Ana SayfaMüzikEn iyi 6 soundtrack albümü

En iyi 6 soundtrack albümü

Filmler nasıl bazı sahneleri ile hayatımızda unutulmaz bir yer ediniyorlar. Tabii filmlerde kullanılan  soundtrack’ler de aynı şekilde. Hatta bu soundtrack’ler, bazen filmlerin bir parçası olmaktan çıkıp direkt bizim hayatımızın fon müziği bile olabiliyorlar. Zaman zaman bu şarkıları duyup “Bu neydi ya?” diye düşünürken (Teşekkürler Shazam! Artık sayende çok da düşünmek zorunda kalmıyoruz.) filmlere değil, kendi anılarımıza gittiğimiz bile oluyor… Bakalım kendi anılarınızda yer edinen albüm ya da şarkılara denk gelecek misiniz? Tabii “en iyi” demek oldukça iddialı oluyor böyle bir konuda, en az 100 tane albüm çıkarabiliriz meydana. Ama ben biraz daha kıyıda köşede kalanları (biraz da çocukluğuma ışınlanmayı) tercih ettim, çünkü neden olmasın? 🙂

İpek ATCAN / [email protected]

Space Jam (1996)

Bugs Bunny’li bir filmden kim derdi ki fon müziği olacak bir soundtrack çıkacak? Albümün tamamı baştan son güzel ve hatta güç verici. 26 sene öncesine ait bu filmden (çocukluğumda en sevdiğim filmlerdendi Space JamCoolio‘lu, R. Kelly‘li, Seal‘lı harika bir soundtrack mevcut. Maalesef ki Spotify’dan şarkıların bir kısmı kalkmış durumda ama kalan sağlar bizimdir diyerek dinlemenizi tavsiye ediyorum.

spaca_jam

Top Gun (1986)

Şu an vizyonda “Top Gun: Maverick” filmi varken “Top Gun”ın soundtrack’ini hatırlamadan olmaz. Zaten Berlin‘in ‘Take My Breath Way’ şarkısı desem hemen “Ya tamam, haklısın, biliyoruz.” diyeceksiniz. Dünyanın en muhteşem filmi olmasa da epey akılda kalıcı ve özellikle o dönem genç olanların (film benden büyük) hayatında yer edinen bir film olan “Top Gun”ı da böylece anmış olduk. Acaba Tom Cruise bir gün yaşlanacak mı?

top_gun

Forrest Gump (1994)

İzlemediyseniz küseceğim muhteşem bir film. Sırf bu yüzden New York’taki Bubba Gump’a gitmişliğim var. (bkz. Adını filmden alan karides restoranları zinciri) Gelelim soundtrack’e… Elvis Presley‘den Joan Baez‘e, The Doors‘dan Aretha Franklin‘e kadar birçok isim bu soundtrack’te. Açın ve baştan sona dinleyin, pişman olmayacaksınız.

forest_gump

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Ülkemizde “Sil Baştan” (hiç sevmediğim bir çeviri) olarak Türkçeleştirilen filmin başrollerinde Kate Winslet ve Jim Carrey yer alıyor. İzlediğim en güzel filmlerden bir tanesi diyebilirim. Hatta kaç kere izlediğimi söylemeye utanacak kadar çok sayıda izledim. Bu soundtrack çok net bir şekilde Beck‘in ‘Everybody’s Got to Learn Sometime’ şarkısı ile ön plana çıkıyor. Daha yeni Primavera‘da Beck izlemiş biri olarak söylemeliyim ki herkes bu şarkıya karşı benim hissettiklerimi hissediyor, öyle bir sevmek. Devamı ise enstrümantal ve kısa kısa. Zaten 26 şarkı ama 57 dakika 🙂

eternel sunshine

William Shakespeare’s Romeo And Juliet (1997)

2 volume’da çıkan bu soundtrack hem popüler şarkıları hem de filmin orijinal müziklerini içeriyor. Ben tabii ki hemen popülerden bahsedeceğim. Garbage‘dan ‘#1 Crush’, Des’ree‘den ‘Kissing You’, The Cardigans‘dan ‘Lovefool’ -ki filmle en özdeşleşen şarkı da budur- ve Radiohead‘den ‘Talk Show Host’ gibi muhteşem şarkılar vardır. Leonardo Di Caprio ve Claire Danes‘in bebek gibi olduğu filmi tam şu satırları yazarken tekrar izlemeyi düşünüyorum.

romeojuliet

Donnie Darko (2001)

Baştan sona huşu içinde dinleyebileceğiniz, biraz da hüzünlü bir soundtrack “Donnie Darko”nun soundtrack’i. Şarkılarda Michael Andrews imzası var ve filmin en öne çıkan şarkısı izleyenlerin de izlemeyenlerin de çok iyi bildiği ‘Mad World’. Gary Jules neden bizi üzüyorsun? Şaka maka 37 dk’lık tatlı bir yolculuk bu soundtrack. Ama dinlemek için yağmurlu bir günü tercih etmenizi öneririm.

donnie darko

BENZER İÇERİKLER

EN ÇOK OKUNANLAR

ÖZEL DOSYALAR