Ana SayfaMüzikEnstrüman çalanlar için kaçırılmaması gereken YouTube kanalları

Enstrüman çalanlar için kaçırılmaması gereken YouTube kanalları

Her türlü ihtiyacımıza uygun içeriğe ulaşmanın mümkün olduğu dev bir platform hepimizin elinin altındayken enstrüman çalanlar ya da yeni başlayanlar için takip etmeleri oldukça faydalı olabilecek YouTube kanallarından bazılarını sizler için derleyelim dedik.

Hangi enstrümanı çaldığımız değişkenlik gösterse de özellikle yeni başlanıldığında hepimiz çoğunlukla bir odaya kapalı ve yalnız başımıza sadece o enstrümana vakit harcarız. Dışarıda eğitim alınsa da, kendi kendine öğrenmeye başlanılmışsa da bu durum hep böyledir. Ancak belki 20 yıl önce o odada bizimle birlikte duran bir telefon ya da bilgisayar bulunmuyor olabilirdi. Ama artık var! Tüm ilgi alanlarınızla ilgili daha profesyonelinden daha amatörce hazırlanmış olanına dek her türlü içeriğe ulaşmanın mümkün olduğu YouTube tabii ki müzisyenler için de zengin bir hazine. 25-30 yıl öncesine kadar enstrüman dersleri veren VHS kasetlerin hala üretildiğini düşünürsek, tek bir kaynaktan gelen maksimum iki saatlik bir ders videosu izlemek yerine o anda tam olarak seviyenize uygun ihtiyaçlarınızı giderebileceğiniz sayfalarda dolanabilmemiz çağımız için büyük bir şans. Bu sebeple biz de müzikle ilgilenen ve özellikle enstrüman çalanlar için faydalı olacağına inandığımız birçok kanaldan bazılarını sizler için derledik.

Gitaristler için: Paul Davids

Hollandalı gitarist Paul Davids’in kanalı gitar çalan ya da herhangi bir müziksever için saatlerce izlenilebilecek özgün içerikler sunuyor. Doğrudan bir eğitim kanalı olmamasına rağmen yayıncının kanalında eğlenceli içeriklerle gamlardan müzik teorisine kadar birçok temel bilgiye ulaşmak mümkün. Bunların yanı sıra enstrümanla ilgili oldukça işlevsel tüyolar da barındıran kanalın en büyük özelliğiyle Paul Davids’in sunum ve anlatım tarzı. En “ders gibi” gelen konularda dahi yaptığı kurgu oyunları ve hiçbir zaman değiştirmediği tevazu sahibi anlatımıyla izleyicilerini kendine hayran bıraktığını söyleyelim. Tüm bu müzik teorisi ve gitar “dersleri” içeriklerinin yanı sıra kanalda (hatta çoğunlukla) müzik tarihinden ünlü eserlerden oluşan riff listeleri ve nasıl çalındıkları üzerine eğlenceli makale videolar da bulunuyor. Eğlenceli ve öğretici olmasının yanında oldukça ilham verici bir kanal.

Basçılar için: Adam Neely

Aslında bu kanal yalnızca bas üzerine bir kanal değil. Adam Neely’nin kanalında müzik teorisine, müziğin günümüzdeki haline ve gelecekte alabileceği formlara dair düşünen ve bir yandan da bir şeyler öğreten videolar bulunuyor. New Yorklu bas gitarist Adam Neely günümüzde müzisyenlerin kullandığı sahne ve stüdyo ekipmanları hakkında da bilgilendirici içerikler hazırlıyor. Kanalda bas gitar üzerine incelikli hazırlanmış dersler, enstrüman çalanlar için kullanışlı tüyolar ve ünlü müzisyenlerin performanslarının analizleri de bulmak mümkün.

Piyanistler için: David Bennett Piano

Bu kanal da listemizde yer alan diğer tüm kanallar gibi yalnızca bir enstrümanla ilgilenenlerin değil tüm müzikseverlerin ilgisini çekebilecek içeriğe sahip. Genç İngiliz piyanist David Bennett doğrudan piyano dersi vermiyor aslında. Böyle bir beklentiniz varsa bu kanal başlangıç için uygun olmayabilir. Ancak halihazırda temel enstrüman hakimiyetini elde etmiş piyano aşıkları (hatta herhangi bir müziksever) için epey eğitici olabilecek içeriklere ulaşmak mümkün. Müzik teorisini oldukça ilgi çekici noktalardan ele alan Bennett, pop müzik eserleri ve klasik müzik eserlerinden örnekleri analiz ederek nota geçişleri, gamlar ya da ritim kompozisyonları hakkında oldukça doyurucu bilgiler veren videolar üretiyor.

