Ana SayfaHaberlerFazıl Say'ın 'Hayat Ağacı' prömiyerini bugün yapıyor

Fazıl Say’ın ‘Hayat Ağacı’ prömiyerini bugün yapıyor

Fazıl Say’ın 100. eseri “Hayat Ağacı” süiti, sanatçının yaşamının, anılarının ve düşünsel dünyasının bir yansıması niteliğinde.

Fazıl Say‘ın yepyeni süiti “Hayat Ağacı”nın bugün prömiyeri yapılıyor. Geçen yıl Zorlu PSM’nin siparişi üzerine viyolonsel ve piyano için bestelediği “Hayat Ağacı” süiti bu akşam Zorlu PSM’nin 10. yıl kutlamaları kapsamında dinleyiciyle buluşacak.

Say‘ın var oluşunda güçlü bir anlam taşıyan değerlerin ve kişilerin; onun yaşamının, anılarının, düşünsel dünyasının içinde büyümesini ve köklenmesini melodiler eşliğinde anlatan “Hayat Ağacı” aynı zamanda Fazıl Say‘ın 100. eseri olma özelliğini de taşıyor. Eser bu anlamda, geçmişe ve geleceğe atıfta bulunan, umuttan tek bir an bile vazgeçmeyen; köklü ve güçlü bir zaman simgesi. Eserin bölüm başlıkları da eserin temasını güçlendiren özel isimlere sahip; ‘Umut’, ‘Babam Ahmet Say’, ‘Ece’, ‘Annem anısına’ ve ‘Hayat Ağacı’. Say eseri, “Aslında bu oldukça kişisel ve benim hayatımı anlatan bir eser oldu” şeklinde yorumluyor.

16 Eylül’de yani bu akşam gerçekleşecek özel konserde Say’ın piyanosuna son dönemin gelecek vadeden genç yeteneklerinden Jamal Aliyev eşlik edecek. Sadece kulaklara değil, gözlere de hitap edecek konserde, “Hayat Ağacı”nın seslendirildiği süre boyunca, Refik Anadol’un yapay zeka ile tasarladığı, Lalin Akalan küratörlüğünde hayata geçirilen, veri heykeli de sahnede olacak. Konserde, yeni süitin ilk seslendirilişinin yanı sıra Say‘ın “Dört Şehir” sonatı ve C. Franck‘ın viyolonsel ve piyano sonatı da sanatçıların yorumuyla dinlenecek diğer eserler arasında.

BENZER İÇERİKLER

EN ÇOK OKUNANLAR

ÖZEL DOSYALAR