Ana SayfarapFuat'ın arşivinden çıkan 20 yıllık şarkı

Fuat’ın arşivinden çıkan 20 yıllık şarkı

Dünyada global çapta bir albümde yayınlanan ilk Türkçe rap şarkısı “Uzaktan Gelen Ses”in Berlin’deki görüntüleri 20 yıl sonra ortaya çıktı.
Türkiye’deki rap kültürünün öncü isimlerinden Fuat Ergin’in dünyaca ünlü hip hop grubu Wu-Tang’in lideri RZA ile 19 Nisan 2001’de Berlin’deki bir stüdyoda kayıt yaptıkları anlara ait görüntüler 20 yıl sonra ilk kez sosyal medyadan paylaşıldı.
FUAT BANNER 8 1
Fuat Ergin’in kendisine de büyük sürpriz olduğunu belirterek paylaştığı görüntüler, M.O.B. adlı hip hop oluşumunun kurucusu Ünal Yüksel’in arşivinden çıktı.
RZA’nın dünyanın çeşitli ülkelerinden rapçilerle hazırladığı The World According to RZA albümünde; Fuat, Germ, Bektaş’ın bulunduğu “Uzaktan Gelen Ses” şarkısı yer almış; albüm 2003 yılında tüm dünyada yayınlanmıştı. Berlin’de kaydedilen bu şarkı dünya çapında bir albümde yayınlanan ilk Türkçe rap şarkısı olma özelliği taşıyor.

 

Bu gönderiyi Instagram’da gör

 

FUAT (@fuatergin)’in paylaştığı bir gönderi

Fuat Ergin Instagram hesabında bu görüntüleri paylaşarak şunları söyledi: “Benimle tanışmış olan herkes çok iyi bilir ki bunları yaptım diye asla havalara triplere girip insan seçmedim kibir yapmadım fakat piyasanın dününe bugününe bakınca evet artık yaşımın da getirisiyle ‘sağlıklı derecede’ olması gerektiği kadar kibirliyim. Seçiciyim. Herkese hak ettiği değeri verin, hak ettiği kadar saygı duyun, hak etmediği halde saygının tümünü dilenenlere neyi yapıp neyi yapmadıklarını hatırlatın. Çok yerde duymayabilirsiniz, ben söyliim: bu feat tüm dünyada yayınlanmış bir albümde yer alan ilk Türkçe rap şarkıdır. İlk global iştir. Teklifin benden değil RZA’dan gelmesi de ayrı bir gurur kaynağıdır. Yeni işler ve yeni hatırlatmalarda görüşmek üzere.”
BENZER İÇERİKLER

EN ÇOK OKUNANLAR

ÖZEL DOSYALAR