Ana SayfaalternatifGaye Su Akyol üçüncü kez Iggy Pop'un radyo programında

Gaye Su Akyol üçüncü kez Iggy Pop’un radyo programında

Dünyaca ünlü müzsiyen Iggy Pop, BBC Radio 6’daki programında Gaye Su Akyol’dan övgüyle bahsetti.

Dünyaca ünlü müzisyen ve yaşayan efsane Iggy Pop, BBC Radio 6’daki radyo programında daha önceden Gaye Su Akyol’dan hakkında iki kez övgüyle bahsetmiş, Akyol’un “Laziko” ve “Şahmeran” isimli şarkılarını radyo yayınında çalmıştı. Geçtiğimiz günlerde Gaye Su Akyol’a üçüncü kez “Bir Yaralı Kuştum” şarkısı ile programında yer veren Iggy Pop, Akyol hakkında şu cümleleri kurdu:

“Gaye bir çeşit Türk hazinesi, kültürel miras. Her ne kadar bunun için biraz genç, popüler ve rock’n roll olsa da… Ancak o bunu başarıyor çünkü çoğunlukla İngiltere ve Amerika’da popüler olmuş saykedelia ve saykedelik trendlerin, 70’ler Türkiye progresif müzisyenlerinin ve progresif toplumsal görüşleri olan müzisyenlerin yaşadığı çağa gönderme yapıyor.
Kendi enstrümantasyonuyla bunu başarıyor zira Türkiye köklerinde buna sahip, lut’a benzeyen ancak çok daha esnek bir yapıya sahip olan “ut”, orkestral müziklerine olağanüstü duygusal bir yapı ekliyor. Gaye bunu güncel şekilde müziğine ekleyip geniş kitlelere sunabiliyor. Onu hep beğenirim, o halde Gaye Su Akyol’dan ‘Bir Yaralı Kuştum’ geliyor…”

Gaye Su Akyol, Iggy Pop’un radyo programından bir kesiti Twitter hesabından paylaştı:

BENZER İÇERİKLER

EN ÇOK OKUNANLAR

ÖZEL DOSYALAR