Ana SayfaHaberler"Fleabag"in yaratıcısı Phoebe iyi ki doğdun!

“Fleabag”in yaratıcısı Phoebe iyi ki doğdun!

Bizi kahkahalara boğan “Fleabag”in yaratıcısı Phoebe Waller-Bridge’in doğum günü vesilesiyle hem dizinin en komik anlarını hem de Phoebe hakkında az bilinen gerçekleri derleyelim istedik.  

Zeynep SİPAHİ / [email protected]

Hayatta ayakta kalmaya çalışmak hiç de kolay değil ama mizahi bir taraftan başımıza gelen olaylara yaklaşmaya başladıkça biraz daha her şeyi akışına bırakmayı öğrenmiyor da değiliz. Hele bir de patavatsız, deli dolu bir karakterseniz, ağlanacak halinize gülmeniz işten bile değil. Phoebe Waller-Bridge tam da bunlardan yola çıkarak hayata geçirdiği “Fleabag” dizisi ile kalbimizin tam ortasında kendine yer buldu.

“Fleabag”in en unutulmaz replikleri 

Bu da geçer canım

“Fleabag”in en çok güldüğüm sahnelerinden biri Fleabag‘in Peder’e duygularını açtığı o an olabilir. Peder’e en sonunda “Seni seviyorum” der ve aldığı yanıt “Geçecek” olur.

Feminist tavrı

Fleabag‘in Peder’e ve kilise topluluğuna günah çıkardığı o an da unutulmaz sahnelerden biriydi: “Eğer daha büyük göğüslerim olsaydı, bu kadar feminist olmayabilirdim diye bazen endişeleniyorum.”  

Terapi seansı

Fleabag‘in içini döktüğü terapi seansları da oldukça ironik anlar içeriyor. Terapistine “Tutuklanmadan bir pederle nasıl sevişileceğini söyleyin bana sadece” dediği ve bu sorusuna cevap alamadığı o an…

Moda anlayışı

Kız kardeşine ne hediye alacağını bilemeyen eniştesine mağazada kurduğu cümle de unutulmazlar arasında: “Şık demek sıkıcı demektir. Bunu Fransızlar duymasın.”

Mezarlıktaki itiraf

Kız kardeşi Claire ile birlikte annelerinin mezarını ziyaret ettikleri sırada Fleabag‘in kardeşine, “Geçen gün gaz çıkardım, tıpkı anneminki gibiydi” itirafında bulunması.

Üvey annesine dair

“Fleabag”in ilk sezonunun ilk bölümde pasif agresif tutumlar sergileyen üvey annesiyle ilgili yaptığı itiraf ve o anki yüz ifadesini de unutamıyoruz: “Dürüst olmak gerekirse, kötü bir üvey anne değil, sadece pislik.” 

Phoebe Waller-Bridge hakkında az bilinenler

Yeteneği genlerinde var

Erkek kardeşi Jasper ve kız kardeşi Isobel de eğlence sektöründe üretimde bulunuyorlar. Jasper müzik direktörü, Isobel ise yetenekli bir besteci. Hatta “Fleabag” bir televizyon dizisi haline gelmeden önce sahneye konurken müziklerini o yapıyordu. Anlayacağınız sanatla iç içe olan bir ailede dünyaya gelen Phoebe Waller-Bridge‘in bu yeteneğine şaşırmamak lazım.

Droid Phoebe

2018’de vizyona giren “Solo: A Star Wars Story” filminde Phoebe Waller-Bridge‘in Lando Calrissian‘ın droid partneri L3-37‘yi canlandırdığını biliyor muydunuz? Üstüne üstlük bu rol için teklif geldiğinde Phoebe o zamana kadar hiç “Star Wars” filmi izlememişti ve droid nedir bir fikri yoktu.

Reddedildiği görüşme

“Downtown Abbey”nin oyuncu seçmelerine katıldığını ve kesinlikle onların aradıkları türde bir oyuncu olmadığını uzun süre sonra itiraf etmişti Phoebe.“Oysaki bütün kalbimi ortaya koymuş ve inanarak benden istedikleri shaneyi canlandırmıştım. Ama beni komik buldular ve işi alamadım” diyerek o günleri anmıştı.

Pişmanlıkları

Phoebe başarılı bir oyuncu olmakla birlikte bazı yeteneklerinin olmadığını verdiği bir röportajda itiraf etmişti. “Bazı ilginç bedensel işlevleri yerine getiremiyorum, mesela koltuk altından gaz çıkarma sesi yapamıyorum ya da sahte geğiremiyorum, bence bu bir trajedi” demişti.

BENZER İÇERİKLER

EN ÇOK OKUNANLAR

ÖZEL DOSYALAR