Ana SayfaMüzikEdebiyattan ilham alan 9 şarkı

Edebiyattan ilham alan 9 şarkı

Bir hikâye anlatma aracı ve gündelik hayattan bir kaçış olarak edebiyat ve müziğin birbirinden beslendiği aşikar. Sizler için derlediğimiz bu listedeki çoğu şarkı spesifik romanlar ve şiirlerden ilham alıyor, bazıları ise okuma deneyiminin kendisi üzerine düşünüyor.

Erhan BİLEN / [email protected]

Wuthering Heights – Kate Bush

Wuthering Heights, 19. yüzyıl İngiliz Edebiyatının en önemli isimlerinden Brontë kardeşlerden Emily Brontë‘nin 1847 tarihli romanından ilham alıyor. Kate Bush‘un yüksek notalara çıkan çılgın tizleri, romanın baş karakteri Cathy’nin bakış açısıyla yazılmış ve bazıları romandan direkt olarak alınmış şarkı sözleriyle birleşiyor. Şarkıya da, Kate Bush‘un tıpkı Cathy’nin hayaleti gibi beyazlar içinde salındığı, hülyalı ve hipnoz edici klibi eşlik ediyor. Şarkının ormanda kırmızılar içinde bir Kate Bush’a yer veren başka bir klibi olduğunu da hatırlatalım.

Romeo And Juliet – The Killers

Dire Straits‘in 1980 tarihli “Making Movies” albümünde yer alan ‘Romeo And Juliet’, Shakespeare trajedisinin ilham verdiği şarkılardan belki de en çok bilineni. Dire Straits‘in vokali ve gitaristi Mark Knopfler‘ın Holly Vincent‘la ilişkisinden yola çıkarak kaleme aldığı şarkı, The Killers‘ın karakteristik enerjik melodileriyle bambaşka bir hâl alırken orijinalin melankolik tınılarını da koruyor.

1984 – David Bowie

David Bowie’nin 1974 tarihli “Diamond Dogs” albümünden ‘We Are The Dead’, ‘1984’ ve ‘Big Brother’ şarkıları, George Orwell‘in klasik romanı “1984”ten ilham alıyor. Aslında “1984”ü bir tiyatro oyununa uyarlamayı planlayan Bowie, telif haklarını satın alamaması sebebiyle bu projesini gerçekleştirememiş. Buna rağmen romanın albüm üzerindeki tematik etkisi çok net hissedilebiliyor.

Annabel Lee – Stevie Nicks

Fleetwood Mac vokalisti Stevie Nicks‘in “In Your Dreams” isimli yedinci solo stüdyo albümünde yer alan ‘Annabel Lee’, Amerikan Gotik Edebiyatının en önemli isimlerinden Edgar Allan Poe‘nun aynı isimli şiirinden ilhamla yazıldı. Şiirin dizelerine birebir yer veren şarkı, anlatıcının melekleri bile kıskandıracak güzellikteki Annabel Lee’ye olan aşkını ve Annabel’in ölümünün ardından mezarı başında geçirdiği zamanları anlatıyor.

Take All My Loves: 9 Shakespeare Sonnets – Rufus Wainwright

Rufus Wainwright‘ın ismi Shakespeare‘in 40. sonesinden ilham alan altıncı albümü, İngiliz şairin dokuz sonesinin müzikal uyarlamalarını içeriyor. Teatral pop ve klasik müzik eğilimlerini bu albümde bir araya getiren Wainwright’a albümde Helena Bonham Carter, Florence Welch, Carrie Fisher ve Martha Wainwright gibi önemli isimler eşlik ediyor.

Rime of the Ancient Mariner – Iron Maiden

İngiliz romantik şiiri ile heavy metal’in başta uyumsuz görünen birlikteliği dinleyiciyi 13 dakikalık unutulmaz bir yolculuğa davet ediyor. Iron Maiden’ın beşinci stüdyo albümü “Powerslave“den ‘Rime of the Ancient Mariner’, İngiliz romantik dönem şairi Samuel Taylor Coleridge‘in aynı adlı şiirinden ilham alıyor. Dinleyiciyi yaşlı gemicinin doğaüstü öğelerle bezeli, korku dolu deniz yolculuğuna davet eden şiir, gitar sololarında hayat buluyor.

The Book I Read – Talking Heads

Talking Heads‘in ilk stüdyo albümünden ‘The Book I Read’, bir kitap yazmanın getirdiği heyecanla aşık olmanın heyecanını özdeşleştiriyor ve dinleyeni David Byrne‘a bir kez daha hayran etmesinin yanı sıra aşk ve edebiyat ilişkisi üzerine de düşündürüyor.

The River – PJ Harvey

Amerikan Edebiyatı’nın en özgün seslerinden, “güney gotiği”nin öncüsü Flannery O’Connor‘ın 1953 tarihli aynı adlı öyküsünden esinle yazılmış ‘The River’. Bazı dizeleri direkt olarak öyküden alınan şarkı, bakıcısı tarafından nehire vaftiz edilmek üzere götürülen bir çocuğun karanlık hikâyesini anlatıyor.

The Divine Comedy – Lucy

İsmi Dante‘nin “İlahi Komedyası”ndan ilham alan İrlandalı brit-pop, chamber-pop grubu The Divine Comedy‘nin ikinci albümü “Liberation”, Anton Çehov‘dan E.M Forster‘a, F. Scott Fitzgerald‘dan William Wordsworth‘e kadar uzanan edebi referanslarla örülü bir albüm. Grubun albümden yayınladıkları tek tekli ‘Lucy’ ise Wordsworth‘ün “Lucy şiirleri” olarak adlandırılan beş şiirinden üçünü bir araya getiriyor.

BENZER İÇERİKLER

EN ÇOK OKUNANLAR

ÖZEL DOSYALAR