Yerli pop müzik sahnesinin en yetenekli müzisyenlerinden Ersay Üner, yeni şarkısı “Seni Soruyorlar” vesilesiyle Dergy’nin sorularını yanıtladı.

Sebla KOÇAN / [email protected]

Türkçe pop müziğin en özgün işlerini yapan isimlerden biri, Ersay Üner. On parmağında on marifet var. Şarkı sözü yazarı, besteci, şarkıcı… Kendi şirketi 717 Digital’in heyecanını yaşıyor bir süredir. Yeni sesler, yeni enerjiler arayışında olduğunu söylüyor. 2019’da ilk albümü Nokta’yı yayınladı. Sonrasında “Tatlım Tatlım”, “Yürüdüm”, “İki Aşık” single’ları geldi. Son single’ı “Seni Soruyorlar” da çok kısa zaman önce yayınlandı. Üner, 2021 planları içinde üç yeni şarkı ve 717 Digital’den yayınlanacak yeni projeleri olduğunu söylüyor. Müzik dünyasında kan kaybeden pop müziğin ise kısa sürede kendini toplayacağına inanıyor: “Pop müzik şu anda evrimleşiyor ve zaman içerisinde de yeni halini alacak” diyor. Yeni şarkısı vesilesiyle Ersay Üner’le bir araya geldik.

Yeni şarkınız “Seni Soruyorlar” hepimizin başına gelen bir durumu anlatıyor: Biten bir ilişkinin hesabı soruluyor, mahrem alanlar ihlal ediliyor. Mahremiyet zaten biraz sıkıntılı bir alan, özellikle de her şeyin fazlasıyla gözler önüne serildiği sosyal medya çağında… Tanınan bir kişi olarak, siz neler yaşıyorsunuz bu konuda? İhlaller karşısında nasıl tepki veriyorsunuz, kendinizi ne kadar açıyorsunuz karşınızdaki insanlara? 

Yaşadığım şeyleri çok fazla kişi ile paylaşmam, kendimi çok fazla açmam herkese. İhlaller olursa kibarca uyararak ve sınırları çizerek belli etmeye çalışırım. Bana da soruluyor bu tarz sorular ama hepsini ciddiye almıyorum. 

Ersay Üner Seni Soruyorlar Kapak yazisiz

Bir proje albüm üzerinde çalıştığınızı biliyoruz, farklı isimler şarkılarınızı yeniden yorumlayacaklar. Bu albüm ne durumda, 2021 içinde dinleyebilecek miyiz? Nedir gelecek projeleriniz? 

Bu albümü 2021 yılı içerisinde çıkarmayı hedefliyoruz ve bunun gerçekleşmesi için yoğun bir şekilde ekibimle beraber çalışıyoruz. Albümde yer alacak şarkıcı arkadaşlarımızın bazıları belli oldu, bazıları henüz belli değil. Ayrıca Seni Soruyorlar’ın ardından bu sene içerisinde iki veya üç tane daha yeni şarkı yayınlayacağım. Onun haricinde benim içerisinde bulunduğum başka projeler de olacak. Kendi yapım firmam 717 Digital’den de yeni projelerimiz yayınlanacak. Hareketli ve yoğun bir yıl olacak 🙂

https://www.youtube.com/watch?v=M66udxcHvtI&ab_channel=717digital

Pop müzikte son yıllarda kendini çok tekrar eden şarkılar var. Sizin şarkılarınız bir şekilde aralarında sıyrılıyor ve kendini belli ediyor. Ne düşünüyorsunuz pop müziğin gidişatı hakkında? 

Pop müzik şu anda evrimleşiyor ve zaman içerisinde de yeni halini alacak. Hepimiz bu evrimin içerisindeyiz. Kısa sürede yeni jenerasyon yeni tarzını bulacaktır. Pop müzik kendini toparlayacaktır. 

Pek çok insana söz ve beste verdiniz ama belki de en çok bilinenler Demet Akalın’ın meşhur atarlı şarkıları olsa gerek… Geriye dönüp baktığınızda, Akalın’la özdeşleşen şarkıların mucidi olmak neler hissettiriyor size? 

Mucidi değilim ama Akalın ile özdeşleşen şarkılar yaptık. İyi ki de yapmışım. Gerçekten Demet ile özdeşleşen ve onun için yazılmış şarkılar oldu. Güzel hatıralar, güzel anılar olarak bakıyorum hepsine. Kariyerimde de güzel bir dönem. Beraber çok başarılı işler yaptık. 

