Ana SayfaMüzikDünden bugüne Beyoncé

Dünden bugüne Beyoncé

“Dünden bugüne Beyoncé” deyip, bugünden düne şeklinde bir liste ile karşınızdayız! Geçtiğimiz cuma günü yeni albümü “Renaissance”ı yayınlayan Beyoncé’nin müzikal geçmişine doğru yola çıkıyoruz, kemerlerinizi bağlayın! Ya da bağlamayın, o zaman dans etmek zor olur 🙂
2015 yılında New York’ta kendisi kanlı canlı izlemiş biri olarak söylemeliyim ki bulduğunuz ilk yerde bir Beyoncé 
konseri muhakkak ki yakalayın. 

İpek ATCAN / [email protected]

“Renaissance” (2022)

Bugünden düne demiştik. Bugün gündemimizde Renaissance var. Uzun zaman sonra ilk albüm olması, kapağı, sözlerinin çok konuşulması ve dahası. Hatta yetmezmiş gibi sözlerde değişikliğe bile gidildi. Sansasyon üstüne sansasyon anlayacağınız… Henüz bir video klip yok ama 17 sn’lik merak uyandıran bir teaser var. Onun dışında ise hep lyric videolar mevcut. Bu albüm çok konuşulmaya devam edecek gibi.

“Lemonade” (2016)

2016 yılına dönünce “Lemonade” albümü ile karşılaşıyoruz. Şaka maka koskoca 6 senenin ardından çıkıyor yeni albümü. “Lemonade”de Jack White‘dan James Blake‘e kadar uzanan geniş bir yelpazede isimlerle işbirliği gerçekleştiriyor Beyoncé.

Beyoncé (2013)

Beyoncé‘nin en çok ses getiren albümlerinden biri hiç şüphesiz ki kendi adını taşıyan “Beyoncé” albümüydü. Yine birbirinden güzel işbirlikleri vardı bu albümde ama tabii ki Jay-z ile gerçekleştirdikleri ‘Drunk In Love’, her Jay-z ile olan çalışmaları gibi büyük ses getirdi.

“4” (2011)

Adından da anlaşılacağı üzere Beyoncé‘nin dördüncü albümü olan “4” aynı zamanda Grammy ödüllü de bir albüm. Hoş Beyoncé‘de Grammy‘den bol ne var… O yıl en çok Glastonbury Festivali‘ndeki performansı ile konuşulan Beyoncé‘nin ‘End of Time’ını hatırlamadan olmaz.

“I am… Sasha Fierce” (2008)

Akıl almaz ama 14 sene öncesine geldik. Ve “I am… Sasha Fierce” albümündeyiz. İki bölümden oluşan albümde “I am…” kısmı daha orta tempoda ve Beyoncé‘yi anlatır bir haldeyken “Sasha Fierce” kısmı daha çok Beyoncé‘nin sahnedeki ‘alter ego’sunun sesi gibiydi. Bu albüm ile Grammy rekoru kırdı da diyebiliriz. Çünkü 7 dalda aday oldu ve beşini kazandı. Ve böylece bir gecede en çok ödül kazanan kadın sanatçı olmayı da başardı.

“B’day” (2006)

Geldik Beyoncé‘nin ikini solo albümü “B’day”e. Aslında “Dangerously In Love” albümünden hemen sonra çıkması planlanırken Destiny’s Child‘ın son albümü “Destiny Fullfilled”in rol çalması ile 2006’da yayınlandı.

“Destiny Fullfilled” (2004) – Destiny’s Child

Zamandaki akışı bozmuyor ve Beyoncé‘nin ilk solo albümünden hemen sonra çıkan son Destiny’s Child albümüne geçiş yapıyoruz. Tarihte kesinlikle “keşke dağılmasalardı.” kategorisinde yer alan bir grup.

“Dangerously In Love” (2003)

İlk albüm “Dangerously In Love” ile Beyoncé o dönem koptu gitti desek yeridir. Zaten son derece başarılı bir gruba mensupken bir de solo olarak patlaması çok da şaşırtmadı tabii. ilk olarak 2002 yılında ’03 Bonny & Clyde’ şarkısında beraber çalıştığı Jay-z ile bir şarkı da kendi albümünde yapmış oldu -ki daha sonraları birçok işbirlikleri oldu-. O dönemlerde başlayan ilişkileri 2008 yılında evlilikle sonuçlandı. Magazinimizi de yaptığımıza göre ‘Crazy In Love’ ile devam…

“Survivor” (2001) – Destiny’s Child

Destiny’s Child‘ın üçüncü albümü olan “Survivor” hem gruba büyük başarı hem de iki adet Grammy kazandırdı. Albümde yer alan ‘Dangerously In Love’ şarkısının daha sonra Beyoncé‘nin ilk solo albümüne adını vermiş olması da ilginç bilgilerden. Gerçi şöyle bir bakınca zaten grubun beyni de ana sesi de hep Beyoncé‘ydi. Bu arada aynı yıl bir de Christmas albümü çıkardılar ama ona hiç girmiyoruz.

“The Writing’s on the Wall” (1999) – Destiny’s Child

Yavaş yavaş zamanda yolculuğumuzun sonuna yaklaşırken geldik Destiny’s Child‘ın ikinci albümüne. Özellikle o dönem çocuk ve genç olanların istisnasız her şarkısını ezbere bildiği albümlerden biridir bu. Altı dalda Grammy adaylığı varken 13 milyondan fazla sattığını da belirtelim.

“Child” (1998)

Geldik her şeyin başladığı o ilk albüme, “Child”. Eleştirmenler tarafından tam not aldı. Düşünsenize albüm kaydedilirken Beyoncé henüz sadece 16 yaşındaydı. Çıktığında ise 17. Şu an 42 yaşında, R&B’nin kraliçesi olarak hayatlarımızda yer alıyor.

BENZER İÇERİKLER

EN ÇOK OKUNANLAR

ÖZEL DOSYALAR