Yeni şarkıları “Shame Shame”i dinleyicileriyle paylaşan ABD’li rock grubu Foo Fighters, son albümleri Medicine at Midnight’ı 5 Şubat’ta yayınlayacağını duyurdu. İşte Foo Fighters hakkında bilmeniz gerekenler. 

ABD’nin en önemli rock gruplarından Foo Fighters, yeni klipleri “Shame Shame”i 11 Kasım’da yayınladı. 1994 yılında Nirvana solisti Kurt Cobain’in intiharı sonrası grubun dağılmasıyla,1995 yılında Dave Grohl tarafından kurulan Foo Fighters; Chris Shiflett, Nate Mendel, Taylor Hawkins ve Pat Smear’dan oluşuyor. Bugüne kadar tam 11 Grammy ödülü kazanan Foo Fighters adını, II. Dünya Savaşı’nda görevi UFO’ları araştırmak olan Foo Fighter’dan aldı. İşte, şubat başında yeni albümleri Medicine at Midnight’ı yayınlayacak olan Foo Fighters hakkında bilmeniz gereken 8 şey. 

MEDICINE AT MIDNIGHT NASIL BİR ALBÜM OLACAK? 

Yeni albüm Medicine at Midnight’tan başlayalım. Dave Grohl şöyle diyor: “Bana göre bu David Bowie’nin Let’s Dance kaydı gibi. Yapmak istediğimiz gerçekten eğlenceli bir albüm yapmaktı. 10. albümümüz ve 25. yıldönümümüz olduğu için yıllar önce kulağa taze gelen bir şey yapmak istediğimize karar verdik. Birçok farklı albüm türü yaptık, akustik şeyler yaptık, punk-rock şeyler yaptık, orta tempolu Americana türü şeyler. Geri dönmemiz gereken çok sayıda albümümüz var, bu yüzden sadece iç güdülerimizle hareket ettik.” En son Foo Fighters albümü olan Concrete and Gold’dan bu yana 3 yıl geçtiğini de ekleyelim. 

Foo Fighters

YENİ KLİP GROHL’UN RÜYALARINDAN ESİNLENMİŞ 

“Shame Shame”in 11 Kasım’da yayınlanan videosu da Dave Grohl’un rüyalarından esinlenmiş: “Bu şarkının videosu 14 yaşındayken gördüğüm bir rüyadan ilham aldı. Bir tepede duruyordum ve bu tepede yanan bir tabut vardı. Ölü ağacın yanında duruyordu. Tabuta doğru koşuyordum ve içindekini kurtarmak için açmaya çalışıyordum. Ellerimi falan yakmak üzereydim. Hayatım boyunca bu rüyayı yaşadım ve sonunda şarkıyı yazdığımda, ‘Aman tanrım sanırım sonunda bu rüya hakkında bir şarkı yazdım’ dedim.” Klipte “Mumya”daki performansıyla alkış alan oyuncu ve dansçı Sofia Boutella’nın harikalar yarattığını da söylemeden geçmeyelim. 

 

10 YAŞINDAKİ NANDI, GROHL’U NASIL YENDİ? 

Sosyal medya kullanmayan Dave Grohl yakın zamanda sosyal medyada viral oldu. Bunun sebebi, 10 yaşındaki İngiliz davulcu Nandi Bushell’dı. Nandi, Nirvana’nın 1991 yılında rock müzikte çığır açan Nevermind albümünde yer alan “In Bloom”u çaldı ve YouTube kanalına yükledi. Bu video, Foo Fighters’ın yapımcısı Butch Vig’in dikkatini çekti. İkili arasında bir “davul kapışması” yapılmasına karar verildi. Ancak bu kapışmada, Dave Grohl kaybetti! Grohl Nandi hakkında “Bir enstrümana aşık bir çocuğun enerjisini ve sevincini gördüm. Doğanın bir gücü gibi görünüyordu” diyor.

