Ana SayfaHaberlerFerahlığın rengi yeşil ve Belfast

Ferahlığın rengi yeşil ve Belfast

Hadi gelin Belfast’ı ve pub kültürünü biraz da yakından tanıyalım.

18. yüzyıldan itibaren önemli bir ticaret merkezi haline gelen Belfast’ın bu durumu sokaktaki duvar resimlerinden de oldukça belli. Bununla birlikte, geleneksel endüstriler 20. yüzyılın sonlarında önemli bir değişime tanık oluyor. Ve tabii bu değişim beraberinde kültürel değişim de getiriyor elbet.

İrlanda’nın pub kültürü ise 19. yüzyıla kadar uzanan bir geçmişe sahip. İrlanda denildiğinde “yanına bir kelime daha ekle” deseler akla gelen ilk kelime büyük ihtimalle pub olur. Renkli sokakları, güzel mimarisi ve tabii ki geleneksel müzikleri ile herkesi kendisine hayran bırakan İrlanda ve tabii ki pub kültürü sınırlarını aşarak dünyanın çeşitli yerlerine de yayılmış durumda (bkz. Ülkemizdeki Irish pub’lar) Sıcakkanlı halkının, envai çeşit biranın ve insanı yerinde durdurmayan müziklerin bunda etkisi büyük olmalı.

Son derece huzurlu bir şehir olan Belfast’ta görülecek ve tarihinden öğrenilecek çok şey var. En başta Belfast sokaklarının duvarlarına pek çok hikaye kazınmış halde. Bu görüntüler aracılığıyla tarihin her zaman canlı ve bir o kadar da heyecanlı olduğunu görmek gerçekten şaşırtıcı. Kelimenin tam anlamıyla sokaklar yüksek sesle konuşuyor ve yakın zamanda yok olmayacak muhteşem bir İrlanda tarihini ortaya koyuyor.

Belki de en bilinmeyen -ama bilinmesi gereken- özelliklerinden biri de Titanic’in yolculuğunun Belfast’ta başlamış olması. Belfast’taki Titanic Müzesi’nde dokuz galeri yer alıyor. Geminin hikayesini, yapılışından kaçınılmaz trajedisine kadar gözlemleyebileceğiniz detaylı bir müze. Hatta müzenin yer aldığı kasaba Dünya Seyahat Ödülleri’nde “Dünyanın Önde Gelen Turistik Cazibe Merkezi” unvanını dahi aldı.

Belfast

Kültürün tarihteki ve günümüzdeki önemli parçalarından biri de de lager biraları. Bunun bir yansıması olan ve İrlanda’nın en kaliteli İrlanda maltları ve şerbetçiotlarının kullanıldığı Belfast Premium Irish Lager’in logosunda göreceğiniz Birleşik Krallık armalarının vazgeçilmezi olan aslandan ve tabii ki taçtan dolayı tutkuyu ve heyecanı da hissetmemek mümkün değil.

Belfast Premium Lager, Kuzey İrlanda’nın başkenti Belfast’ın esintisini bizlere ulaştıracak. Ve Belfast, belli ki sadece lezzetiyle değil, aynı zamanda ruhuyla da ön planda olacak.

Yaz mevsiminin ufak ufak kendini hissettirmeye başladığı şu günlerde Irish Pub’da arkadaşlarınızla takılacağınız akşamların, müziği iliklerinize kadar hissedeceğiniz konserlerin ve tabii ki taraftar coşkusunun eşlikçisi şimdiden belli oldu diyebiliriz.

Yaz mevsiminin ufak ufak kendini hissettirmeye başladığı şu günlerde Irish Pub’da arkadaşlarınızla takılacağınız akşamların, müziği iliklerinize kadar hissedeceğiniz konserlerin ve tabii ki taraftar coşkusunun eşlikçisi şimdiden belli oldu diyebiliriz.

BENZER İÇERİKLER

EN ÇOK OKUNANLAR

ÖZEL DOSYALAR