Ezhel, 2017’de yayınladığı ilk stüdyo albümü Müptezhel ile Türkçe rap müziğin seyrini değiştirdi. Büyük konser alanlarını doldurdu, milyonlarca dinleyiciye ulaştı. Üstelik mütevazılığını da hep korudu. İşte, son dönemde Türkiye’den çıkan en büyük rapstar Ezhel hakkında az bilinen 12 gerçek… 

1) 16 YAŞINDA BİRİNCİ OLMUŞTU 

Ezhel, henüz 16 yaşındayken Ankara’da düzenlenen bir freestyle yarışmasında birinci oldu. Ezhel’le finale kalan bir diğer isim, rap dünyasının bugün yakından tanıdığı Hidra idi. Son düzlükte ipi Ezhel göğüsledi.

https://www.youtube.com/watch?v=iurfbuXpqXM

2) ALMANYA’YA YERLEŞTİ 

Bir süre önce Almanya’ya yerleşen rap sanatçısı, bu kararı verdiğine halen inanamıyor: “1 sene önce benim için Türkiye’den dışarı çıkmak bir hayaldi. Vizesi, parası… Ankara’dan dışarı çıkmak bile bana fazla geliyordu. Şu an sonu gelmemiş bir tatilde gibiyim.”

olay in sahibi ezhel kimdir kac yasinda ve 12396599 7116 amp

3) EZHEL NE DEMEK? 

Asıl adı Sercan Ömer İpekçioğlu olan Ezhel’in ismi Osmanlıca,  “Aklı bir karış havada olan kimse” anlamında. İlk çıktığındaki ismi Ais Ezhel’di. “Ais” ismi burada buz anlamına gelen “ice” kelimesinden geliyordu. Bunu “İnternet aramalarında kolay bulunsun diye” “ais” yaptığını söylüyor. 

x1080

4) AİLEDEN SANATÇI 

Ezhel annesine çok düşkün… Annesi, Dünya ve Anadolu halk dansları devlet sanatçısı Ulya Turgut. Aynı zamanda tıpkı oğlu gibi dünya dillerinde şarkılar söyleyen bir sanatçı. Ezhel, annesinin de bir dans topluluğuna katılmak için bankadaki işinden istifa ettiğini söylüyor. 

eminem
Eminem

5) EZHEL’E İLHAM VEREN İLK MC EMİNEM’Dİ 

Ezhel’i rap konusunda en çok etkileyen isimlerden biri de Eminem. Ünlü rapçi, Eminem’in hayatını anlatan “8 Mil” filminde gördüğü “battle” yani kapışma sahnelerinden etkilenerek freestyle rap yapmaya başladı. 

ezhel 1280x720 1

6) HAYALİ ARKADAŞLARI CUMHURBAŞKANLARIYDI!

Ezhel daha 2,5 yaşındayken okuma yazmayı söktü. Hayal gücü çok geniş olduğu için, o yaşlarda TV’de gördüğü Cumhurbaşkanlarını hayali arkadaş olarak gördü. Evindeki salonun koltuklarını ülke olarak belirliyor, onlara Cumhurbaşkanlarını oturtuyor ve onlarla birlikte oynuyordu.

https://www.youtube.com/watch?v=6E0DYacWHJ4

7) HER MÜZİK TÜRÜNE YATKIN 

Ezhel’in rap dışında pek çok müzik türüyle iç içe olduğunu söylememiz lazım. 2000’lerin başlarında reggae türüne de yatkın şarkılar yapan Ezhel’in, Kökler Filizleniyor adında bir grubu vardı. Bu grup reggae ile türküyü, hip hop ile rock’ı bir arada sunuyordu. 

0f0b9dd152dd482ae2353528126c7b14

8) TÜRKİYE’DE “SİLAHSIZ KUVVET”TEN ÇOK ETKİLENDİ 

Ezhel’in Türkçe rap dünyasından ilk takip ettiği isimler; Ceza ve Sagopa Kajmer’in de içlerinde olduğu Silahsız Kuvvet, Nefret, Yener Çevik, Şehinşah, Saian, Patron oldu. Aga B de Ezhel’in çocukluğundan beri birlikte aynı yollarda yürüdüğü bir rap sanatçısı.

64632899201sb1
Silahsız Kuvvet

9) ŞARKILARININ SIRRI KAFİYELERDE 

Ezhel, şarkılarındaki başarının sırrını Divan edebiyatına uzanan, Aşık Veysel’in de kullandığı “kulak kafiyesi”ne bağlıyor. Bu tarzın Amerikan rap müziğinde çok oturmuş bir stil olduğunu vurguluyor. “Önemli olan kafiye değil, bir şey anlatmak” diye de ekliyor. 

https://open.spotify.com/track/5vJTUmbKFvFMcirWag0XJD?si=xoMb_bhORIC8MtdIxVYq6g

10) “YAPTIĞIMIZ RAP POP OLDUYSA YAPACAK BİR ŞEY YOK”

Ezhel, Türkçe rap müziğin sayesinde yayılması ve kendisinin aslında pop yapması eleştirileri hakkında, “Ben asla popçu olmadım” diyor ve ekliyor: “Yaptığımız rap pop olduysa yapacak bir şey yok. Ben cayır cayır rap yaptığımı bildiğim için bana hiç koymuyor…”

17RcWXgT

11) GENÇLİK YILLARINDA KURBAN DİNLİYORDU

Ezhel, 2000’lerde Türkçe rock müziğin yükselişine de kayıtsız kalmadığını söylüyor. O zamanlar Duman, Kurban, Çilekeş, Direc-t gibi grupları dinler, bu grupların yayınladıkları albümleri hevesle takip ederdi. Ancak Türkçe rock’ın bugünkü halinin eskisi gibi enerjik olmadığını düşünüyor.

ezhel 100 v gseagaleriexl

12) KENDRICK LAMAR HAYRANI 

Ezhel’in hayranlık duyduğu en büyük isim Kendrick Lamar. Bunun dışında özellikle enstrüman çalışı ve şarkıcılığını çok sevdiği Anderson Paak, SZA, Georgia Smith, H.E.R gibi isimleri de takip ediyor ve bir gün onlarla birlikte şarkılar yapmayı hayal ettiğini de söylüyor. 

KAYNAKLAR

1, 2, 3 ve 8, 4 ve 6, 5, 7, 9, 10 ve 11, 12