Bir zamanlar tamamı kızlardan oluşan gruplar ne kadar popülerdi! İşte “girl power” felsefesiyle yola çıkan o ekipler.

Vakti zamanında bizim de “girl power” gerçeğinden nasibini alan kız gruplarımız vardı. Ne yazık ki “-di’li geçmiş zaman” kullanıyoruz çünkü hemen hemen tüm yerli kız gruplarımız tarihin derinliklerine karıştı. Aslına bakarsanız dünyada da böyle, zira 90’lar ve 2000’ler döneminde popüler olan pek çok kız grubu da günümüz müzik dünyasında aktif değil. Aktif gibi görünseler de, o yıllardaki başarılarını sürdüremedikleri çok açık. İşte Türkiye’nin başı çeken kız grupları ve dünya sahnesinden ülkemizin en çok sevip sahiplendiği en popüler kız grupları… 

Cici Kızlar 

Türk filmlerinde sık sık duyduğumuz “Delisin”in icracısı, 70’lerin ünlü kız grubu Cici Kızlar’ı kim unutabilir? Şebnem Aksu, Bilgen Bengü ve Sibel Egemen’den oluşan Cici Kızlar 1975 yılında Eurovision Şarkı Yarışması için yarışmaya girmeye karar verdiklerinde, Egemen gruptan ayrıldı, Birnur Bilginoğlu gruba dahil edildi. Cici Kızlar her ne kadar Eurovision’dan elendiyse de bir Attila Özdemiroğlu bestesi olan “Delisin” çok büyük bir hit oldu. Bu şarkı sayesinde Tarık Akan’ın “Delisin” filminde de rol aldılar ama müzik kariyerleri ne yazık ki bir daha eskisi gibi olmadı. Grup 1976’da dağıldı. Grupta müzik kariyerine devam eden tek kişi “Kıvırcık” lakaplı Bilgen Bengü oldu. 

 

Çıtır Kızlar 

Spice Girls fırtınasının tüm dünyada estiği dönem olan 90’larda Yonca Evcimik’in iki proje grubu vardı. Biri Backstreet Boys esintili Birkaç İyi Adam, diğeri de Çıtır Kızlar. Melda Gür, Serap Türk ve Deniz Kurtoğlu’nun oluşturduğu grup, kurulduğu dönemde Cici Kızlar’ı da kendilerine örnek aldı. Grupta bir dönem Deniz Kurtoğlu’nun yerine gruba Ebru Kıran katıldı. “İyi kızlar cennete, kötü kızlar her yere/ Çıtır Kızlar nereye, nereye de giderler” diyen şarkıları ve sonrasında yayınladıkları “Yaşanacaksa Yaşanacak”la Çıtır Kızlar kısa bir süre boyunca çok sevildi ve hemen her yerde dinlendi. Ancak bu kısa süreli başarı kalıcı olamadı ve grup 1999’da dağıldı. 

 

Ajlan- Mine 

Aslında Çıtır Kızlar’dan da önce Türkiye’nin ikinci kız grubu Ajlan Büyükburç ve Mine Çağlıyan’dan oluşan Ajlan-Mine ikilisiydi. Grup 1993’te ilk albümleri Aşkolsun’la iyi bir çıkış yaptı. Sonrasında “Pranga Zinciri” şarkıları da hit oldu. Ancak yine de bu başarılar grubu bir arada tutmaya yetmedi ve Ajlan- Mine dağıldı. Erol Büyükburç’un kızı olan Ajlan 1999 yılında bir trafik kazasında yaşamını yitirdi. Mine Çağlıyan solo olarak müzik kariyerine devam etse de, o dönemki kadar büyük bir başarı yakalayamadı. 

 

Hepsi 

Türkiye’nin en uzun soluklu kız grubu 2005’te kurulan Hepsi idi. Eren Bakıcı, Cemre Kemer, Yasemin Yürük ve Gülçin Ergül’den oluşan Hepsi, R&B sound’unu ülke sınırları içine sokmayı başarmış ve danslarıyla da özellikle ufak yaştaki genç kızların hayranlığını kazanmıştı. “Olmaz Oğlan”, “Yalan”, “Her Şeye Rağmen” ve Ajda Pekkan cover’ı “Üç Kalp” gibi şarkılarıyla büyük bir başarı kazanan Hepsi, ilk albümleri Bir’in ardından ikinci albümleri Hepsi 2’yi, sonra da Şaka 10+1 albümlerini yayınladılar. Bu arada yakaladıkları popülerlikle Hepsi 1 adında bir TV dizisi ve sayısız reklam filminde rol aldılar. Ancak grup elemanlarından Gülçin Ergül’ün ayrılmasıyla sendeledi. Gülçin’in ardından birkaç single daha yayınlayan ekip, 2015 yılında tamamen dağıldı. Hayranları hala onları biraraya getirmeye çalışıyor.

