Milyonlar onların şarkılarında dans ediyor, dünyanın dört bir yanında şarkıları çalıyor. İşte elektronik müzik dünyasının en çok kazanan 15 DJ’i…

Elektronik müzik dünyasında büyük başarı kazanmış isimler, aynı zamanda da hemen her etkinliğin aranan baş aktörleri. Bu da haliyle, onları müzik dünyasının en çok kazanan isimleri haline getiriyor. İşte geride bıraktığımız yıl itibarıyla, elektronik müzik dünyasında en çok kazanan DJ’ler ve gelirleri… 

15) Judge Jules
Serveti: 42 milyon dolar

Judge Jules, kariyerine 1997 yılında başlamış bir İngiliz DJ ve müzik yapımcısı. O zamandan beri, Avrupa’nın önde gelen gece kulüplerinde performanslarıyla DJ’lik dünyasında isim yaptı. Ayrıca BBC Radio 1’de 40’a yakın mix CD yayınladı ve kendi radyo programına ev sahipliği yaptı. Müzik dışında, kendi kıyafet serisini (Heroes and Villains) çıkardı ve zaman zaman TV’de de birkaç programda göründü. 

14) Skrillex
Serveti: 45 Milyon Dolar

Amerikalı DJ ve prodüktör Skrillex, kariyerine From First to Last grubunda başladı ve 2008 yılında Los Angeles çevresindeki kulüplerde dubstep yapımcısı ve DJ olarak solo bir kariyere geçti. İlk EP’si My Name is Skrillex 2010’da yayınlandı ve ilk albümü Recess 2014’te yayınlandı. 2016’da En İyi Dans Kaydı ve En İyi Dans / Elektronik Albüm Grammy’si kazandı. Yalnızca 2016 yılında turne, lisanslama, vergi gibi kalemlerden 20 milyon dolar kazandı. 

13) John Digweed
Serveti: 48 Milyon Dolar

İngiliz DJ ve prodüktör Digweed, 2013’te Dünyanın en iyi DJ’leri listesinde 17’inci sırada yer aldı. Londra, Brighton ve New York City’nin ünlü gece kulüplerinde çaldı. Aynı zamanda başarılı bir müzik yapımcısı. “Stark Raving Mad” filminin müzikleri onun ellerinden çıkma. Nick Mur ile “Bedrock” takma adı altında müzik ürettiği Bedrock Records’u kurdu. Aynı zamanda DJ Sasha’nın iyi bir arkadaşı ve ikisi birlikte 1994’te ortak bir mixtape yayınladı.

12) Kaskade
Serveti: 50 Milyon Dola
r

Kaskade, 2008 ve 2009’da Amerikan progresif house müziğin yeniden canlanmasına öncülük etti ve uluslararası üne kavuştu. Eşsiz müzik tarzı sayesinde 2011’de birçok ödül kazandı ve “Amerika’nın En İyi DJ’i” seçildi. Kariyeri, ailesiyle birlikte San Francisco’ya taşınmasıyla başladı ve burada OM Records’u kurdu. Utah, Salt Lake City’deki Utah Üniversitesi’nde okudu. 

11) Deadmau5
Serveti: 53 Milyon Dolar

Kanadalı DJ ve müzik yapımcısı Deadmau5, performanslar sırasında taktığı Mickey Mouse benzeri başlığıyla tanınıyor. Kariyeri, Beatport’ta enstrümantal parçalar ürettiği zaman başladı. Billboard listelerine birkaç şarkıyla birden girdi. Aldığı diğer takdirler ve övgüler arasında çeşitli Grammy Ödülü adaylıkları ve 2008’den 2011’e kadar her yıl Kanada’nın Juno Yılın Dans Kaydı Ödülü yer alıyor. Ayrıca 2012 Grammy Ödülleri yayınında Foo Fighters ile birlikte performans sergiledi.

