Ana SayfaÖzel DosyaFilm ve dizileriyle Chadwick Boseman

Film ve dizileriyle Chadwick Boseman

43 gibi çok genç bir yaşta, bundan 2 sene önce bugün aramızdan ayrılan Chadwick Boseman’ı birbirinden güzel filmleri ve belki de yer aldığını hiç bilmediğiniz dizileri ile analım istedik. Hazırsak, kimi nostaljik kimi yakın dönem film ve dizilere doğru yolculuğumuza başlıyoruz.

İpek ATCAN / [email protected]

Dizilerde Chadwick Boseman

Chadwick Boseman bugüne kadar birçok dizide kısa da olsa rol alıyor. Bunların birçoğu da çok ama çok iyi bildiğimiz diziler. 2004 yılında “Law & Order” dizinin 14. sezonunun, 16. bölümünde kısa da olsa karşımıza çıkıyor. Yine çok sevilen dizilerden “CSI:NY”da 2006 senesinde görünen Boseman, bu şekilde “ER”, “Lie to Me”, “Fringe” gibi uzun yıllar süren dizilerde de birer bölüm boy gösteriyor. Kısa süren “Persons Unknown” ve “Lincoln Heights” dizilerinde ise daha uzun soluklu yer alan Chadwick Boseman esas mutluluğu dizilerden ziyade filmlerde buluyor tabii.

“42” (2013)

Eğer film izlemeden önce IMDb’ye bakanlardansanız sizi mutlu edecek puanı ile “42”yi sevebilirsiniz. Harrison Ford ve Chadwick Boseman‘ın başrollerini paylaştığı film, Jackie Robinson‘ın ilk Afrikalı-Amerikalı beyzbol oyuncusu olma hikayesini konu ediniyor. Boseman burada Jackie Robinson rolü ile karşımızda.

“Draft Day” (2014)

Yine spor üzerine kurulu bu filmde Chadwick Boseman‘la beraber Kevin Costner ve Jennifer Garner da yer alıyor. NFL’i (Amerikan Ulusal Futbol Ligi) konu edinen bu film özellikle spor severleri mutlu edecek nitelikte.

“Get On Up” (2014)

Başarılı oyuncu “Daft Day” ile aynı yıl James Brown‘ın hayatını anlatan “Get On Up” ile de boy gösteriyor. Bu film çeşitli ödüllere birçok dalda aday oluyor.

“Marshall” (2017)

Yine biyografik bir film olan “Marshall”, tıpkı “42”da ele alınan konu gibi Thurgood Marshall‘ın ilk Afrikalı-Amerikalı yüksek mahkeme yargıcı olma sürecini anlatıyor.

“Ma Rainey’s Black Bottom” (2020)

1920’li yıllarda Chicago’daki blues camiasını konu edinen filmde Chadwick Boseman, Levee karakterini canlandırıyor. Film 5 dalda Oscar’a aday olurken bunlardan 2 tanesini de kazanıyor. Chadwick Boseman‘ın aramızdan ayrılmasından sonra gerçekleşen ödül töreninde kendisinin de “En İyi Erkek Oyuncu” dalında aday olduğunu söylemeden de geçmeyelim. Yine Golden Globe’da da aday olup ödülü kazanan Boseman‘ın eşinin yaptığı konuşma ise son derece dokunaklıydı…

Marvel evreni…

Oldukça iyi bir oyuncu olan Chadwick Boseman hiç şüphesiz ki Black Panther ile birçok kişinin gönlünde taht kurdu. İlk olarak 2016’da “Captain America: Civil War” filminde karşılaştığımız T’Challa Black Panther, ardından 2018’de tek bir film olarak karşımıza çıktı. “Infinity War” (2018) ve “Endgame”de (2019) de bizimleydi. Yine Marvel evreninin muhteşem animasyonlarından “What If…?”te de sesiyle bizlerleydi. Bu arada “What If…?” Boseman‘ın aramızdan ayrılmasının ardından, 2021’de yayınlandı ve hayranları için oldukça duygusal anlar yaşattı.

BENZER İÇERİKLER

EN ÇOK OKUNANLAR

ÖZEL DOSYALAR