Ana SayfaMüzikDüetlerle Tori Amos

Düetlerle Tori Amos

En son 22 Haziran 2014 tarihinde ülkemizi de ziyaret eden Tori Amos (üf, 8 sene olmuş!) bugün 59 yaşına basıyor. İlk albümü “Little Earthquakes”in de 30. yılında olduğumuz şu günlerde Tori Amos’un ilgi çekici düetlerine bir göz atalım dedik.

İpek ATCAN / [email protected]

Robert Plant & Tori Amos – ‘Down by the Seaside’

1995 yılında Led Zeppelin tribute albümü olarak çıkan “Encomium – A Tribute to Led Zeppelin”de Tori Amos Robert Plant‘e, ‘Down by the Seaside’ şarkısında eşlik ediyor. Şarkı aslında ilk olarak 1975 Led Zeppelin‘in “Physical Graffiti” albümünde yer alıyor. Bu arada bir de tatlı bilgi, albüm kapağında yer alan yer New York, East Village. Şu an o bina da “Physical Graffitea” adında bir “çay” mağazası yer alıyor. Şans eseri önünden geçtiğimde çok hoşuma gitmişti. İçeri girip sohbet ettiğimde de ne kadar büyük bir Led Zeppelin hayranı olduklarını ve dükkanı tamamen şans eseri bulduklarını anlatmışlardı 🙂

Tori Amos & Damien Rice – ‘The Power of Orange Knickers’

2005 yılında yayınlanan “The Beekeper” albümünde yer alan bu şarkıda Amos‘a Damien Rice eşlik ediyor. Şarkıdaki sözlerden birinde “Who is the terrorist?” (Terörist kim?) diye soran Amos, aslında dönemin Amerikan hükümetinin gay ve lezbiyen politikasını eleştiriyor.

Tori Amos – ‘Past the Misson’ (Vokallerde Trent Reznor)

“Under the Pink” albümünden çıkan teklilerden biri olan ‘Past the Misson’da sanatçıya Nine Inch Nails‘dan Trent Reznor backvocal’iyle eşlik ediyor.

Tori Amos & Maynard James Keenan – ‘Muhammed, my friend’

Her ne kadar Tool ve Tori Amos iki farklı müzik janrının temsilcileri olsalar da her ikisi de 90’larda şekillenen isimler. Tool‘dan Maynard James Keenan ile 1997 yılında New York’ta gerçekleşen konserde yaptıkları bu düet, o dönemde büyük ses getiriyor.

BENZER İÇERİKLER

EN ÇOK OKUNANLAR

ÖZEL DOSYALAR