İşte oyuncu Efe Tunçer’in söyleşisini ve Bina ve Arka Oda’daki performanslarını The Irish Spirit YouTube kanalında izleyeceğimiz Evde ekibi hakkında bilmeniz gerekenler… 

Onlar için, “alternatif müziğin 4 kare as ismi” desek aslında yanlış bir tanımlama olmaz. Son dönemde yaptıkları solo işlerle büyük ses getiren Nova Norda, Birkan Nasuhoğlu, Canozan ve Sedef Sebüktekin aynı zamanda çok yakın arkadaşlar. Birlikte bir albüm kaydetme fikri onları çok heyecanlandırdı.

The Irish Spirit’in destekçisi olduğu “Şarkıların Ev Hali” adını vererek belirli bir konser takvimiyle gelişen fikir, pandeminin başlamasıyla bir eve kapanıp yeni şarkılar yapmak şeklinde bir düşünceye evrildi. Ve geçtiğimiz yılın eylül ayında Sapanca’da 21 günü birlikte geçiren ekip, Evde albümünü 15 Ocak’ta yayınladı.

Evde ekibi, Efe Tunçer’e verdikleri eğlenceli söyleşi ve Jam Session performanslarıyla The Irish Spirit YouTube kanalında!

Bu yıl Jam Session konserlerinde izleyeceğimiz isimler arasında Evde ekibinin yanı sıra Büyük Ev Ablukada, Nilipek., Can Güngör, Barış Demirel ft. Da Poet, İnsanlar, Keus, Lara Di Lara ve Lalalar var. Ayrıca Efe Tunçer’in Evde ekibi ve Tolga Karaçelik röportajlarını da kaçırmamanızı öneririz.

Aramıza katılın! 

21 GÜNDE 8 ŞARKI YAPACAKLARINA HERKESİ İNANDIRDILAR 

Birkan Nasuhoğlu, şöyle diyor Sapanca’daki müstakil evi bulup, o evde 21 günde 8 şarkı kaydedeceklerine herkesi inandırmış. Ve başarmış da… “Evde albümü işte böyle ortaya çıktı. Albümde beni en çok etkileyen, sözlerinin bir kısmını yazdığım ve yazarken yeni duygularla tanıştığım ‘Bir Yol Buldum’ şarkısını harika bir ekiple kliplendirdik. Biz bu albümü kötü hislerden uzak, sevgimizle ve bütün iyi niyetimizle yapmaya çalıştık. Umarım dinleyen herkese de bir o kadar iyi gelir”. 

evde55

ŞARKI YAZMAK NE KADAR ZOR OLABİLİR Kİ? 

Ekibin Efe Tunçer’e verdikleri röportaj çok eğlenceli geçti. Canozan, “İyi şarkı yazmak zor” derken, Nova Norda da ekledi: “Özellikle söz yazma kısmı en zoru bence. Derdini hem belli bir hece sayısında hem de belli ritimleri olan hece sayısında anlatmalısın.” Bu formülün belli bir ölçüde, şarkının ölçüsüne göre olması gerektiğini söyleyen Canozan’a yine Nova Norda destek çıktı: “Aruz gibi, ağdalı heceler var kısa heceler var. Her neyse, nasıl bir melodiyle çıkmak istiyorsan öyle olmalı. Hadi bir cümle buldun öyle, ikinci cümleyi de ona uyumlu bir şekilde yazmalısın. Her zaman bu mekanikle yapmak zorunda değilsin ama beni en çok zorlayan şey o oluyor.” Canozan da önemli bir noktaya değindi: “Bir de üstüne, insanların ilgisini çekecek bir kurmaca olması lazım. Gerçek bir şey olmalı… Tabii bütün şarkılar samimi olacak diye bir şey yok, bazen de eğlenceli olabilir. Belli bir finansal başarı istiyorsan ilgi çekmeli. Bir sürü farklı denklemlerden bir sürü zorluk geliyor diyebiliriz.”

