Şu atarlı giderli şarkıları artık boşverin. Derdinizi anlatabilmenin daha estetik ve daha eğlenceli yolları da var. İşte eski sevgiliye yollamalık, yeni nesil ayrılık şarkıları… 

Aslına bakarsanız bizim tavsiyemiz eski sevgiliyle iletişim kurmamak için bu şarkıları kendi kendinize dinlemeniz yönünde. Ama bazen de öyle bir söz duyup, “İşte bu benim bir türlü söyleyemediğim bir şeydi, içimde kaldı!” diyor ki insan, kimi zaman sosyal medyada “mesaj kaygılı” göndermeler yapmak, kimi zaman da haykırmak, bağırmak istiyor duygularını… Hiçbir şey olmasa bile, sadece dinlemek bile iyi hissettirebiliyor. Şu atarlı şarkıları boşverin artık. Biz size sözleri en vurucu yeni nesil ayrılık şarkılarını sıralayalım, eski sevgilinize yollamak isteyip istemeyeceğinize siz karar verin… (Hayır yollamayın!) 

Da Poet, Baneva – İyi Ki Yoksun 

Başta biraz kızgınlık vardı biraz da boşluk
Onlarla da savaştık şimdi dostuz
İnzivama müsade et hayli yordun.
Lütfen geri gelme iyi ki yoksun.

Da Poet uzun bir zamandır üzerinde çalıştığı yeni albümü Kendini Bul’da pek çok şahane şarkı yaptı. Üstelik kendi solo albümlerine 10 yıllık bir ara vermişti. Albümde “Son ses açmalı ve sözleri iyice ezberlemeliyim” diyeceğiniz o şarkı “İyi Ki Yoksun”. Üstelik bu şarkıda new school rap sahnesinin en iyi isimlerinden Baneva da var. E her zaman “İyi ki varsın!” mı diyeceğiz? Tabii ki hayatımızdan çıkan insanlar için de kendimizi kutlamamız gerekir. İnanın, ceketini alıp gidenler için üzülmektense, “İyi ki yoksun!” diyerek şimdiki zamanınızın kıymetini bilmek daha iyi geliyor. 

Deniz Tekin – Yıldızlar 

Ortaköy’den Beşiktaş’a giden ağaçlı yolda
Artık hiç aklıma gelmiyorsun
Balmumcu’dan dolanıyorum
Elimde değil, denemedim de değil
Biliyorum bu yaptığım hiç hoş değil

Alternatif sahnenin en yetenekli kalemlerinden biri Deniz Tekin. Tekin’in birkaç yıl önce farklı versiyonlarını kaydettiği “Yıldızlar”, son haliyle 2019 yılında yayınlanmıştı. Bir insanı unutmak için yolumuzu nasıl değiştirdiğimizi, anısı olan mekanlardan kaçtığımızı, kalp kırıklıklarımızı atlatmak için olmadık bir sürü şeyi denediğimizi çok vurucu sözlerle anlatıyor, Tekin. “Yıldızlar” aslında içinde bir umut pırıltısı da barındıran bir şarkı. Belki de, bu ayrılık çok kanlı olmadı ve siz biraz da eski sevgilinizi özlediniz. Olamaz mı? Bu şarkıyı her dinlediğinizde “başüstü düşeceksiniz dünyaya”…

Şenceylik – Kırıldı Vazo 

Asansörden inse insan iyi günler deyiverir
Bir çingene gül uzatsa tatlılıkla geri verir
Boşluğuna kaçarken bir vedayı yapamayan
Senin gibi adamlara çok sevilmek ağır gelir 

Eda Sena Şenceylan nam-ı diğer Şenceylik’in kendine has bambaşka bir üslubu var. Şenceylik’in 2020’nin 14 Şubat’ında yayınladığı bu şarkı, kalp kırıklığını tıpkı bir vazonun kırılmasına benzetiyor. Üstelik neşeli, su gibi akıp giden bir sound’la! “Her şey yalan mıymış?” diye soran bu üzgün şarkı, klibi olmamasına rağmen her satırıyla gözünüzde canlanıveriyor. İlginç bir şekilde, gülümsemeyi de ihmal etmiyor. Çok sevilmenin ağır geldiği eski sevgiliniz için biçilmiş bir kaftan! 