 

“BİR ROCK YILDIZI OLMAYI DÜŞÜNMÜYORDUM” 

Bugün 51 yaşında olan Dave Grohl, Nirvana’yla birlikte çalmaya başladığında henüz 21 yaşındaydı. Daha da küçükken, davul değil ama gitar çalıyordu. “Duvarımda ve Beatles LP’lerimde rock grubu posterleri vardı ama bir rock yıldızı olmayı düşünmedim. Sadece en sevdiğim şarkıları kusursuz çalmaya çalışıyordum, daha iyi olmak istedim. Böyle başlarsan bu duygu her zaman seninle kalır” diyor. 

NIRVANA GÜNLERİ: “KİRLİ KÜÇÜK BİR DAİREMİZ VARDI” 

1990 yılında Nirvana’ya katılan Grohl, 1991 yılında Nevermind’ın yayınlanmasıyla rock müzik tarihinde büyük bir fırtına kopacağından habersizdi. Grohl o günleri şöyle anlatıyor: “1990 ve 91 arası harika bir yıldı. Tabii her şey bizim için değişmeden önce. Masum zamanlardı… Kurt Cobain’in koltuğunda uyudum, kirli küçük bir dairemiz vardı, o eski minibüsümüz ve haftada dört gün bir kulübede prova yaptık. Çoğunlukla sosisli sandviç yedik. Bir uyku tulumum, kıyafetlerle dolu bir valizim ve bir davul setim vardı. Heyecanlı günlerdi, bunu çok iyi hatırlıyorum.” Bu arada Grohl, Foo Fighters’ta çalması için Nirvana’nın diğer elemanı Krist Novoselic’e de gitmiş. Ancak Novoselic bu teklifi kabul etmemiş. 

nirvana-konser-turne

FOO FIGHTERS NE ZAMAN SAHNE ALACAK? 

Dave Grohl, Foo Fighters’ın canlı performanslar konusundaki tavrını şöyle anlatıyor: “Her şeyden önce, asıl endişemiz herkesin güvende olmasıdır. Grubu görmeye gelen insanlara gerçekten değer veriyoruz, bu yüzden herkesin güvende ve sağlam olduğu bir yere gelene kadar, izleyicilerle bağlantı kurmanın yeni yollarını adapte etmemiz ve bulmamız gerekecek. Geri döndüğümüzde grubun sahip olduğu en iyi gösteriyi yapacağımızı ve bunun en iyi duygu olacağını hissediyorum.

foofighters3

ANNESİ, KIZ KARDEŞİ, EŞİ VE 3 KIZIYLA BİRLİKTE YAŞIYOR 

Dave Grohl’un Hawaii’de bir evi var. Bunun sebebi de Neil Young’ın da orada bir evinin olması. Annesi, kız kardeşi, eşi ve üç kızı ile burada yaşayan Grohl, karantina günlerini de burada geçirmiş: “Dürüst olmak gerekirse, dünya duraklama noktasına gelene kadar o kadar sıkı çalışıyordum ki, aylardır boş günüm olmadı. Her zaman bir şeyler yapması gereken huzursuz bir tarafım var. İlk kez derin bir nefes alıyorum ve sahip olduğum şeyi sessizce takdir ediyorum.” 

TEK KİŞİLİK GRUP: DAVE GROHL! 

Foo Fighters’ın ilk albümü, Dave Grohl tarafından kaydedilen bir solo projeydi. Tek kişilik bir grup gibi, albümde tek bir şarkı hariç, kalan tüm şarkıları Grohl kendisi çalmıştı. Ne kadar meşgul bir müzisyen olursa olsun, Dave Grohl’un diğer gruplarla çalmayı çok seven biri olduğunu da söylememiz lazım. Grohl bugüne kadar Nine Inch Nails, Queens of the Stone Age, Killing Joke, Garbage ve Tenacious D için davul çaldı. 

KAYNAKLAR: Loudwire, NYTimes, Ad.nl, NME, CN Traveller, Goliath
Görseller: Sony Music Turkey