Röportajın tamamı için;

KARANLIK GÜÇLERLE SAVAŞAN ASİLER 

Yönetmenliğini Can Özen’in yaptığı “Bir Yol Buldum” şarkısı, albümden yayınlanan ilk klipti. Kısa film tadında çekilen klipte, Evde ekibi karanlık güçlerle savaşan bir grup asiyi canlandırıyordu. Nova Norda, “İçinde, özellikle bu videodaki parçada, bu aralar yaşamakta olduğumuz olaylarla ilgili bir şeyler bulup şaşıyorum. Bazı şeylerin zamanlaması çok ironik” demişti, klibi duyururken. Ünlü müzisyen Dergy’e verdiği röportajda da “Toplumda kabul görmek için özgürlüğümüzden, henüz yaşamadığımız onlarca yeni deneyimden vazgeçmek zorunda mıyız?” demişti. 

NEREDEN TANIŞIYOR BU EKİP? 

Nova Norda ve Birkan Nasuhoğlu uzun bir süredir birlikte olduklarını zaten saklamıyor. Sedef Sebüktekin ise, tanışmalarının nasıl olduğunu şu sözlerle anlatıyor: “Biz oldukça yakın arkadaşlarız aslında müzik vesilesiyle tanışmış. Canozan ile üniversitede tanıştık, o zamandan bugüne hep beraber sahne aldık, şarkılar yaptık, epey olmuş bakınca. 10 sene olmuş. Nova ile 2-3 sene evvel, ilk şarkısını çıkardığında tanıştık. Duyar duymaz hemen kendisine DM’den yürüdüm 🙂 O da beni biliyormuş falan filan derken o günün akşamına buluşmuş, biraları deviriyorduk. O zamandan beri onunla da çok yakınız. Birkan’la da ilk Canozan’ın bir konserinde tanışmıştım. Ancak hepsini 21 gün boyunca beraber yaşayıp tek odağa doğru çalışırken baya daha yakından tanıdım diyebilirim…” 

evde4

PİJAMA TERLİKLE İLHAM PERİLERİ KOVALANDI

Peki evde müzik yapmanın nasıl bir avantajı oldu? Canozan, pijama terlikle gecenin bir yarısı sesi istediğiniz kadar açarak kayıt yapmanın tadının muazzam olduğundan dem vuruyor. Bu şekilde, kayıt yaparken içinde bulundukları ruh halini kaybetmediklerini de söylüyor. Yani, ilham geldiği anda onu yakalayıp kaydedebildiğini belirtiyor. “Tabii ki profesyonel bir stüdyoda dışarıdan gelen sesleri engelleyen bir yalıtım bulunur. Bunun dışında içerideki sesin sonik kalitesi üzerinde mimari çalışmalar yapılır. Biz evin salonunda kayıt aldığımız için dışarıdan gelen rüzgar sesi, trafik sesi vb. şeyler biraz kayıda girmiş bulundu” diyor. Ne kadar doğal bir albüm! 

evde3

İLHAM DEDİĞİN NASIL BİR ŞEY Kİ? 

