“Karantinanın kraliçesi” 24 yaşındaki popstar Dua Lipa, geçtiğimiz günlerde Club Future Nostalgia (DJ Mix) remix albümünü Warner Music etiketiyle yayınladı. İşte Dua Lipa hakkında bilmeniz gereken 8 şey.

Modern zaman manifestosu sayılabilecek “New Rules” ile dikkatleri çeken Dua Lipa, modellik kariyerinden hızlıca transfer olduğu müzik kariyerine başlayalı henüz çok olmadı. 2017’de kendi adını taşıyan ilk albümünü yayınlayan İngiliz sanatçı, listelerde estirdiği fırtınanın etkileri tam dinmeden ikinci albümü Future Nostalgia’yı geçtiğimiz bahar aylarında dinleyicilerle buluşturdu. Geçtiğimiz günlerde de Club Future Nostalgia (DJ Mix) albümü yayınlandı. İşte dünyaca ünlü İngiliz şarkıcı hakkında bilmeniz gerekenler…

DUA LIPA NE DEMEK? 

Dua Lipa, 22 Ağustos 1995’te Londra’da doğdu. İlk ismi olan “Dua” Arnavutça “Seni seviyorum”, “istiyorum” veya “ihtiyacım var” gibi anlamlara geliyor. Sylvia Young Theatre School’da okudu. Kosova’nın bağımsızlığını ilan ettiği zamana denk gelen 2008 yılında ailesi ile birlikte Kosova’ya göçtü. 15 yaşında iken tekrar Londra’ya döndü ve 16 yaşında modellik kariyerine başladı. Babası rock müzisyeni olan Dua Lipa çocukken onun müziklerini dinleyerek çok vakit geçirdi. 

dua

“NE İSTEDİĞİMİ BİLİYORDUM”

“Kosova’da kalsaydım hayallerimi gerçekleştiremeyecektim” diyen Lipa, yaptığı cover’ları YouTube’a yüklemeye başladı. 2013’te şu anki menajeriyle tanıştı. 2015’te ise Warner Music ile ilk albüm anlaşmasını imzalamıştı. “Şarkı sözlerime, dilime gerçekten güvendim ve yakın arkadaşlarımla çalıştım. Bu yüzden stüdyo ortamında hiç savunmasız kalmaktan korkmadım. Tam olarak ne istediğimi ve kendimi insanlara karşı ve bir stüdyo ortamında nasıl savunacağımı biliyorum” diyordu. Dua Lipa’ya ilham veren isimler ise Jamiroquai, Prince, Gwen Stefani, Outcast gibi müzisyen ve gruplar oldu.

dua2

EVDE OTURSAM DAHA İYİYDİ!

Dua Lipa’nın son albümü Future Nostalgia’nın tam karantina dönemine gelmesi aslında tuhaf bir şekilde işe yaradı denilebilir. Zira, listelerde oldukça iyi bir yer edinen “Break My Heart” şarkısında geçen sözler, tamamen tesadüfen karantinada evde kalma süreciyle paralellik taşıyordu: 

I would’ve stayed at home
‘Cause I was doin’ better alone
But when you said, “Hello”
I know that was the end of it all…
***
Evde oturmalıydım
Çünkü tek başına daha iyiydim
Ama sen “merhaba” dediğin zaman
Biliyordum bunun her şeyin sonu olduğunu…

YAZIN ALBÜMÜ “FUTURE NOSTALGIA” OLDU

Future Nostalgia albümü içinde “Don’t Start Now”, “Levitating”, “Cool”, “Future Nostalgia”, “Physical” gibi pek çok hit var. Kendisi bu konuda “Bu albüm kulüplerde ve festivallerde dinlenmek için yapıldı, ama aynı zamanda neler olduğunu düşünmek ve insanların sadece kapanmak zorunda kaldıkları bu süreçte onlara biraz mutluluk vermek istedim” diyor. Bir de detay verelim. Albümde yer alan “Love Again” şarkısının ünlü sample’ı, 90’larda fırtınalar yaratan White Town’ın “Your Woman” şarkısı.

dua3

LOS ANGELES’A YERLEŞTİ

Dua Lipa, aynı zamanda magazin basınının da çok sevdiği bir şarkıcı. Erkek arkadaşı, dünyaca ünlü modeller Gigi ve Bella Hadid’in erkek kardeşi Anwar Hadid. Kendisi en son, kız arkadaşının “Levitating” klibinde de rol aldı. Haliyle de gözler bu ikilinin üstünde. Genç şarkıcı, uzun zamandır birlikte olduğu Anwar Hadid’e daha yakın olabilmek için yakın zamanda ABD, Los Angeles’a yerleşti. Tüm ailesi ve arkadaşları Londra’da olan Dua Lipa, müzik kariyeri için de ABD’de yaşamanın daha iyi olacağına karar verdi. 

GERÇEK BİR FEMİNİST

Dua Lipa, tıpkı “New Rules”da kalbi kırık hemcinslerine söylediği gibi, ayakları yere basan duruşuyla da takdir topluyor. Şöyle diyor: “Kadınlar gelecektir. Dünyayı ele geçireceğiz. Feminist değilseniz, cinsiyet ayrımcısısınız. Feminizm fikrim, sadece eşitlik istemek… Kadınlara aynı şekilde davranılmasını ve onların da erkeklerle eşit haklara sahip olmasını istiyorum. Bunu genç nesle öğretmemiz gerekiyor. Kendi çevremde ne yaparsam yapayım, bir şeyleri ortaya çıkarmak için kendi platformumu kullanabilirim. Bu benim için en önemli şey…”

dua6

KOSOVA’DA KÜLTÜR SANAT VAKFI KURDU

Dua Lipa’nın 2016’da kurduğu Sunny Hill Vakfı da onun ne kadar hayırsever olduğunu ortaya çıkarıyor. Priştina’da bulunan bu vakıf öğrencilere burs sağlıyor, festivaller düzenliyor. Özellikle de mülteci krizinde farklı yardım kuruluşlarıyla çalışmayı ve yeni sanatçıları tanıtmak için de önem taşıyor. Kısacası Kosova’nın kültür sanat faaliyetlerinde Sunny Hill Vakfı’nın ayrı bir yeri var. 

dua5

ŞİMDİDEN 2 GRAMMY’Sİ 3 DE BRIT ÖDÜLÜ VAR 

Dua Lipa, kendi adını taşıyan ilk albümünde yer alan “New Rules” ile “En İyi Çıkış” ve “En İyi Kadın Şarkıcı” kategorilerinde iki Brit ödülü kazandı. Ertesi sene Calvin Harris’le birlikte yayınladığı “One Kiss” ile “Yılın Şarkısı” kategorisinde Brit Ödülü kazandı. 2019 yılında “Electricity” ile “En İyi Dans Kaydı” ve “En İyi Yeni Sanatçı” kategorilerinde Grammy ödülünün sahibi oldu. 2019’da Dua Lipa albümü Spotify’da en çok stream edilen albüm oldu. İkinci albümü Future Nostalgia’nın çıkış şarkısı “Don’t Start Now” Billboard Hot 100’de ve İngiltere listelerinde zirve ortağı oldu. 

KAYNAKLAR: Music-news.com, Daily Mail, Sunny Hill Foundation, Wikipedia
GÖRSELLER: Warner Music Turkey