Davulcular için: Drumeo

Kanalın ününe dayanarak bu başlık ne kadar öneri niteliği taşır emin değiliz. Ancak henüz Drumeo’yu duymamış ya da herhangi bir videosuna YouTube’da denk gelmemiş olanlarınızın da kaçırmaması için buraya ekleyelim. Davul çalmaya yeni başlamış ya da uzun süredir çalmakta olmanız bu kanalın size verebileceği ilham seviyesini değiştirmeyecektir. Davul üzerine temel başlangıç derslerinin yanında enstrümana ileri seviyede hakim olan davulcular için de ayrıntılı tüyolar barındıran videolar bulmak mümkün. Belki de kanalın daha çok duyulmasını ve daha çok izlenmesini sağlayan içerikleriyse dünyanın dört bir yanından tanınmış ünlü davulcuları konuk olarak getirip setin başına oturttukları videolar olabilir. Snarky Puppy’nin inanılmaz yetenekli davulcusu Larnell Lewis’in konuk olduğu bölümlerden çıkan videolar bile tek başına kanalı takip etmek için bir sebep.

Ekipman kullanımı için: Andertons Music Co

Tek bir enstrümana ya da müzik teorisine odaklanmamış olmamasına rağmen enstrüman çalan tüm müzisyenler için işine yarayabilecek videolar içeren bir kanal. Aslında İngiltere’de uzun yıllardır hizmet veren bir müzik enstrümanları mağazası Andertons. Ama artık her biri videoları aracılığıyla kendi başlarına tanınmaya başlayan donanımlı ekip üyeleriyle 10 yılı aşkın süredir bu YouTube kanalından yayın yapıyorlar. Enstrüman çalanlara hangi ekipmanları tercih etmeleri gerektiğine dair karşılaştırmalı incelemeler yapan videoların yanı sıra popüler müzikle ilgili makale video içerikleri de üretiyorlar. Kanalın en ilgi çekici serilerinden biriyse spesifik bir sanatçı ya da grubu konu edinerek düşük bütçeyle nasıl onların tonunu yakalayabileceğiniz üzere uygulamalı denemeler içeren “Sounds Like *x* Without Busting the Bank” videoları.

Bu kanalların yanı sıra YouTube’da yüksek abone sayılarına sahip ve ilginizi çekebilecek birkaç müzik kanalından daha bahsedelim. Müzik prodüksiyonu ve ses mühendisliği üzerine odaklanan ve popüler müzik tarihinden eserleri analiz eden Rick Beato’nun kanalı da her müzikseverin takip etmesi gereken içeriklere sahip. Kendi başına ürettiği özgün içeriklerin yanı sıra Beato ünlü müzisyenleri konuk aldığı geniş özel röportajları da düşünürsek geleneksel yayıncılıktaki müzik kanallarını aratmadığını söyleyebiliriz. Vokalistlerin takip ederken hem eğlenip hem öğrenebileceği The Charismatic Voice vokal koçu Elizabeth Zharoff’un çoğunlukla popüler müzik sanatçılarının performansları üzerine çektiği reaksiyon videolarıyla şarkı söylemenin inceliklerini analiz ediyor. Avustralyalı iki profesyonel kemancı Brett Yang ve Eddy Chen’in klasik müzik üzerine yayına başladıkları TwoSetViolin bugün artık YouTube’un en popüler müzik kanallarından biri haline geldi. Eğitici videolar içermiyor olmasına rağmen birçok oyunlu formatla milyonlarca takipçilerine klasik müziği sevdiren bu ikiliyi arada kafanızı dağıtmak için izleyebilirsiniz. Müziğin her alanını kapsayan eğitici videolarıyla ödül almış bir çevrimiçi müzik okulu olan Point Blank Music School da yine henüz takip etmeyenler için olmazsa olmaz bir kanal.

BENZER İÇERİKLER

EN ÇOK OKUNANLAR

ÖZEL DOSYALAR