Ana SayfaDünyadanEfsane topluluk Pink Floyd'un hikâyesi kitap oldu

Efsane topluluk Pink Floyd’un hikâyesi kitap oldu

İngiliz progresif, saykedelik rock grubu Pink Floyd’un hikayesi, “Kilidi Açamazsan Kır Kapıyı” kitabı ile okurla buluştu. 

Sümeyra Teltik ve Fatma Berber, Pink Floyd’un hikâyesini “Kilidi Açamazsan Kır Kapıyı”da kaleme aldı. Kitabın tanıtım bülteninde şu cümleler yer alıyor: “Pink Floyd, açılmakta direnen kapılar karşısında pes etmeyen, kapıları kırmak zorunda kalsa da muhakkak sonunda açmayı başaran asi çocukların sözcüsüydü. Sadece müzikte çığır açmadı Pink Floyd, baskıya ve dayatmalara direnç gösterenlerin kalbinde, hayallerinde, isyanlarında ve itirazlarında yepyeni ufuklar açtı.

Pink Floyd yalnızca bir müzik grubu değil bir yaşam biçimi ve felsefeydi de aynı zamanda. Pink Floyd çağını aşan, zamanın ötesinde müzikten başka şansı olmayanların yolculuğuydu. Onlar kendi yolculuklarında kilitli kapılarla karşılaştılar. Yaptırımlarla, yasaklarla, baskılarla, zincirlerle ve sürü dayatmasıyla… Ama hep birlikte itiraz etmenin ve direnmenin bir yolunu buldular: Müzik!

Bu kitap, Pink Floyd’a, Ay’ın karanlık yüzüne bir yolculuk… Belki de asıl karanlık kırılamayan kapılardı. O zaman yön ver güneşin kalbine doğru!”

Teltik, Birgün’e verdiği röportajda “Pink Floyd olmasaydı ne olurdu?” sorusunu şöyle cevaplıyor: “Moğollar, Kurtalan Ekspres, Foo Fighters, Dream Theater bildiğimiz gibi olmazdı. Syd olmasaydı David Bowie yarım kalırdı. Uçan domuz olmazdı. Kalıplara sığdıramadığımız adını koyamadığımız Pink Floyd müziği diye bir şeyden haberimiz olmaz; kendimizi korumak adına bizi hapseden duvarlar inşa etmeye devam ederdik.”

BENZER İÇERİKLER

EN ÇOK OKUNANLAR

ÖZEL DOSYALAR