Ana SayfaMüzikDünya Dostluk Günü'ne özel arkadaşlık temalı 5 şarkı

Dünya Dostluk Günü’ne özel arkadaşlık temalı 5 şarkı

Bugün Dünya Dostluk Günü! Arkadaşlığı konu edinen ve hafızalarımızda yer etmiş şarkılarla bugünü kutluyoruz. 

Aybüke EBİNÇ

‘I’ll Be There For You’ – The Rembrandts, “L.P.“, 1995

Belki bir aşk şarkısı olarak yazılmıştı, ama ünlü dizi “Friends”in ana müziği olarak kullanıldığından beri artık daha çok dostluk için yazılmış gibi tınlamıyor mu? Amerikalı alternatif rock ikilisi Danny Wilde ve Phil Solem, yani The Rembrandts’ın 1995 tarihli Atlantic Records etiketiyle çıkan “L.P.“ albümden ‘I’ll Be There For You’. Şarkının söz ve müziğinde Solem ve Wilde’a, Marta Kaufmann, Allee Willis, David Crane ve Michael Skloff eşlik etmiş.

‘Old Friends’ – Simon&Garfunkel, “Bookends”, 1968

Şimdi sırada ABD’li ünlü soft rock ikilisinden bir parça. Simon&Garfunkel, 1968 tarihli “Bookends” albümünde değinmişler eski arkadaşlarına. Çok sakin tondaki başlangıcı tüm parçaya yayılan, bir süre sonra yaylıların parladığı ninni gibi nostaljik bir melodi. Bu nostaljik şarkının sözleri Paul Simon’a ait, prodüksiyonda ise ikiliye Roy Halee eşlik etmiş.

Back Home Again – John Denver, “Back Home Again”, 1974 

Country müziğin en popüler isimlerinden John Denver, eski ve kaybettiği arkadaşlarını anıyor bu parçada. 1974 Haziran’ında RCA Records etiketiyle yayınladığı “Back Home Again” albümüne adını veren bu şarkının sözü ve müziği de Denver’a ait. John Denver‘ın çok aşina olduğumuz sakin country tınısıyla bütünleşen yumuşak vokaliyle eve geri dönüşü, geçmiş günleri, özlediği arkadaşlarını anıyoruz.

‘You Are My Best Friend’ – Queen, “A Night at the Opera“, 1975

Queen’in 1975 tarihli “A Night at the Opera“ albümünden 2 dakika 50 saniyelik bir parça. Sakin gitar riff’leriyle tekrarlayan nakaratta, “sen benim en iyi arkadaşımsın” diyor. Her ne kadar şarkının söz yazarı John Deacon bu parçayı eşi için yazsa da bir arkadaşlık için de geçerli bir parça aslında.

‘That’s What Friends Are For’ – Dionne Warvick, Stevie Wonder, Elton John, Gladys Knight, “Friends“, 1985

Son olarak; Elton John, Stevie Wonder, Gladys Knight’ı bir araya getiren bir şarkı performansı. Beş Grammy ödüllü ABD’li soul şarkıcısı Dionne Warvick’in “Friends” adlı albümü 1985 tarihinde yayınlandı. Sakin, soul tınılarıyla dolu çok romantik bu parça Carole Bayer Seger ve Burt Bacharach imzalı. Bu muhteşem dörtlüyü buluşturan parçanın canlı performansına buradan bakabilirsiniz.

BENZER İÇERİKLER

EN ÇOK OKUNANLAR

ÖZEL DOSYALAR