiz Derneği/Turmepa her yıl 5 Haziran Dünya Çevre Günü’nde çeşitli farkındalık projeleri üreterek çevre kirliliğine dikkat çekmeye devam ediyor. Geçen yıl Turmepa, ünlü isimlere “Mavi Yarınlar İçin Bugünden Harekete Geç, Yeni Bir Başlangıç Yap” çağrısında bulundu. 5 Haziran’da sosyal medya üzerinden yayınlanan farkındalık videolarında, çevre dostu isimler denizlerin yaşamsal önemi, denizdeki plastik atıklar, iklim değişikliği, deniz kirliliği ile mücadele, atık yönetimi, geri dönüşümün önemi konularında mesajlar verdi. Bu isimlerin başında da Yalın yer alıyordu.

Sertab Erener

2020 yılında Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu ve UNDP Türkiye‘nin işbirliği ile İklim Diplomasisi Haftası’nda başlatılan İklim Biziz, Değişeceğiz kampanyasına Sertab Erener başta olmak üzere Kenan Doğulu ve Nil Karaibrahimgil de destek vermişti. Erener, elinde çöp torbasıyla Bodrum sahillerinde de isyanını dile getirmişti.

sertab-erener

Aydilge

Aydilge 2018 yılında Bursa’da düzenlenen Ihlamur Festivali’nde vereceği konser öncesinde soluğu longoz ormanlarında almış ve oradaki çöpleri kent sakinleriyle birlikte toplamıştı. O sırada verdiği röportajda da şöyle demişti: “Biz doğanın hakimi değil, bir parçasıyız. Ona verdiğimiz her zarar, kendimize verdiğimiz zarar anlamına geliyor. Sanayileşen bir dünyadayız, buna ayak uydurmamız gerekiyor. Fakat bu kadar güzellikleri de heba etmemek gerekiyor. Doğaya sahip çıkmamız lazım.”

aydilge

Harun Tekin

Harun Tekin gerek çevre gerekse sosyal sorumluluk projelerinde en önde gördüğümüz isimlerin başında geliyor. Bugüne kadar birçok projeye destek veren Tekin, 2008 yılında Polonya’da gerçekleşen Uluslararası İklim Konferansı’na “Küresel ısınmayı durdur, dünyayı değiştir” mesajını vermek için bir araya gelen çevre alanında faaliyet gösteren sivil toplum örgütleri temsilcilerinin katıldığı etkinlikte basın açıklamasını yapan kişi olmuştu.

Tarkan

Tarkan‘ın da çevre konusunda ne kadar duyarlı olduğunu gayet iyi biliyoruz. Onu doğaya saçılmış çöpleri toplarken, ormanların ranta açılmasına sesini yükseltirken ya da sosyal sorumluluk projelerinde aktif olarak çalışırken sayısız kez gördük. Bunlar arasında en dikkat çekenlerden biri de 2013 yılında İklim Değişikliği Tehdidine Karşı İstanbul Manifestosu’na destek vermiş olması. Harun Tekin ve Sezen Aksu da manifestoyu destekleyen isimlerden bazılarıydı.

tarkan

Hayko Cepkin

Küresel iklim değişikliği, GDO’lu ürünler, çevrenin kirlenmesi gibi doğa sorunlarına dikkat çekmek için hayata geçirilen Doğa İçin Çal projesine katkı veren isimler arasında başta Hayko Cepkin olmak üzere, Cahit Berkay, Şebnem Ferah, Levent Yüksel ve Aslı gibi yerli sahnenin sevilen isimleri de vardı.

BENZER İÇERİKLER

EN ÇOK OKUNANLAR

ÖZEL DOSYALAR