Ana SayfaMüzikDünya Kupası'nın gelmiş geçmiş en iyi şarkıları

Dünya Kupası’nın gelmiş geçmiş en iyi şarkıları

Dünya Kupası heyecanı başladı! Bizler de bugüne kadar Dünya Kupası için yapılmış şarkıları bir araya getirerek o heyecana ortak oluyoruz.  

Dört yılda bir düzenlenen ve sadece futbolseverleri değil, her ülke vatandaşına milli bir gurur yaşatan FIFA Dünya Kupası dün Katar’da yapılan görkemli açılış töreniyle birlikte başladı. Açılış töreninde bu yılki Dünya Kupası’nın resmi şarkıları olan ‘Hayya Hayya (Better Together)’, ‘Arhbo’, ‘Light The Sky’, ‘Dreamers’, ‘Tukoh Taka’ çeşitli sanatçılar tarafından canlı olarak söylendi. Ve aklımızda Shakira‘nın ‘Waka Waka’ şarkısından Ricky Martin‘in ‘The Cup of Life’ parçasına Dünya Kupası’yla akıllarımıza kazınıp bir dönem dillerimize dolanan o parçalar sırasıyla çalmaya başladı. Gelin bugüne kadar Dünya Kupası heyecanına eşlik eden şarkıları yeniden hatırlayalım.

Shakira – ‘Waka Waka’

Dünya Kupası için bugüne kadar onlarca şarkı yazıldı, ancak özellikle iki tanesi var ki baştan sona ezbere bildiğinize eminiz. İşte bunlardan bir tanesi 2010 yılında Güney Afrika’da düzenlenen Dünya Kupası için Shakira‘nın hazırladığı ‘Waka Waka’ şarkısı. “This time for Africa” mottosuyla akıllarımıza kazınan bu parçayı unutmak mümkün değil. Ve bu şarkı yayınlanmasının üstünden 12 yıl geçmiş olsa da bugün halen en çok dinlenen şarkılar arasındaki yerini koruyor.

Ricky Martin – ‘The Cup of Life’

90’lı yıllarda esen Ricky Martin rüzgarını hatırlamayınınız var mı? Siyah tişörtü, siyah pantolonu, Porto Rikolu olmanın getirdiği o kıvrak dansları, sempatik gülümsemesi, sıcaklığı ve hit şarkılarıyla en parlak dönemini yaşayan Ricky Martin; Desmond Child ve Robi Rosa tarafından yazılıp üretilen “The Cup of Life” şarkısıyla 1998 yılında Fransa’da düzenlenen Dünya Kupası’na damgasını vurmuştu. O zaman “Un, dos, tres, allez, allez, allez!”.

Anastacia – ‘Boom’

Dünya Kupası müziğin nabzını tutmayı çok iyi biliyor. Sadece sporun değil, müziğin de birleştirici gücünü kullanıyor. Dönemin öne çıkan ve popüler isimlerinden Dünya Kupası şarkısı istenmesinin en büyük nedenlerinden biri de bu. 2002 yılında Güney Kore’de düzenlenen Dünya Kupası için dönemin fırtınalar estiren sanatçısı Anastacia‘dan başkası düşünülemezdi. Nitekim ‘Boom’ şarkısıyla Anastacia da Dünya Kupası şarkıları tarihine adını yazdırmış oldu.

Pitbull, Jennifer Lopez & Claudia Leitte – ‘We Are One (Ole Ola)’

Yıl 2014’ü gösterdiğinde Brezilya’da Dünya Kupası adeta meşhur Rio Karnavalı’nı izleyiciye yaşattırmıştı. Samba ruhunu klibine de taşıyan, içinizi kıpır kıpır eden o şarkı ise Pitbull‘un Jennifer Lopez ve Claudia Leitte ile birlikte seslendirdiği ‘We Are One (Ole Ola)’ şarkısıydı.

Il Divo & Toni Braxton – ‘The Time of Our Lives’

Dört farklı milletten müzisyenin bir araya gelerek oluşturduğu Il Divo, 2006 yılında Almanya’da gerçekleşen Dünya Kupası’nda Toni Braxton ile bir araya geldi ve dinleyicilerin tüylerini diken diken eden ‘The Time of Our Lives’ parçasını seslendirdi.

 

 

BENZER İÇERİKLER

EN ÇOK OKUNANLAR

ÖZEL DOSYALAR