Ana SayfaHaberlerFrankfurt'tan Türkiye'ye uzanan bir ses: Benyonca

Frankfurt’tan Türkiye’ye uzanan bir ses: Benyonca

Batı müziğiyle yetişen Benjamin ile Türk müziğinden beslenen Yonca’dan oluşan Benyonca, “Koy Kendi Yerime” adlı parçalarını ve müzik videolarını Arpej Müzik etiketi ile dinleyici ile buluşturdu.

Frankfurt’ta yaşayan müzisyenler iki kültürün müzikal yapısını kendilerine has melodilerle birleştiriyorlar.

Türkçe alternatif pop müzik yapan Benyonca grubunda Benjamin çalıyor, Yonca söylüyor. Benjamin ve Yonca’nın bir araya geliş hikayesi Yonca’nın  2009 yılında Almanya Mainz çevresinde Türk müziği yapan diğer grupları aramasıyla başlıyor. O sıralar Benjamin Türkçe müzik yapan bir grupta elektronik gitar çalar. Batı müziğiyle yetişen Benjamin ve Türk müziğiyle beslenen Yonca bir araya gelerek birlikte çalışmaya, iki kültürün müzikal algısını birleştirmeye ve kendi melodilerini yazmaya başlarlar. Ve böylece daha sonraki süreçte kendilerine has tarzları ile Benyonca’nın altyapısını oluştururlar.

İşte bu çalışmaların sonucu olarak Benyonca doğar ve Türkçe sözlü hafif batı müziği ile 2013 yılında sahneye adımını atar. Bugüne kadar birçok kültürlerarası etkinlikte yer almışlardır ve bunun yanı sıra kafelerde, sokaklarda, dinleyicilerinin olduğu her yerde müzik yapmaya, kendi şarkılarını yazmaya ve samimi duygulara nefes vermeye hâlen devam etmektedirler. 2016 yılında düzenli olarak sahne aldıkları Almanya’nın Frankfurt şehrindeki PAS Bar´da bir yarışmanın olacağını duyup katıldılar (Jüride Umut Kuzey- İskender Paydaş gibi isimler vardı). Bu sayede Türkiye de ilk konserlerini Zeytinli Rock Festival’ de verdiler. Bu dönemde Arpej Müzik ile anlaştılar ve kayıtlarını yaptılar.


BENZER İÇERİKLER

EN ÇOK OKUNANLAR

ÖZEL DOSYALAR