Bu yıl 19 Mart’ta kutlanan Dünya Uyku Günü şerefine, sizin için ağırlıklı olarak son dönemin yer aldığı en sevdiğimiz uykulu şarkıları derledik. Keyifli okumalar… 

“Mutlu uyumak lazım azizim.. Madem uyku yarı ölüm halidir, O halde mutlu ölmek lazım; Her gece…” demiş, Cemal Süreya. Bazen aklımıza bir şey takılır, döner döner dururuz yatakta, bir türlü gözümüze uyku girmez. Bazen de sebepsiz kaçar gider uykularımız, ertesi güne kalan da yarı açık gözler ve buğulu bir baş ağrısı olur. Kimi zaman da “uyku uykunun mayası” derler, günler gecelere karışır, nereden geliyor bunca uykular bilemeyiz. Dünya Uyku Günü bu sene, “Düzenli uyku, parlak gelecek” sloganıyla 19 Mart’ta kutlanacak. İşte, Dergy’nin seçtiği uykulu şarkılar…

Teoman- Uykusuz Her Gece

 

Uykusuz her gece bu soğuk kahvede
Sabahlarım bazen günlerce
Rüyalarıma gelme diye
Uykusuz her gece, yorgun ölesiye
Unutur muyum seni yorulsam her gece

Orijinali Mario & Geosy Capuano ve Simon Boswell bestesi olan “Uykusuz Her Gece”yi ilk kez Amii Steward “Working Late Tonight” adıyla seslendirmişti. 1983 yılında ise, aranjman şarkıların çok popüler olduğu dönemde, Ajda Pekkan bu şarkıyı Fikret Şeneş’in sözleri ve Garo Mafyan’ın düzenlemesiyle “Uykusuz Her Gece” olarak söyledi. Pop tarihinin en müstesna hitlerinden biri olan “Uykusuz Her Gece”yi Teoman da 2000 yılında 17 albümü için coverlamıştı. Aldatılma şoku yaşayan birinin, uyuyabilmek için tüm gece boyunca çalışarak yorulması ve sızması fikri de, dinleyenlere ilaç gibi gelmişti, şüphesiz…

 

Melike Şahin- Uykumun Boynunu Bükme 

N’olur gitme
Uykumun boynunu bükme
Kalbim tekler, küskün bekler
Aşina göğsüne

Son dönemin en yetenekli şarkıcılarından biri de Melike Şahin. Şahin’in hem single olarak yayınladığı hem de ilk albümü Merhem’e aldığı “Uykumun Boynunu Bükme”nin söz ve bestesi kendisine ait. Sevgilisi olmayınca uyuyamadığını dile getiren Şahin, “uykusuz bir gece” geçirdiğini söylemek yerine “boynu bükük uykular”dan bahsederek Türkçe’de pırıltılı bir ustalık sergiliyor. Şarkının retro hissi de yer yer Türk filmlerinin naif ve kırılgan havasını yaşatıyor dinleyicisine. Bu çok yeni şarkıyı baştacı etmek için çok nedenimiz var. 

Norm Ender- Son Uyku 

Çiviler çaktılar sanki kalbe
Yeryüzünde bak bi hayat unuttun
Bu çocuk sensiz yapamadı anne
Dünya bir film açılır perden
Mutlu son da yok kaçar hep senden
Nefret edersin seyircilerden
Sahnesi gerçek tek oyun ölümdür

Rap müziğin yetenekli kalemlerinden Norm Ender’in 2007 yılında yayınladığı Enderground EP’sinde yer alan “Son Uyku”, adından da anlaşılabileceği gibi bir çocuğun annesinin arkasından yaktığı bir ağıdı konu alıyor. Norm Ender’in o yıllardaki düşük kaliteli kayıt imkanlarına rağmen söz yazarlığındaki yeteneğini konuşturduğu bir şarkı olan “Son Uyku”, sanatçı tarafından annesi vefat etmiş olan çocuklar için yazılmış. Bu arada şarkının YouTube’daki versiyonunda, sonra Ender’in çok gençken Bornova’da verdiği bir konserin görüntüleri de var. 