10 Armin Van Buuren
Serveti: 55 milyon dolar

Hollandalı olan Van Buuren, DJ’lik yapmaya Hollanda’daki Leiden Üniversitesi’nde hukuk okurken hobi olarak başladı. Hayranları tarafından 2007’den 2010’a kadar art arda dört yıl boyunca ve 2012’de DJ Magazine’in yıllık En Popüler 100 DJ Listesi’nde bir numara seçildi. Ayrıca, 2001’den bu yana popüler bir haftalık radyo programı olan “A State of Trance”i yapıyor. Bu şov 26 ülkede haftada yaklaşık 25 milyon dinleyiciye sahip ve bu da onu dünyanın en çok dinlenen radyo programlarından biri yapıyor.

9) Paul van Dyk
Serveti: 60 milyon dolar

Alman DJ Van Dyk, dünyanın ilk uluslararası süperstar DJ’lerinden biri olarak kabul ediliyor. O zamanlar yeni eklenen Dans ve Elektronik kategorisinde Grammy Ödülü adaylığı alan ilk sanatçılardan biri oldu. 2003 albümü Reflections da Grammy’e aday gösterildi. 2005 ve 2006 yıllarında dünyada 1 numaralı DJ seçildi ve 2005 yılında Mixmag tarafından 1 numara olarak tanınan ilk DJ oldu. Van Dyk, Doğu Almanya’da büyüdü ve gizlice kaçak mixtape ve Western radyo istasyonlarını dinleyerek DJ’liğini geliştirdi. 

8) Afrojack
Serveti: 60 milyon dolar

Hollandalı DJ Afrojack, kariyerine Hollanda’daki Rotterdam kulüplerinde çalarak başladı. Kendi plak şirketi Wall Recordings’i kurmadan önce ilk single’ını yayınlayan bağımsız Digidance ile ilerledi. O zamandan beri Universal ve Island / Def Jam ile bir anlaşması var. 2012 Amerikan turu, Miami’deki Ultra Müzik Festivali ve Hindistan, Kaliforniya’daki Coachella da dahil olmak üzere 40’tan fazla mekanda ve festivalde çaldı. 

7) Paul Oakenfold
Serveti: 65 milyon dolar

Oakenfoldlu bir müzik yapımcısı olarak kariyeri, New York City’deki ünlü kulüp Studio 54’ün müdavimleri ile arkadaşlık ettikten sonra başladı. Ayrıca popüler bir trance müzik DJ’i olarak global çapta bir başarı elde etti. 1998 ve 1999 yıllarında DJ Magazine tarafından dünyanın 1 numaralı DJ’i olarak adlandırılan Oakenfold; U2, Moby, Madonna, Britney Spears ve The Rolling Stones gibi tanınmış sanatçılar için remixler yaptı. Aynı zamanda üç kez Grammy Ödülü ve iki kez World Music Awards adayı oldu.

5) Thomas Bangalter
Serveti: 70 milyon dolar

Bangalter, Guy-Manuel de Homem-Christo ile birlikte dünyaca ünlü elektronik ikilisi Daft Punk’ın yarısı olarak biliniyor. Robot personalarıyla tanınan ikili, nadiren röportaj veriyor veya robot kostümü dışında pek görünmüyor. İlk albümleri Around the World 1997’de yayınlandı, ardından 2001 albümleri Discovery geldi. 2009’da ve yine 2014’te En İyi Elektronik / Dans Albümü Grammy Ödülü’nü kazandılar. 2013 albümleri Random Access Memories, dört Grammy daha kazandı ve dillerden düşmeyen hit single “Get Lucky”yi Pharrell’la birlikte yaptılar. Bangalter ayrıca kendi müzik şirketi Roule’un sahibi ve 2002’de solo bir albüm çıkardı.

