Ana SayfaMüzikGeçmişten günümüze Eminem'in en iyi işbirlikleri

Geçmişten günümüze Eminem’in en iyi işbirlikleri

Eminem, namıdiğer Slim Shady’nin müzik kariyerinde geride bıraktığı 23 yılı hayata geçirdiği unutulmaz işbirlikleriyle anıyoruz.

2000’li yılların başında rap dünyasına adım attığında, türün bugüne kadar yükselişini korumasına da önayak olan isimlerden biri Eminem. Bu açıdan değerlendirince yakın geçmiş müzik tarihinde önemli bir yere sahip. 1999 yılında yayınladığı ilk albümü “The Slim Shady LP” ile ilk Grammy ödülünü alan Eminem, o günden bu yana müzik üretimine devam ediyor. Tabii ki onun da müzik kariyerinde iniş ve çıkışlar oldu, ancak her geri dönüşü ayrı bir ses getirdi. O kadar uzun yıllar boyunca üretimde bulunup aynı başarıyı korumak tabii ki kolay değil, ama sahip olduğu hayat görüşünü sonuna dek savunması ve bunu şarkılarına ve sahnedeki duruşuna da taşımasıyla fark yaratan bir isim.

Geçen ağustos ayında ikinci derleme albümü “Curtain Call 2″yi yayınlamadan önce, 2020 yılında 11. stüdyo albümü “Music To Be Murdered By”ı, bundan yaklaşık bir sene sonra da bu albümün delüks edisyonunu 16 yeni şarkı daha ekleyerek çıkarması onun daha uzun yıllar bizlerle olacağının kanıtlarından biri. Bir de tabii geçtiğimiz şubat ayında gerçekleşen Super Bowl’daki o ses getiren performansını da unutmamak gerek. Dr. Dre,  Snoop Dogg, Mary J. Blige ve Kendrick Lamar ile birlikte sahne alan Eminem‘in şovun sonunda ırkçılık karşıtı protestoların sembolü Amerikan futbolu oyuncusu Colin Kaepernick‘e diz çökerek selam yollamıştı. İşte o unutulmaz performansı dahil Eminem‘in bugüne kadar hayata geçirdiği onlarca işbirliğinden aklımıza kazınanlar.

Super Bowl Half Time Show 2022

Eminem‘in müzik kariyeri boyunca birçok kez bir araya geldiği isimler arasında yer alan Snoop Dog ve Dr. Dre’nin onun için ayrı bir olduğu kesin. Bu yılki Super Bowl’da da bu isimlerle aynı sahneyi paylaşmış olması Eminem‘in kariyerindeki önemli anlardan biriydi.

Ed Sheeran ile ‘River’ 

Eminem sadece hip hop, rap ya da R&B tarzında üretimde bulunan sanatçılarla değil farklı müzik türlerinin önde gelen isimleriyle bugüne dek birçok kez bir araya geldi. İşte onlardan biri de dokuzun stüdyo albümü “Revival”ın beşinci teklisi olarak yayınlanan ‘River’da Ed Sheeran ile yaptığı düet. Sheeran‘ın da işin içinde olmasıyla birlikte şarkı İngiltere’deki müzik listelerinde direkt bir numaraya yükselmişti o dönem.

Rihanna ile ‘Love The Way You Lie’

Eminem‘in 2010 yılında çıkardığı “Recovery” albümü rapçinin müzik sahnesine geri dönüşünü kutlar nitelikteydi. 2004 yılında müzik kariyerinde duraksama dönemine girmiş ve beş yılın ardından “Relapse” albümünü, bundan bir yıl sonra da “Recovery”i yayınlamıştı. Bu albümde Rihanna ile ilk işbirliğine imza atmış ve ‘Love The Way You Lie’ şarkısını birlikte seslendirmişlerdi.

Beyoncé ile ‘Walk On Water’

2004’ten 2009’a kadar süren sessizlik döneminin ardından “Revival” albümünü yayınlayan Eminem‘in Beyoncé ile birlikte seslendirdiği ‘Walk On Water’ şarkısı rapçinin güçlü bir şekilde geri döndüğünü kanıtlar nitelikteydi.

Dr Dre ile ‘Guilty Conscience’ 

Dr Dre‘nin Eminem‘in müzik kariyerinde oldukça önemli bir rol oynadığından bahsetmiştik. Eminem‘in 1999 yılında çıkardığı ilk albümü “Slim Shady LP”de yer alan ‘Guilty Conscience’ şarkısı rapçinin Dr Dre ile olan işbirliğinin ilkini oluşturması bakımından önemli bir yere sahip.

Dido ile ‘Stan’

Ve tabii ki nostalji yapmadan bu listeyi sonlandıramazdık. Eminem‘in ilk albümünde yer alan ve baştan sona ezbere bildiğimiz ‘Stan’ şarkısına Dido‘nun katkısını asla göz ardı edemeyiz. Ayrıca bu şarkı müzisyenin sonradan yapacağı işbirliklerin de habercisi niteliğindeydi.

BENZER İÇERİKLER

EN ÇOK OKUNANLAR

ÖZEL DOSYALAR