Pop dünyasının sempatik, çalışkan, güler yüzlü ve karizmatik isimlerinden biri Edis. Bir yandan son ses “Martılar”ı açıp, bir yandan da Edis hakkında bilmemiz gerekenlere bakalım! 

Türkçe pop müziğin son yıllarda bağımlılık yapan şarkılarıyla en sevilen yıldızlarından biri oldu Edis Görgülü. 2014’te yayınladığı “Benim Ol”la dikkatleri çeken Edis, takip eden senelerde “Olmamış Mı?”, “Dudak” ve “Çok Çok” hitleriyle de büyük başarı elde etti. Bir anda Google’da herkes onu aramaya başladı. O yılların ödül törenlerinde “En İyi Çıkış Yapan Pop Sanatçısı” kategorisinin gediklisi oldu. 2018’deki ilk albümü AN ile en çok satan albümler listesine girdi. 2020’de Gülşen’le “Nirvana” ve “Perişanım” single’larıyla arz-ı endam eden Edis, bu yıl da “Martılar” single’ıyla deyim yerindeyse ortalığı yerinden oynattı. İşte pop dünyasının en ışıltılı isimlerinden Edis hakkında bilmeniz gerekenler… 

KARAOKE BARDA KEŞFEDİLDİ 

Edis, 28 Kasım 1990 tarihinde Londra’da doğdu. 4 yaşında piyano çalarak başladığı sanat yolculuğuna, okul yıllarında çeşitli tiyatro oyunlarında rol alarak ve İzmir Kent Orkestrası’nda şarkı söyleyerek devam etti. Ortaöğretimini İzmir Özel Tevfik Fikret Lisesi’nde tamamlayan Edis’in İstanbul yolculuğu; Galatasaray Üniversitesi İletişim Fakültesi’ni ve eş zamanlı olarak İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuarı Yarı Zamanlı Müzikal Bölümü’nü kazanmasıyla başladı. Sanatçı, müzikal çalışmalarının haricinde dizilerde de rol aldı. Oyunculuk yaptığı sırada arkadaşlarıyla gittiği karaoke barda eğlence amaçlı şarkı söylerken keşfedildi.

“ÖZGÜRLÜĞÜMDEN FERAGAT ETMEK ZORUNDA KALDIM”

Edis, müziğe olan tutkusu için 17 yaşından beri çalıştığını söylüyor: “Hayat bana ‘Gençliğini feda etmişsin’ dedi. Ne kadar yorulduğumu, ne kadar kastığımı pandemide daha iyi anladım. Yiyeceklerim, dans derslerim, şan derslerim, yurtdışı eğitimleri… Bunların arasında kişisel hayatıma vakit ayırmadığımı fark ettim. Özgürlüğümden feragat ettim. Popüler olan kimsenin de ‘Ben özgürüm’ diyeceğini sanmıyorum. Bunu bir şikâyet olarak düşünmeyin, bu bir seçim. Bir de bu zaman içinde haylaz tarafımdan vazgeçtim.” 

KIRMIZI RENGİN ANLAMI NE? 

Edis için kırmızı rengin bambaşka bir anlamı var. Hiç çıkarmadığı kırmızı bilekliği de bunun bir simgesi. Edis bu rengin ona şans getirdiğine inanıyor. Bileğinde bu rengin durmasından çok hoşlandığını, her gün sıradan renklerin yanında kırmızı renk görmenin ona ilham verdiğini söylüyor. “Farklılaşma enerjisi taşıyor bence kırmızı” diyor, hatta. 

edis hakkinda 7 sey

İLK ŞARKISINI 10 YAŞINDA YAZDI 

Edis ilk şarkısını 10 yaşındayken yazmış. İlk paylaştığı kişi de Türkçe öğretmeni olmuş. Bir diğer şanslı kişi de bir kız arkadaşı olmuş. Çünkü bu kıza aşık olduğunu düşünüyormuş o zamanlar! “Öğretmenimden izin alıp derste söylemiştim yüzüne baka baka, şimdi gülüyorum bu duruma… Ne komik, ne güzel anılar! Neyse ki güzel karşılık almıştım sınıftan” diyor, o günleri anlatırken. 

“ADAM GİBİ ADAMIM SÖYLEMİNİN KARŞISINDAYIM” 

Edis, cinsiyet kalıplarının ve şekilciliğin karşısında duran biri olduğunu söylüyor pek çok röportajında. “Ben toksik maskülenliğin karşısında duran bir erkeğim. Cinsiyetiyle alakalı gücünü esas alıp başkaları üzerinde yanlış hâkimiyetler kurma enerjisi. Ben o şekilciliğin karşısında duran bir erkeğim. ‘Ben şöyle erkeğim’, ‘Böyle kalıbım var’, ‘Adam gibi adamım’ türünden yanlış söylemlerin karşısındayım. Erkekliğini mertebe olarak görmeyen bir yapıdayım. Erkeklik durumuna da fazla anlam yükleyip kendimi avantajlı hissetmedim. O yüzden o kalıplara tutunmadım” diye anlatıyor, bu konudaki düşüncesini. 

O ŞARKI HAKKINDA NELER SÖYLEMİŞTİ? 

Edis’in Norm Ender’in çok konuşulan “Konu Kilit” şarkısında şu sözlerle geçtiğini hepimiz biliyoruz: “Yeni bir Tarkan olamıyor mu Edis Görgülü?” Peki Edis bu şarkıya nasıl bir cevap verdi derseniz, buyrun: “Norm Ender’in sistem eleştirisi yaptığını düşünüyorum. O sözleri şahsıma algılamadım. Bence ‘O kadar başarılı olmak pop dünyasında şimdilerde mümkün değil gibi gözüküyor’ demek istedi. Çok da haksız değil bence.” Tabii bu ılımlı cevaptan sonra ona yine Norm Ender’in “Ben Edis’ten daha ünlüyüm” sözleri hatırlatılınca kendisi “Oralar benim!” demekten de geri kalmamıştı. 

“ELİNDE MIZRAK, ORAYA BURAYA ATEŞ SAÇIYORSUN”

Edis’in sahne şovları görülmeye değer. Danslarıyla, enerjisiyle bambaşka biri oluyor sahnede Edis. Yetenekli şarkıcı bu durumu tuhaf bir savaş anına benzetiyor: “Bir statü gibi, sanki kafana biri tacını ya da savaş başlığını takıyor, senin elinde mızrak ya da göğsünde büyülü bir aura, oraya buraya ateş saçıyorsun. Gözlerin, sesin silahın. Çok garip bir alışveriş söz konusu, yaşamayan anlayamaz.” Sahiden de öyle! Edis’i canlı canlı izlemeden onun enerjisini hayal etmek mümkün değil. 

Kaynaklar: Hürriyet, GQ, Based İstanbul, Magazin Burada, Edis.tv