Ersay Üner Seni Soruyorlar

“DENEYSEL İŞLER ÇALIŞIYORUM, PAYLAŞMAYI DA PLANLIYORUM”

Bir şarkıyı ortaya çıkardığınızda, “Evet bunu kendime saklamalıyım” ya da “Şu solist bu şarkıyı daha iyi yorumlar” deme kriterleriniz neler, bu ayrımı nasıl yapıyorsunuz? O kişiyi düşünerek mi üretiyorsunuz, yoksa ortaya çıkıyor ve siz mi belirliyorsunuz adresini? 

Şarkı vereceğim arkadaşlarımı çok iyi bir şekilde analiz ediyorum öncelikle. Hangi melodilerin, hangi sözlerin onlarda daha iyi olduğunu ve olacağını düşünüyorum. Ve onu hissederek çalışıyorum ki bu durum kendim için de geçerli. Bir şarkı kalemimden çıktığı zaman his olarak benim olduğunu veya başkasının olduğunu belli ediyor. Ben de ona göre çalışmaya devam ediyorum. Bazen o kişiyi düşünerek üretiyorum bazen de ortaya çıkıyor ve adresini belirliyorum. İkisi de olabiliyor. 

https://www.youtube.com/watch?v=bLBkMeRhBIo&ab_channel=netdm%C3%BCzik

Bomonti’deki çatı katında Kutsi, Berksan ve siz birlikte yaşadınız… Bize biraz o günleri anlatır mısınız? Neler kattı size bu arkadaşlık, o günlerden bugünlere neler değişti? 

O günlerden bugünlere değişen çok şey var tabii ki ama o dönemin bana kattığı değer çok başkadır. Bu işlerle amatör olarak uğraştığım ve bilgi ile tecrübemin az olduğu dönemlerdi. Sevgili Kutsi, bilgi ve tecrübesi ile biraz daha hızlı hareket etmemi sağladı. Üçümüzün arasında çok güzel bir arkadaşlık, dostluk ve dayanışma vardı. Beraber hayallerimizi paylaşıyorduk. O dönemler çok güzeldi ve beni hala besler.

14 yaşınızdan bu yana profesyonel olarak müziğin içindesiniz. Her tür müziği biliyorsunuz, inceliklerine hakimsiniz. İlerleyen dönemlerde pop müziğin dışında rap, rock ya da elektronik türde şarkılar yapmak, belki de tamamen deneysel ve alternatif sulara açılmak gibi planlarınız var mı? 

Arada sırada denemeler yapıyorum ve hatta elimde de var. Deneysel şeyler çalışıyorum ve şu ana kadar paylaşmadım henüz ama bundan sonra paylaşmayı planlıyorum. 

Film müziklerinin yanı sıra reklam müzikleri de yaptığınızı ve yeni bir şirket kurduğunuzu da biliyoruz. Bu çerçevede yeni seslere el verecek misiniz? Nasıl bir yol haritası çizeceksiniz? 

Yapım firmam 717 Digital’in amacı yeni jenerasyonla, yeni seslerle, yeni yeteneklerle projeler yapmak. İlk arayışım yeni enerjiler, farklı bakış açıları, yeni ses renkleri. Zaman içerisinde bunları da sizlerle paylaşacağım. 

https://www.youtube.com/watch?v=gH6s-pMi77g&ab_channel=netdm%C3%BCzik

KISA KISA 

  • Müzik yapmanın bana göre en özgürleştirici tarafı istediğim her şeyi yapabilmek.
  • Dünya sahnesinde keşke beraber çalışsak diye içimden geçirdiğim isim Michael Jackson’dı. Ona gerçekten hayranım. 
  • İzleyicisi olarak gidip de çok etkilendiğim konser Pharrell Williams’ın 7 Eylül 2014’te İstanbul Teknik Üniversitesi’nde verdiği konserdi. İnanılmazdı! 
  • Müzik dışında bir diğer tutkum da araba sürmek.
  • Telefonumdaki olmazsa olmaz uygulama alarm.
  • Şarkılarımın içinde umudu mutlaka hissettiririm çünkü umudumu hala yitirmedim.
  • Eğer hayatımın sonuna kadar tek bir enstrüman çalacak olsam bu piyano olurdu.