Evde ekibi, Efe Tunçer’le Bina’da gerçekleşen söyleşide kendileriyle ilgili çarpıcı detayları dile getirmişti. Örneğin Birkan Nasuhoğlu, nasıl şarkı yaptığını şöyle anlatmıştı: “Öğrenmekle ilgisi var bunun. Yolculuk içinde de var, hem başlarda hem finalde. Bu bence kendini analiz etmek ve yolculuğu öğrenmekle ilgili. Bazen çıkıp büyük resme bakmak gerekiyor, dinleyicinizin yaş aralığından tutun da bir önceki albümünüzde ne anlattığınıza kadar. Bazen de bunların hiçbirini önemsememeniz gerekiyor. Ruh halinizle ilgili. Benim düşünmeden yaptığım şarkılar beni tatmin ediyor. Dinleyici olarak da öyle. İşin büyüsü kaçmamalı.” Sedef Sebüktekin ise, takıldığı küçük detayların şarkıya dönüşebildiğini anlattı: “Bütün şarkılarımda gördüğüm şey şu: ‘Şöyle uyduruk bir şey yaşıyorum arkadaşlar!’ Anlatmaya değer bir şey görüyorum. Onu en kendi halimle, benim takıldığım detaylarla anlatmaya çalışıyorum. Eğer dinleyiciler de ‘Evet, ben de öyle hissettim’ derse ruhum besleniyor, anlaşıldığımı hissediyorum. Sanırım hep bunu takip ediyorum yaptığım işlerde.” Canozan ise gecenin 3’ünde gelen ilham perilerini şöyle anlattı: “Gece 3’te gelen beta dalgaları var. Uykuya yakın süreçte daha “dreamy” hissettiğin. Ağzından çıkanı kulağın duymuyor bazen. Kendinin bile farkına varmıyorsun bazen. O her zaman olan bir şey değil.” Belirtelim, Nova Norda sabah erken kalkmayı sevdiğini ve her gün 2 saat yürüdüğünü, ilhamın kendisine öyle geldiğini ekledi.

“RUHUMUZU SIKIŞTIRAN HER ŞEYİ BİR KENARA BIRAKTIK”

Birkan Nasuhoğlu, 30’lu yaşlarının başında ekip çalışmasının faydasını, empatinin sosyal hayatındaki faydalarını keşfetmiş! Çünkü Evde albümü kayıtları sırasında evde birlikte çalışmaktan ziyade birlikte üretmeyi deneyimledikleri bir ortam yaratmış. Nasuhoğlu’na göre bu ego kavramına da başka bir bakış açısı getirmiş. “Bir insanda egonun da belirli biz düzeyde olması gerekliliğini bir kenara bırakırsam, bu albümü hazırlarken ruhumuzu sıkıştıran bütün duyguları kendimizden uzak tutmaya çalıştık. 21 gün boyunca, enerjimizin tamamını, içimize sinen bir albüm ortaya çıkarmak için harcadık. Birlikte üretirken sabırlı ve inançlı olduk. Giriş-gelişme-sonuç olarak, tamamen öğretici bir süreçti” diyor.  

evde2

GURUR DUYULACAK BİR PROJEYE İMZA ATTILAR 

Evde albümünün ikinci klibi de mart ayının başında Sedef Sebüktekin’in “Zehir” parçasına geldi. Melih Kun yönetmenliğindeki klibi oldukça etkileyici olan “Zehir”in söz ve müziği Sedef Sebüktekin ve Birkan Nasuhoğlu imzalı. Nova Norda, Evde projesine ilişkin şunları söylüyor: “Pandemiden yorulduğumuz alelade bir günde aklımıza umut ışığı gibi düşen beraber yaşama fikri nasıl oldu da bu kadar büyüyüp dev bir projeye dönüştü, hala inanamıyorum. Sabahtan akşama kadar müzik ürettiğimiz, çok yorulduğumuz ama dev tatmin yaşatan 21 günün sonunda koskoca bir albüm tamamladık. Cidden gurur duyuyorum!”

Bu yıl 4’üncüsü düzenlenen Jam Session; Nova Norda, Birkan Nasuhoğlu, Sedef Sebüktekin ve Canozan’ın da dahil olduğu dijital platformdaki bir grup performansla pandemi döneminde de bizi müziksiz bırakmıyor.

Müzik, sohbet ve eğlence yeniden bu civarlarda…

Jam Session, mekanlar arası yolculuk konseptiyle, The Irish Spirit YouTube hesabında. Programın tamamını öğrenmek için The Irish Spirit Instagram hesabını takip edebilirsin. Aramıza katıl.

Gözlerini kapat ve ruhunu dinle! 

Kaynaklar: The Irish Spirit YouTube, Wannart, Universal