Ana SayfaHaberlerEn sevdiğiniz şarkıyı dinlemek hafızayı güçlendiriyor

En sevdiğiniz şarkıyı dinlemek hafızayı güçlendiriyor

Toronto Üniversitesi ve Unity Health Toronto’daki araştırmacılar, kişisel olarak anlamlı olan şarkıları tekrar tekrar dinlemenin, hafif bilişsel bozukluğu veya erken Alzheimer hastalığı olan hastaları iyileştirdiğini kanıtladı.

Kişisel olarak anlam ihtiva eden müzikleri dinlemek beyin aktivitesini arttırıyor. Dönüm noktası niteliğinde olan bu çalışmayla, sevilen bir şarkıyı dinlemenin faydası gözler önüne serildi. Kişinin, örneğin düğününde dans ettikleri bir şarkı gibi bir müziğin , daha yüksek düzeyde işlevsellik sağlamaya yardımcı olduğu ortaya çıktı. Profesör Dr Michael Thaut, “Tipik olarak, Alzheimer hastalarında olumlu beyin değişiklikleri izlemek zordur. Ancak müziğin bu etkisi daha çok araştırma yapılması için bir kapı aralıyor” dedi.

MUTLU EDEN SARKILAR

Araştırmalar müziğin, bilişsel gerileme olan hastaların beyinlerinde farklı bir sinir ağını – müzikal bir ağı – harekete geçirdiğini kanıtladı.

Thaut, “İster bir müzisyen olun, ister hiç enstrüman çalmamış olun, müzik hafızanıza prefrontal korteksinize bir erişim anahtarıdır” diyor. Ve ekliyor: “Tüm hayatınız boyunca sevdiğiniz müziği dinlemeye devam edin. Tüm zamanların en sevdiğiniz şarkıları, sizin için özellikle anlamlı olan parçaları dinleyin. Bunu zihinsel bir egzersiz olarak yapın.”

BENZER İÇERİKLER

EN ÇOK OKUNANLAR

ÖZEL DOSYALAR