 

Son Feci Bisiklet- Uyku 

Uzun zamandır uykudaydım
Arka koltukta, yıldız yok buzlukta
Uzun zamandır sorgudaydım
Hırsızlıktan, polislikten
Sıkılmadım gitti bu pislikten
Bu pislikten

2020 yılında yayınladıkları Sistemik albümünde oldukça cesur sound’lara ve sözlere yer veren Son Feci Bisiklet’in “Uyku” şarkısı dinleyeni hemen ele geçiriyor. Bir dinleyici yorumu şöyle diyor: “Bu şarkı sizin karşınıza çıkmaz, siz onu bulmuşsunuzdur.” Sahiden de öyle. Arayıp bulduğunuz, karşılaştığınız için sevineceğiniz bir yeni nesil alternatif şarkı olan “Uyku”, Arda Kemirgent’in kaleme aldığı karanlık ve sert sözlerle bambaşka bir hale gelmiş, “Uzun zamandır uykudaydım” diyerek alıyor sazı eline. 

 

Yüzyüzeyken Konuşuruz- Uykusuz ve Dengesiz 

Yollardayım, yorgunum
Uykusuz ve dengesiz
Ama boş ver bunları
Sağlığın yerinde mi?

Kaan Boşnak’ın söz ve müziğine imza attığı Yüzyüzeyken Konuşuruz şarkısı “Uykusuz ve Dengesiz” uykuları kaçıran bir kara sevdanın izlerini anlatan bir şarkı. “Uykusuz ve Dengesiz”, grubun 2018 yılında yayınlanan ve hem müzik eleştirmenleri hem de dinleyiciler tarafından alternatif müziğin kilometre taşı albümlerinden biri olarak nitelendirilen Akustik Travma albümünde yer alıyor. Sevgilisine “Boşver bunları, sağlığın yerinde mi?” diyerek gerçek bir sevgiyle yaklaşan bir adamın, gözüne uyku girmediği için günleri karıştırması detayı da şarkıyı çekici yapan nedenlerden biri. 

 

Sena Şener- Dostum Değil Uykular 

Gün ağarmadan uyuyamam
İçimdedir yalnızlık
Yavaş yavaş gelir, sanki hayat
Yılgın, esrik, tek kalırım
Göğsümdeki fırtınayı bilen yoktur dünyada
Gün ağarır, ben giderim, dostum değil uykular

Son dönemin en yetenekli şarkı yazarı ve yorumcularından Sena Şener’in 2018 yılında yayınladığı ilk albümü İnsan Gelir İnsan Geçer’de yer alan “Dostum Değil Uykular”, genç sanatçının en dikkat çeken çalışmalarından biri. Aşık bir kadının içinde kopan fırtınaları anlattığı bu şarkı, dinleyenin içine oturuyor. Sakin ve naif bir şarkı olan “Dostum Değil Uykular”, aşina olduğumuz uykusuzluğa alışmış bir kadının çığlığı adeta. 

 

Fikret Kızılok- Uyku Kardeşim 

Uyku kardeşim, ver elini
Usul usul, damla damla beraber
Erileyim, erileyim
Sonra bembeyaz fukara bi bacadan
Tek göz olmuş umutlarla, sevdalarla
Tütelim, eriyelim

Bir klasik, “Uyku Kardeşim”. Fikret Kızılok’un 1983 tarihli Zaman Zaman albümünde yer alan bu unutulmaz parça, şair Bedri Rahmi Eyüboğlu’nun aynı adlı şiirinden bestelenmiş. “Uyku Kardeşim”, insanı uykuya, güzel düşlere, saf ve temiz bir aşkın hayaline çağırıyor. Zaman Zaman, 2001 yılında kaybettiğimiz büyük usta Fikret Kızılok’un ikinci solo albümüydü. 

 

Da Poet, Barış Demirel- Uyku Yok 

Uyku Yok mezara kadar
Ne yapsam ne etsem
Gece yine bitmez
Eceli bulana dek
Bunun sonu gelmez

Sözleri Da Poet, müziği ise Da Poet ve Barış Demirel imzası taşıyan “Uyku Yok”, meltem rüzgarları gibi esen sağlam beat’iyle 2020’de yayınlamış en iyi rap şarkılarından biri. Vokallerinde solo işleriyle de tanıdığımız İdil Meşe’nin, mix ve mastering’inde Buğra Kunt’un imzasını gördüğümüz “Uyku Yok”,  “Kalmadıysa hiç hayatın tadı bayadır, ki yüzde 80’i rüyadır. Uyandır!” diyerek kendini ve hayatı keşfeden, varlığıyla yüzleşen birinin sözlerini tokat gibi yüzümüze çarpıyor. 80’lerin cazına selam çakan sound’uyla gerçek bir hazine niteliğinde olan “Uyku Yok”, uykusuzların marşı olacak cinsten bir şarkı.