Ana SayfaDünyadanDünya yörüngesindeki ilk müzik NFT'si "Clair de Lune"

Dünya yörüngesindeki ilk müzik NFT’si “Clair de Lune”

Şarkılarınızın uzaya gidip Dünya yörüngesinde bir tam tur yapmasını, hatta Mars’a gidip gelmesini ister miydiniz? 

Geçen hafta, Nanoracks LLC ve Artemis Music Entertainment şirketleri, besteci Claude Debussy’nin piyano başyapıtı “Clair de Lune” (“Ay Işığı”) kaydını Uluslararası Uzay İstasyonundan Dünya yörüngesine göndermek için bir araya geldi.

Daha önce Dünya yörüngesinde müzik kaydı alınmıştı, hatta bunu 2012’de yapan astronot ve gitarist Chris Hadfield’dı. Ancak yörüngeye bir müzik eseri NFT olarak hiç çıkmamıştı. Space.com’un haberine göre Artemis Music temsilcileri, “Clair de Lune“un bu versiyonunu, NFT olarak bastığını ve onu yörüngeye ulaşan ilk müzik NFT’si haline getirdiklerini açıkladı.

İLERDE MARS’A GİDEBİLECEK

Debussy, “Clair de Lune”ı 1905’te yayınladı. Klasiğin burada bulabileceğiniz uzaylı versiyonu bu yılın 19 Temmuz’unda Hong Konglu piyanist Wing-Chong Kam tarafından seslendirildi.

Artemis Müzik temsilcileri, dijital dosyanın yaklaşık 90 dakika boyunca Dünya çevresinde dolaştığını ve bu süreçte bir yörüngeyi tamamladığını belirttiler.

Artemis temsilcisi Bob Richards, ilerde isteyen müzisyenlerin eserlerini yörüngede dolaştırıp isterlerse Mars’a da götürüp getirebileceklerini söylüyor.

SINTRA NFT

BENZER İÇERİKLER

EN ÇOK OKUNANLAR

ÖZEL DOSYALAR