Ana SayfaMüzikDünyanın en kalabalık 5 konseri ve Tarkan'ın rekoru

Dünyanın en kalabalık 5 konseri ve Tarkan’ın rekoru

Tarkan, İzmir’de verdiği konser ile dünya çapında rekor katılıma sahip halka açık ücretsiz konserler arasında ilk beşe girdi. Peki, bu listede başka hangi isimler var? İşte dünyanın en kalabalık konserlerine adını yazdıranlar!  

İzmir’in işgalden kurtuluşunun 100’üncü yılı kutlamaları kapsamında 9 Eylül’de Tarkan Gündoğdu Meydanı’nda milyonların katıldığı bir konsere imza attı. Tüylerimizi diken diken eden görüntüleri gördüğünüzde eminizki “Keşke biz de orada olabilseydik” demişsinizdir siz de. Ve evet, keşke o milyonların arasında biz de olsaydık, çünkü Tarkan‘ın halka açık ücretsiz konserindeki büyük katılım Megastar’ın bir rekor kırmasını sağladı ve tüm dünyada “En çok izlenen ücretsiz konserler listesi”nde ilk beşe girdi. Peki Tarkan‘ın da artık aralarında yer aldığı dünyanın en yüksek katılımcılı beş konseri hangileri biliyor musunuz?

Jean-Michel Jarre – Moskova konseri 1997

Fransız müzisyen Jean-Michel Jarre, ücretsiz konserlerin ilkini 1979 yılında Paris’te 14 Temmuz’da gerçekleştirdi ve 1 milyon katılımcıyla Guinness Rekorlar Kitabı’na girdi. Ancak bu onun vereceği en kalabalık konserlerin sadece başlangıcıydı. Wikipedia’nın “En çok izlenen konserler listesi”nde Jean-Michel Jarre, 1997 yılında Moskova’da verdiği konserle ilk sırada yer alıyor. Bu konsere tahminen 3,5 milyondan fazla kişi katıldı.  

Rod Stewart – Rio de Janeiro konseri 1994

Rod Stewart‘ın Brezilya’nın başkenti Rio de Janerio’da 1994 yılında verdiği halka açık konserde 3 milyondan fazla kişi sanatçının şarkılarıyla buluştu.

Jorge Ben Jor – Rio de Janeiro konseri 1993

Şu an 83 yaşında olan Brezilyalı müzisyen Jorge Ben Jor‘un kendi ülkesinde, 1993 yılındaki yeni yıl arifesinde verdiği konser 3 milyon kişiyi ağırladı. O konsere dair kayıtlar maalesef olmasa da sanatçının 1994 yılında yine Brezilya’da verdiği konser kalabalığı tahayyül etmenize yardımcı olabilir.

Tarkan – İzmir konseri 2022

Ve ülkemizin gururu Tarkan! Tarkan, 9 Eylül 2022’de İzmir’de verdiği konserle Wikipedia’nın “En çok izlenen konserler listesi“nde ilk beş konser arasına adını yazdıran isim oldu. Wikipedia’da katılımcı sayısı 3 milyon 250 bin kişi olarak görünse de iki milyondan fazla kişinin Gündoğan Meydanı’nı doldurduğu biliniyor. Tarkan bu rekor katılımla Megastar lakabının hakkını sonuna kadar vermiş oldu.

Güncelleme: Bugün edindiğimiz haberlere göre izleyici sayısının 300 ila 500 bin arasında olduğu da konuşuluyor. Her koşulda bu muhteşem duygulara sahip konser için Tarkan‘ın bu başarısını milyonlar olarak alkışlıyoruz. Rakamlar teferruat 🙂

Jean-Michel Jarre – Paris konseri 1990

Jean-Michel Jarre kendi ülkesinde değil de Moskova’da nasıl katılımcı rekoru kırdı diye sorduğunuzu duyar gibiyiz. Fransız müzisyenin 1990 yılındaki Bastille Günü’nde Paris’in La Défense Meydanı’nda verdiği konsere 2,5 milyon kişi katıldı.

BENZER İÇERİKLER

EN ÇOK OKUNANLAR

ÖZEL DOSYALAR