Alternatif sahnenin enerjik ve çalışkan kalemlerinden Esin İris, Dergy’nin YouTube kanalına konuk oldu.

Esin İris’i, Gökçe’nin meşhur “Tuttu Fırlattı”sından, Koray Candemir’le hayat bulan “Kalan Giden Benim” gibi hitlerinden de biliyoruz. 2014 yılında ilk albümü Yine Mavi’yi yayınlayan Esin İris, son birkaç yıl içinde dümeni tamamen elektro pop’a kırdığı single’lar yayınladı. 2019’un temmuz ayında “Dans Edelim Mi?”nin ardından 2020’nin ocak ayında gelen “Korkarsan Dur”la arz-ı endam eden Esin İris, Dergy’nin YouTube kanalına konuk oldu.

Uzun zamandır Bavul dergide yazıyorsun, bir kitap yayınlamayı düşünüyor musun?
Okuyucularla çok içli dışlı oluyorsun. Hepimiz aynı şeyi yaşıyor ve hissediyoruz. Bazı cümlelerimin altını çizip bana yolluyorlar. Bu inanılmaz bir his. Bazı düşüncelerin doğruluğunu anlamış oluyorsun. Kitap yazma planım yok. Bir roman yazmayı denemiştim. Ama devamını yazabilmek için ciddi bir araştırma yapmam gerekiyordu. Onu yapamadım. Bir gün Bavul dergideki öykülerimi toplayıp, üstüne yenilerini de yazmak isterim.

Ekran Resmi 2020 06 17 14.26.03

Artık daha az ve öz şarkı sözü yazıyorsun, neden?
Elektro pop’un doğasında az ve öz söz durumu var. Ama hiçbir kural yok. Şarkı yazarlığı kendini deneyimleme sürecidir. Hep yeni bir şeyi başarmaya çalışıyorsun. Aslında biraz daha sadeleşmeye çalıştım. Ağdalı, fazla metaforlu cümleler yerine sade ve gündelik hayatı kullanan cümleler kullanıyorum. “Keşif bizim, bizimle n’apıyorsun?” cümlesi, “Dans Edelim Mi?” deki, benim için çok değerli. Çok basit ve aslında her şeyi söylüyor. Varlığımızı, kendimizi keşfedeceğiz diyor. Kendime de hatırlatıyorum, kendi değerini keşfetmeye ara verme. Bir aşk şarkısı gibi tınlıyor ama bu kendi varlığına yazılmış bir şarkı.

Peki neden hit şarkı yazmaya devam etmedin?
“Hit yazdın hit çıkar”. Sürekli bu olduğunda sıkıcı oluyor. Müzik yapma motivasyonumu kaybetmek istemiyorum. Birinin beklentisine göre hareket etmek reklamcılık demek. Benden beklentinin sadece hit olması beni boğdu biraz. Ben müzik yapmadan duramıyorum. Aslında olay bu kadar basit.

Ekran Resmi 2020 06 17 14.28.11

Kaçak’ın “Slogan Yok”unda rap yapmıştın… Tekrar düşünüyor musun rap dünyasına dönmeyi?
Rap müziği çok seviyorum. Ayben, Sultana, RokaBeat gibi isimler müstesna tabii ama Türkiye’nin ilk kadın rap vokallerinden biriyim. 13-14 yaşında başladım. Server Uraz, Sansar Salvo ve ben çocukluk arkadaşıyız. İnternette bunlar var. Yeniden rap yapacağım. Uzun yıllar boyunca yapmak istedim ama başka şeyler girdi araya. Şimdi daha özgür bir dönemdeyim. “Rap tuttu geri dönüyorsun” diyenler de var, istediğinizi deyin. Yeni süreçte üzerinde çalıştığım bir rap şarkı var.

Bundan 10 yıl önce daha çok konsere gittiğimiz dönemleri özlüyor musun?
Çoğu müzisyenin hayali hayatını başka bir iş yapmak zorunda kalmadan müziğiyle yaşayabilmektir. 2013 öncesi İstanbul’u çok özlüyorum. Hafta içi herhangi bir akşam Taksim’e çıksak her yerde bir konser bulurduk. Böyle bir dünyamız vardı. Haftada üç gün çalıyordum. Şehir dışına konserlere gidiyorduk. Bir sürü insan geliyordu, yoldan geçen insanlar geliyordu. Böyle bir hayat tarzı kalmadı. Büyük festivaller vardı. Ama her şeyin iyileşeceğine, müziğin bize iyi geleceğine inanıyorum.

Esin İris röportajının tamamı için, Dergy’nin YouTube kanalına bakabilirsiniz…