Türk rap sahnesinde sokağın hikayesini anlatan en sert kalemlerden biri, Gazapizm. İşte, son albümü Hiza ile dinleyicilerden tam not alan ünlü rapçi hakkında bilmeniz gereken 7 şey…

Anıl Murat Acar, sahne adıyla Gazapizm; 2003 yılından bu yana rap müzik ile ilgileniyor. İlk albümü “Yeraltı Edebiyatı”nı 2014 yılında yayınladı. 1988’de Elazığ’da doğan Acar’ın annesi ve babası ilkokul öğretmeni. Tayin yüzünden Elazığ’da doğan Acar, yine tayin sebebiyle İzmir’de büyümüş. İşte, şubat ayında yayınladığı son albümü Hiza’yla dinleyicilerden ve eleştirmenlerden övgü dolu yorumlar alan Gazapizm hakkında bilmeniz gerekenler… 

1) GAZAPİZM İSMİ NEREDEN GELİYOR? 

Ekran Resmi 2020 06 25 11.32.39

Anıl Acar’ın kendine koyduğu “Gazapizm” mahlası, Colleen McCullough’un kitabı “Gazap Kuşları”ndan geliyor. Ünlü rapçi bu kitabı okuduğunda 14 yaşındaymış. 

“’Gazap Kuşu’ kendini dikenlere saplıyor ve hayatı boyunca yalnızca o zaman muhteşem bir ses çıkarıyor. Dünyadaki her sesten daha güzel bir ses. Diken kalbini deldikçe ses güzelleşiyor. Kitapta der ki; ‘En güzel şeyler, büyük acılar pahasına elde edilir ve bunu herkes bilir.’ Bu benim duygu durumuma uygun bir hikâye. Hep böyle biriydim. Okuduğum şiirlerde bile böyleydim. Orhan Veli Kanık’tan hiç haz etmedim mesela ama Ahmed Arif’i çok sevdim. Orhan Veli bana çok naif gelir; davasız, kavgasız… Ama sanat benim için kavgadır. Bir derdin yoksa sanat icra etmemek gerekir.” Sondaki “izm” ise sanatçının büyüdüğü şehir İzmir’e bir gönderme. 

https://www.youtube.com/watch?v=BcjoGIoErdE

2) “HEYECANI YOK” BİR GÜN “ÇUKUR”DA ÇALINCA…

Gazapizm’in en ünlü şarkısı “Heyecanı Yok”, “Çukur” dizisinin bir bölümünde çalınca Gazapizm adını geniş kitleler duydu. Gazapizm, 16 yıldır müzik yaptığını ama bu büyük başarıyı “Çukur” sayesinde elde ettiğini gizlemiyor: “Sesimi daha fazla insana duyurabilmemin yolunu açtığı için benim müziğimin dönüm noktalarından biri olarak hep yeri ayrı kalacak ama umarım yerini daha büyük başarılar alacak.”

https://www.youtube.com/watch?v=nHZtCCUBv3Q&t=1s

3) SIFIR BİR’DE ROL ALMIŞTI 

gazap sıfır bir

Gazapizm, fenomen dizi “Sıfır Bir”de de rol almıştı. “Kürmi” adındaki bir karaktere hayat veren ünlü rap sanatçısı, İzmir’den Adana’ya mahkum bir dostunu görmeye gelen bu karakterle dizide bir bölüm oynamıştı. Kürmi karakteri, ikinci bölümde ölmüştü. 

4) ÖNCE GÖRSEL DÜNYAYI HAYAL EDİYOR 

https://www.youtube.com/watch?v=B8ysnUYw3us

Gazapizm, son zamanlarda sinemaya merak saldığını söylüyor. Zaten şarkılarını yazarken önce görsel bir dünyayı hayal ettiğini, sonra da gördükleri üzerine şarkı yazdığını anlatıyor. Örneğin, “Pisliğin Üstüne Basmışlar”da aynı yolu izlemiş: “Üzerine konuşurken kafamızda klipteki dünya canlandı, sonra ben onun şarkısını yaptım. Eğer gerçekten aklımdaki hikayeyi tam olarak anlatabileceksem klip çekiyorum zaten, bugüne kadar hiç ‘Bu da böyle olsun ya!’ diye bir iş yapmadım.”

5) HİZA DİĞER ALBÜMLERE GÖRE NEDEN FARKLI? 

Ekran Resmi 2020 06 25 11.21.16

Gazapizm, hayatında “Heyecanı Yok”la pek çok şeyin değiştiğini, daha çok kazandığını, Hiza albümünün bu nedenle pek çok açıdan daha iyi olduğunu söylüyor: “Eskiden kullandığımız bilgisayarlarda bile bilgisayar çöküyordu. Mikrofon kalitesizdi, sesi doğru plana alamazdık. Büyük teknolojik bir ortam gerektiriyor bu sanat. Bu da ekonomik durum demek. Evet, popülerleştikten sonra para kazandım ve bu parayla daha iyi ekipmanlar aldım. İzmir’de kendimize bir bodrum katında stüdyo yaptık. Artık daha çok müziğe odaklanabileceğimiz bir alanımız oldu.”

https://open.spotify.com/track/5GBbUx3eAHDgoOvdcpFObI?si=Tl84F8asSQypvyShIeHoTg

6) “MÜZİK, YAŞADIĞIN BÖLGEYE GÖRE DEĞİŞİR” DİYOR  

gaz

Gazapizm, herkesin yaptığı müziğin yaşadığı bölgeye, oradaki düşünme biçimine göre değiştiğini düşünüyor. Hatta bunun İzmir’in içindeki semtlere göre bile değiştiğini düşünüyor. “Mesela Karşıyaka’da yapılan müzikle Göztepe’de yapılan müzik farklılıklar gösteriyor. Sound, söylem, dil farklılığı var. İzmir’in Göztepe tarafı daha gettodur. Karşıyaka ise elitist bir tavra sahiptir. Daha fazla müzisyen çıktığında bu tarz genellemeler yapmak daha kolay olacak.” 

7) GENÇLİĞİNDEN BERİ 2PAC HAYRANI 

Ekran Resmi 2020 06 25 11.28.34

Gazapizm’in hayranlık duyduğu isim, 2Pac. Onun ruhunun gerçek olduğuna inanıyor. Hatta babası bir gün ona sinirlendiğinde, odasındaki 2Pac posterini yırtmış: “Odamda 2Pac ve Ahmet Kaya posterleri vardı duvarda yan yana. Benim okul da kötü gidiyor, bir gün odama girdi; ‘Başlarım rap’ine’ diye 2Pac posterini söktü. ‘Onu niye söküyorsun, o da oranın azınlığı’ dedim. O zaman o kadar diyebildim.” Babası daha sonra Gazapizm’in başarılarını gördükçe, yaptığı müziği de kabullenmiş.  

KAYNAKLAR

1, 2, 3, 4 ve 5, 6, 7 ve 7