daft punk 2
Bangalter (solda) ve Homem-Christo

4) Guy-Manuel de Homem-Christo
Serveti: 70 Milyon Dolar

Thomas Bangalter ile birlikte elektronik ikilisi Daft Punk’ın diğer yarısı. İkili birlikte, 2009 ve 2014 En İyi Elektronik / Dans Albümü Ödülü de dahil olmak üzere birçok Grammy Ödülü kazandı. Gösterişli robot kostümleri içinde performanslarını sergiliyor ve halka açık yerlerde pek görünmüyorlar. Homem-Christo’nun gelirinin büyük kısmı, plak şirketi Crydamoure’un ortağı olma statüsünden de geliyor. Ayrıca Le Knight Club ikilisinin bir parçası olarak şirket ortak sahibi Eric Chedeville ile ortak yapımcı.

3) Steve Aoki
Serveti: 75 milyon dolar

Aoki, Amerikalı bir DJ, yapımcı ve plak şirketi yöneticisi… 1996 yılında MSTRKRFT ve Mustard Pimp gibi sanatçıların müziklerini yayınlayan kendi plak şirketi Dim Mak Records’u kurdu. Ayrıca Drake, Kanye West ve Lenny Kravitz gibi sanatçıların şarkılarını yeniden düzenledi ve LMFAO, Kid Cudi ve Travis Barker gibi sanatçılarla işbirliği yaptı. İlk stüdyo albümü Wonderland (2012) ile 2013’te En İyi Dans / Electronica Albümü Grammy Ödülü’ne aday gösterildi ve 2008’de Yılın En İyi Mix Albümü dalında Billboard Ödülü kazandı. Babası, popüler restoran zinciri Benihana’nın kurucusudur.

3) David Guetta
Serveti: 75 milyon dolar

3’üncülük koltuğunu paylaşan bir diğer isim, David Guetta. Guetta, Paris, Fransa’dan Grammy ödüllü bir yapımcı ve DJ. Kariyerine 1980’ler ve 90’larda gece kulüplerinde DJ’lik yaparak başladığından beri, “Where Them Girls At”, “Titanium” ve “Turn Me On” gibi çok sayıda hit single ile birkaç solo albüm çıkardı. Dünya çapında dokuz milyondan fazla albüm ve 30 milyon single sattı ve DJ Magazine’in En İyi 100 DJ fan anketinde 1 numaralı DJ seçildi.Ayrıca, Rihanna, Jennifer Lopez ve Madonna gibi ünlü sanatçılar için albümler yaptı. Yapım şirketi Gum Productions’ın kurucu ortağı.

2) DJ Tiesto
Serveti: 150 Milyon Dolar

Hollandalı DJ Tiesto, World Music Award, MTV Avrupa Müzik Ödülü ve En İyi Remix Grammy Ödülü dahil olmak üzere toplam 40’tan fazla ödülle dünyanın en tanınmış DJ’lerinden ve yapımcılarından biridir. 1997’de beş stüdyo albümü çıkardı ve Black Hole Recordings’i kurdu. Her yıl ticari ürünlerden, albüm satışlarından, lisanslamalardan ve turnelerden 40 milyon dolardan fazla kazanıyor.

1) Calvin Harris
Serveti: 240 milyon dolar

Harris, 8 milyondan fazla satan beş stüdyo albümü ve 40’tan fazla single yayınladı. Rihanna ile birlikte “We Found Love” adlı parçasıyla En İyi Müzik Videosu Grammy Ödülü kazandı. 2010 yılında kendi EDM şirketi Fly Eye Records’u kurdu. Wynn Las Vegas, MGM Grand ve Caesar’s Palace gibi popüler yerlerde dünyanın en çok talep gören DJ’lerinden biri… Ayrıca Apple, Coca-Cola, Pepsi ve Armani gibi şirketlerle birden fazla reklam anlaşması var. Sıradan bir yılında 30-40 milyon dolar kazanıyor. Bu da onu dünyanın en zengin DJ’i yapıyor! 

Kaynak: WealthyGenius