Ana SayfaMüzikErkeklere yazılmış şarkılar: Ah bu şarkıların gözü kör olsun

Erkeklere yazılmış şarkılar: Ah bu şarkıların gözü kör olsun

Evet evet biliyoruz, müziğin devlerinin kalbimize ekip yeşerttiği çoğu şarkının adresinde aşık ya da hayran oldukları kadınlar var. Biz de -özellikle de toy ve her şeyin geçiciliğinden bihaberken- “Vay anasını, şu aşkın güzelliğine bak” diye gıpta ettiğimiz, kendimizi o aşkın objesi olma hayaliyle avuttuğumuz -obje olacağına sen yazaydın ya bir şarkı, başkası olsaydı o obje!- bu şarkıları az dinlemedik. Ama biraz da erkeklere yazılmış şarkılara bakalım.

Neslihan ATCAN ALTAN

Fleetwood Mac – ‘Landslide’

Tanrıçalarımızdan Stevie Nicks, kendisi daha 27 yaşındayken yazdığı bu nadide eserin ilham kaynağının o zamanki sevgilisi Lindsey Buckingham ve kariyerinde kendisine hep destek olan babası -annesi de çok destek olmuş ama bu şarkının kahramanlarından biri o değil- olduğunu belirtiyor. Şarkının arka planı şu: Daha Stevie Nicks’in Fleetwood Mac’e dahil olma olasılığı ortada yok, müzik kariyerinde ilerleyip ilerleyemeyeceğini bilmiyor, o esnada Everly Brothers’la turnede olan Lindsey’in özlemi bir yanda, babasının o bu durumdayken kendisini destekleyici tavrının getirdiği minnet ve baskı da diğer yanda… Kafası ve kalbi böyle yükte hafif, pahada ağır dertler ve sorularla meşgul kendini Aspen’de karlar içinde buluyor Nicks ve işte bu şarkı doğuyor. İyi ki de doğmuş. Biz de bu geçmiş doğumu şarkıdan bir dörtlükle kutlayalım o zaman.

Oh, mirror in the sky, what is love? (Ah, gökyüzündeki ayna, aşk nedir?)
Can the child within my heart rise above? (Kalbimdeki çocuk üstesinden gelir mi?)
Can I sail through the changing ocean tides? (Okyanusun değişen gelgitlerinde açılabilir miyim?)
Can I handle the seasons of my life? (Hayatımın mevsimlerini idare edebilir miyim?)

Carly Simon – ‘You’re So Vain’

Carly Simon’ı bilir misiniz? Biliyorsanız nasıl bilirsiniz? Ben epey iyi bilirim. Kendisi 1963 yılından beri bilfiil müzik yapıyor. 70’li yıllarda dönemin birçok ünlüsüyle cemiyet hayatını sürdüren bu özgür ruh, Warren Beatty, Mick Jagger ve daha bir sürü ünlüyle olan beraberliğiyle de tanınmakta. Hatta bu şarkının arka vokalinde kim var? Mick Jagger’ın ta kendisi! Şarkıyı Simon, bir değil hayatından geçen birkaç adamdan ilham alarak yazmış. Çok kraliçe hareket bence. Ama kendisi bir tek Warren Beatty’nin ismini verdi bugüne kadar. Fakat bunu da yaparken Beatty’ye takılmaktan geri kalmıyor. Yaptığı bir röportajda Simon, şarkının belli dizelerinin Beatty’yle ilgili olduğunu söylemiş ve eklemiş: “Ama Warren şarkının tümünün kendisini anlattığını sanıyor.” Bu arada bu şarkının Marilyn Manson ve Johnny Depp tarafından cover’landığını, Nine Inch Nails’in ‘Starf.kers Inc.’ şarkısında “You’re so vain, you probably think this song is about you; don’t you?” dizesini kullandığını, Taylor Swift’in “Beni Ben Yapan Şarkılar” listesinde bir numarada olduğunu da söylemeden geçemeyeceğim. Simon’ın yıllarca şarkıya ilham veren diğer isimleri açıklamaması da şarkının gizemini artırıyor. Var mı sizin de “Çok kibirlisin; sen şimdi bu şarkının senin hakkında olduğunu düşünüyorsundur” diye inceden mesaj yollamak istediğiniz biri ya da birileri? Yollayın bu şarkıyı o vakit ortaya, alan alsın mesajı.

 

Taylor Swift – ‘I Knew You Were Trouble’

Benim eskilerin sokağından çıkıp son dönemlerin en akıllı, en popüler, en yetenekli ve en iş insanı müzisyeni Taylor Swift’e de uğramadan olmaz. Kendisi de malum çapkınca bir hanımefendi. Genç, güzel, akıllı kız. Eğlenmeyecek de ne yapacaktı? Nitekim, eğlendi de. 2013 MTV ödüllerinde en iyi video ödülünü alan şarkının Swift’in eski sevgililerinden John Mayer için yazıldığını düşünenlere cevap Taylor hanımefendiden geldi. Swift ödül kabul konuşmasında şarkıya ilham olan kişiye de teşekkür ettiğinde kameralar Harry Styles’a döndü ve anladık ki Taylor kızımızın şarkıda bahsettiği yaramaz beyefendi kendisiymiş. Şarkıda da kendisinden pek iyi bahsedilmediğini söylemek lazım.

‘Cause I knew you were trouble when you walked in (İçeri girdiğinde senin bela olduğunu biliyordum)
So shame on me now (O yüzden şimdi kendimden utanıyorum)

Aerosmith – Dude Looks Like a Lady

Eğer ama yetti bu aşk meşk, hayatta mana arayışları; başka sebeple erkeğe yazılmış şarkı var mı diye sorarsanız -niye soracaksanız…-, çoğumuzun, özellikle de benim ve benden sonraki kuşağın pek aşina olduğu yılların grubu Aerosmith’ten bahsetmeden olmaz. Grubumuzun “Permanent Vacation” albümünde Desmond Child’la (Daha önce Kiss, Cher, Bon Jovi, Joan Jett, Alice Cooper gibi devlerle ve devlere eser üretmiş ünlü şarkı yazarı) birlikte yazdıkları ‘Dude Looks Like a Lady’ işte sizin sorduğunuzu varsaydığım sorunun cevabı. Hikayesi de şu şekilde vuku buluyor: Bir gün grubun vokalisti Steven Tyler gittiği bir barda kendisine arkası dönük kocaman sarı saçlı birinin kadın olduğunu varsayıyor ama bu şahıs ona yüzünü döndüğünde Mötley Crüe grubunun vokalisti Vince Neil çıkıyor ve bu sürpriz son da bu şarkıya dönüşüyor. Evet pek derin ve anlamlı bir hikaye olmadı ama yapacak bir şey yok; olan bu.

Daha ne şarkılar var; mesela Amy Winehouse’tan ‘Me & Mr. Jones’ (ünlü rapper Nas hakkında), Miley Cyrus’tan ‘Seven Things’ (Nick Jonas hakkında), Taylor Swift’ten iki şarkı daha (Jake Gyllenhaal ve John Mayer hakkında) ve neler neler. Aklınıza başka şarkılar gelirse, hatırlatın. Bekleriz.

BENZER İÇERİKLER

EN ÇOK OKUNANLAR

ÖZEL DOSYALAR