Ana SayfaHaberlerEfsane gitarist Jeff Beck hayatını kaybetti

Efsane gitarist Jeff Beck hayatını kaybetti

Rock müziğin efsane ismi, gitaristlerin gitaristi Jeff Beck 78 yaşında hayata gözlerini yumdu.

Tüm zamanların en iyi gitaristi sorulduğunda onun adının geçmediği bir liste bulmak imkansızdır. Kendinden sonra gelen birçok rock müzisyeni için ilham olmuş Jeff Beck için sıklıkla “gitaristlerin gitaristi” denmesi de hiç şaşırtıcı değil. İlk kez 1965 yılında The Yardbirds’de Eric Clapton’ın yerini dolduran gitarist olarak adını duyuran (hatta sonra aynı mevkiyi bir başka efsane Jimmy Page’e bırakan) yaşayan efsanenin geçtiğimiz salı günü hayatını kaybettiği ailesi tarafından duyuruldu.

Bakteriyel menenjite yakalanmasının ardından hasta düştüğü belirtilen müzisyeni son anlarında arkadaşları da yalnız bırakmamış. Geçtiğimiz yaz kendisiyle birlikte “18” adında bir albüm yayınlayan Hollywood yıldızı Johnny Depp’in de Beck ölmeden önce yatağının yanı başındaki arkadaşlarının arasında olduğu belirtildi.

Hem solo kariyeriyle hem de The Yardbirds ile iki kez Rock and Roll Hall of Fame’ine giren Jeff Beck kariyeri boyunca yalnızca hayranlık uyandırmamış, onlarca efsane müzisyen için ilham kaynağı da olmuştu. Birlikte çalıştığı dev isimleri de her daim etkilemiş olan usta müzisyenin kaybı arkadaşlarını da yasa boğdu. The Jeff Beck Group’un vokali olarak kariyerinin ilk adımlarını atan Sir Rod Stewart da sosyal medya hesabı üzerinden üzüntüsünü “Başka bir gezegendendi. Beni 1960’ların sonunda Amerika’ya götürdü ve o zamandan beri arkamıza bakmadık. Canlı performans esnasında beni gerçekten dinleyip cevap verebilen bir iki gitaristten biriydi. Her şey için teşekkürler.” sözleriyle paylaştı. KISS grubunun efsane basçısı Gene Simmons da haberin ardından yazdığı mesajında “Gitarı kimse onun gibi çalmadı.” diyerek dostunun anısını onurlandırdı.

BENZER İÇERİKLER

EN ÇOK OKUNANLAR

ÖZEL DOSYALAR