Ana SayfaMüzikEjderhaları hayal etmekten fazlası: Imagine Dragons

Ejderhaları hayal etmekten fazlası: Imagine Dragons

Imagine Dragons henüz köklü bir geçmişe sahip olmasa da yakaladığı başarı gözardı edilemez. Grubun 10 yıllık geçmişindeki önemli anlar sizlerle.

Zeynep SİPAHİ / [email protected]

Bundan tam 10 yıl önce hayatımıza girdiler ve öyle bir giriş yaptılar ki rakipleri arasından hızlıca sıyrılıp, daha ilk stüdyo albümleri “Night Visions” ile tabiri caizse 7’den 70’e bir dinleyici kitlesine hitap etmeyi başardılar. Tabii ki Imagine Dragons‘dan bahsediyoruz. Peki, solist Dan Reynolds, gitarist Wayne Sermon, bas gitarist Ben McKee ve baterist Daniel Platzman‘dan oluşan bu grup başarıyı nasıl yakaladı?

Bu sorunun yanıtı için ilk sıraya şarkı sözlerini koymak gerekir bizce. Hayatta öz-farkındalığımızla yüzleştiğimiz o zorlu anların adeta sözcüsü oldular diyebiliriz. Ama işin güzel tarafı bunu depresif bir yerden değil, tam tersine ilham verici bir yönde müziklerine yansıtıyorlar. O yüzden onların hangi şarkısını dinlerseniz dinleyin, enerjiniz bir anda yükseliyor, kendinizi daha güçlü, hayata karşı daha dik duran biri gibi hissediyorsunuz. Ama tabii sadece bunlar etkili değil başarıyı yakalamalarında… Gelin 10 yıla sığdırdıklarını, hayata karşı duruşlarını, siyasi görüşlerini ve onlar hakkında bilinmeyenleri birlikte keşfedelim.

LGBTİ bireylere güçlü destek

Imagine Dragons dendiğinde direkt aklınıza LGBTİ hakları geliyor olma ihtimali çok yüksek, çünkü verdikleri her konserde grubun solisti Dan Reynolds, mutlaka bunu vurguluyor, gökkuşağı renklerindeki bayrağı açıyor ve mesajını veriyor. Ama tabii ki sadece bununla da sınırlı değil Reynolds‘ın yaptıkları. 2018 yılında, LGBTİ bireyler ile Mormonluğun kesişimini Reynolds‘ın gözünden beyazperdeye yansıtan “Believer” isimli bir belgesel yayınlanmıştı. Belgesel, Reynolds‘ın Utahlı LGBTİ gençlerini desteklemek için Utah, Orem’de LOVELOUD Festival’i düzenleme çabalarına odaklanıyordu.

Gençleri yakalamayı biliyorlar

Genç derken fanları arasında aslında 5 yaşındaki çocuklar bile var diyebiliriz. Tabii ki onları şarkılarının ritimleri ve melodileriyle yakaladıkları kesin 🙂 Ama şarkı sözlerinde büyüme sancısı yaşayan ergenlerin de bir şeyler buldukları aşikar. Ne varki genç kesimi asıl yakaladıkları nokta 2015’te yayınladıkları ikinci stüdyo albümleri Smoke + Mirrorsda da yer alan ‘Warriors’ şarkısı oldu. Peki niye? Imagine Dragons bu şarkıyı e-spor müsabakalarının da öncüsü olan “League of Legends” oyunu için yaptı. Hatta Güney Kore’nin başkenti Seul’da düzenlenen Dünya Şampiyonası’nda bu şarkıyı öyle bir şekilde seslendirdiler ki hala izlediğimizde tüylerimiz diken diken oluyor. 

Hayırsever tarafları

Imagine Dragons geniş kitlelere ulaşma gücünü yardımseverlik için kullanan en başarılı gruplardan bir tanesi. 2013 yılında Tyler Robinson‘ın ailesiyle birlikte Tyler Robinson Foundation adlı bir hayır kurumu kurdular. Bunun amacı kanserle savaşan gençlere yardımcı olmaktı. 2015 yılında ise Imagine Dragons, “Bringing Human Rights Home” adlı konserde sahne alarak, insan haklarına dair verdiği desteği gözler önüne serdi ve ‘I Was Me’ şarkısını yayınlayarak, bütün geliri Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği’ne aktarılan “One4” projesine destek verdi. Ayrıca Paris’te gerçekleşen terör saldırısının kurbanlarına yardım toplama amacıyla Eagles of Death Metal‘in şarkısı ‘I Love You All The Time’ın cover’ını yapıp yayınladılar.

Bütün bunları düşününce Imagine Dragons‘un bir müzik grubu olmanın çok ötesinde, müziği daha güzel bir dünya yaratmak adına kullanıyor olmalarını alkışlamamak mümkün değil.

BENZER İÇERİKLER

EN ÇOK OKUNANLAR

ÖZEL DOSYALAR