Jakuzi – Koca Bir Saçmalık 

Nasıl birisin
Beni böyle üzebilirsin
Sanki her şeyi denedin
Kalabilirsin, pekala gidebilirsin
Daha değersiz hissettiremezdin

Çok seversiniz, midenizde kelebekler uçar, ondan başkasını düşünemezsiniz ama aradığınız kişiye hiçbir zaman ulaşılamaz. Kıymetiniz bir türlü bilinmez, bu ilişki bir türlü olmaz, bir türlü akmaz gitmez, tıkanır, neden böyle olduğunu bir türlü anlayamazsınız. Ruhunuz yaralanır, bir süre bloke olmuş gibi kalakalırsınız. İşte tam da bu duygunun söze, müziğe bürünüp bir şarkı olarak ayağa kalkmış hali, Jakuzi’nin darkwave melodileriyle birleşiyor ve “Koca Bir Saçmalık” ortaya çıkıyor. Size verilen de koca bir saçmalık mı? Yalnız değilsiniz. 

Norm Ender, Faruk Sabancı – Bulamazdım 

Güçlendim duygusuz olmayı öğrendim
Sadece kendim için yaşamayı egomu silah gibi taşımayı öğrendim
Zaten düzeni bozuk bu kelek bu dönek dünya kime kalacak bilmiyorum
Zevki sefasını yaşıyorum işte ben artık insan sevmiyorum

Siz de dinlerken “Ben artık insan sevmiyorum!” diye bağırıyorsunuz, değil mi? Norm Ender ve Faruk Sabancı’nın yeni şarkısı “Bulamazdım” için yeni nesil bir “Bambaşka Biri” diyebiliriz aslında. Norm Ender’in insanın kalbine ok gibi saplanan sözleri, Faruk Sabancı’nın maharetli elleriyle birleşince ortaya başarıdan başarıya koşan bir hit çıkmış. Bir zamanlar çok aşık olan bir adamın eski sevgilisine “Hayatımı mahvetmek için senden iyisini bulamazdım” dediği bu şarkı, kalbinin kapısını kapatmış ve anahtarları da bir süreliğine saklamış herkesin listesinde olmalı. 

Madrigal – Seni Dert Etmeler 

Başka bir evrende en güzel halinle
Sen hayata karış ben daha da biteceğim
Kırgınım kendime, üşüyorum gölgende
Henüz bilmesen de, belki bir gün gideceğim

Hoşgeldiniz yıkıklar! 2020’nin mart ayında hayatımıza giren “Seni Dert Etmeler”i ve haliyle de Madrigal’i nasıl bu kadar sevdik dersiniz? Çok eski bir aşkın külleri aklımıza ara sıra gelir, savrulur, kafaları bir süre oyalar. Rüyalarımızda görürüz, bazen de eski bir fotoğraf önümüzde düşüverir. Elimiz telefona gider, “Acaba yıllar sonra sesini duysam ne olur?” diye düşünürüz. İşte Madrigal da böyle diyor, “Bazen bana gelir gider, seni dert etmeler…” Ama belki de bu şarkının en çarpıcı kısmı, “Sen hayata karış, ben daha da biteceğim” kısmıdır… Sevgiliyi güle oynaya yolcu edip, daha da bitenler bilir bu duyguyu. Ahhh ah! 

Ceylan Ertem – El Adamı 

Aynı değil, her baharın çiçeği, dalı
Ellerini hangi su yıkar, ortalık malı?
Böldü sabır, çekti kopardı seni, bittin
Sığ yüzüne kapattığın saçlarımı kestim

İşte çok kanlı bir ayrılık için yapılmış bir Yıldız Tilbe şarkısı “El Adamı”. Ceylan Ertem’in coverladığı “El Adamı” şarkının ruhuna uygun, öfkeli, inişli çıkışlı bir versiyonuyla karşımızda. Eski sevgilisinin gömleğinin kolunu darağacına benzeten, ona değen saçlarını kesen, yalnızlığına sığınan bir kadının haykırışları var, “El Adamı”nda. Ama şarkının tam neresi ateş ediyor dersiniz? Tabii ki o ince ayarda: “Ellerini hangi su yıkar, ortalık malı?” Bir insana “Sen benim değilsin” demenin en acımasız yollarından biri de ona “ortalık malı” demek olsa gerek.