Ana SayfaMüzikEddie Van Halen'ın en sevilen 5 şarkısı

Eddie Van Halen’ın en sevilen 5 şarkısı

Tüm zamanların gelmiş geçmiş en iyi 10 gitaristinden biri olan Eddie Van Halen bundan 2 sene önce, 6 Ekim 2020’de aramızdan ayrılmıştı. Gelin kendisini en iyi 5 gitar performansı ile hatırlayalım.

Michael Jackson’ın efsane albümü “Thriller”da yer alan Beat It’in gitar solosuyla da unutulmayan, dünyanın en önemli gitaristlerinden Eddie Van Halen 65 yaşında aramızdan ayrıldı. Ancak grubuyla beraber arkasında bıraktığı eserler onu elbette ki ölümsüz kıldı.

Michael Jackson – ‘Beat It’ (1982)

Eddie Van Halen‘ın en büyük hitti değilse de en etkilisi olduğu bir gerçek. ‘Beat It’ şarkısınının girişindeki solo dokunuşuyla -ya da vuruşuyla da diyebiliriz!- “Thriller”ın rekorlar kırmasına yardımcı olmuştu.

‘Beautiful Girls’ (1979)

Burada Michael Anthony’e de kredi vermeden olmaz. Hem şahane bas partisyonları için hem de şarkıya renk katan backvocal’i için.

‘Runnin’ With the Devil’ (1978)

70’lerin en yaşam dolu gitar riff’lerinden biri ile karşınızdayız. Adeta bir uçuş.

‘Panama’ (1984)

Bir gün bir eleştirmen Dave Lee Roth‘u, seks, party ve arabalar dışında şarkı yapmayan biri olarak yorumluyor. Bunun üzerine Lee Roth farkediyorsanız ki o zamana kadar hiçbir otomobile dair şarkı yapmamışlar… Ve bu şarkı doğuyor.

‘Jump’ (1984)

Son olarak çokça çalınan ve en bilinen şarkılarıyla bitiriyoruz, ‘Jump’. Listelerde bir numaraya yerleşmesinin en önemli sebeplerinden biri dönemi için yenilikçi sayılabilecek değişimler gerçekleştirdikleri bir şarkı olmasıydı.

 

BENZER İÇERİKLER

EN ÇOK OKUNANLAR

ÖZEL DOSYALAR