 

Pin-Up 

Ülkemizde kurulan bir punk grubu var mı diye soracak olursanız, buna cevabımız Pin-Up olacak. Ekip 2003’te Ayşegül Esen (elektro gitar), Ezgi Özkan (bas gitar), Ilgın Itır Midillioğlu (vokal) ve Özlem Gündoğmuş (bateri) tarafından kuruldu. 2006’da Ayşe Ertuğrul’un gruba dahil olmasıyla grubun sound’u altenatif rock’a doğru direksiyon kırdı. Dijital olarak yayımladıkları Ayşe Hatun Önal’ın “Çeksene Elini” cover’ıyla ve yine dijital olarak yayımladıkları “Ben 1 Sen 0” ile tanınmaya başladılar. Ayrıca Placebo ve Uriah Heep’in ön grubu olarak sahne aldılar. maNga, Kargo ve Şebnem Ferah ile konserler verdiler. Özlem Tekin’in de destek verdiği Pin-Up’ın en bilinen şarkısı 2010’da yayınlanan “Üretim Hatası” oldu. Pin-Up dağıldı ama grup elemanlarından Ayşe Ertuğrul, kariyerine Lila adıyla pop sularında devam ediyor. 

Volvox 

Volvox, 1988 yılında Şebnem Ferah tarafından kurulan efsanevi rock grubu! Ekipte Duygu Karpuz, Ebru Bank, Gül Ağırca, Buket Doran ve 1992 yılında gruba dahil olan Özlem Tekin gibi isimler yer alıyordu. Volvox’un ilk sahne performanslarını ise Bedri Baykam’ın mekânı olan Dadaist’te gerçekleşti. O performansta en çok “I Want to Break Free” coverları alkış aldı. Volvox, ilk konserlerinden bir diğerini de Bursa’da Tayyare Sineması’nda vermişti. İstanbul’da ise1991 yılında Pentagram ile birlikte Pangaltı İnci Sineması’nda sahne aldılar. Boğaziçi Üniversitesi’nde, ODTÜ Festivalinde, Bilsak Rock Cafede, İzmir Clup 33’te konserler vermeye devam ettiler. Sis ve Kemancı’da da çaldılar. Ancak Tekin’in gruptan ayrılmasından sonra 1994 yılında Volvox da yollarını ayırdı. Şebnem Ferah solo kariyerinde yükselirken, yine solo kariyeriyle harikalar yaratan Özlem Tekin 2013’te müziği bıraktı. 

Hipersona 

Hipersona’nın temelleri 2018 yılının Nisan ayında Ankara’da atıldı. Dört grubunun 2018 yılının başlarında dağılmasından sonra pes etmeden müziğe devam etmek isteyen ikiz kardeşler Bilgesu Ünalan ve Bengisu Ünalan’ın yeni grup kurma fikirleriyle, o zamanki ismiyle Persona kuruldu. İsimleri daha sonra Hipersona oldu. Hipersona son olarak yayınladıkları “Satellite” single’larıyla yurtdışındaki radyoların da ilgisini çekmeyi başardı. “Satellite” İngiltere’nin en büyük radyolarından birisi olan Radio X’in listesine girdi ve grubun diğer şarkıları da ünlü radyocu John Kennedy tarafından çalındı. Pop rock ve punk rock ekolünden giden Hipersona, müzik kariyerine aktif olarak devam ediyor. 

HIPERSONA

ÜLKEMİZDE ÇOK SEVİLEN DÜNYANIN EN ÜNLÜ KIZ GRUPLARI 

Spice Girls: “Girl power” esasından yola çıkan İngiliz Spice Girls, 90’larda herkesi etkisi altına almayı başarmış belki de dünyanın gelmiş geçmiş en bilinen kız grubu olmuştu. ABD’de bile en çok satan kız grubu “Wannabe”yle Spice Girls oldu. 

Destiny’s Child: Beyoncé’nin ilk çıkışını yaptığı Destiny’s Child, “Charlie’nin Melekleri” filminde de kullanılan “Independent Woman” şarkısıyla bağımsız kadınlar için neredeyse bir marş bestelemişti. 

TLC: Tionne, Rozonda ve Lisa’dan oluşan TLC, özellikle de kadınları güvenli bir cinsel hayata davet eden özgür ruhlu şarkılarıyla tanınıyordu. “No Scrubs” çok büyük bir hitti. 2002 yılında grup elemanı Lisa bir trafik kazasında aramızdan ayrıldı. 

Bananarama: 80’lerde çok ünlü olan bir kız grubu olan Bananarama, büyük liste başarıları elde etti. Son albümlerini de 2019’da kaydettiler. 

Sugababes: 1998 yılında kurulan Sugababes, yine bir İngiliz kız grubu olarak dünya listelerine damga vurmuş bir ekip. Brit ödüllü olan Sugababes’in kadrosunda değişimler yaşansa da  Mutya, Keisha ve Siobhan’dan oluşan orijinal kadro yeniden birleşti. 

The Bangles: 80’lerin en ünlü rock gruplarından olan The Bangles de dünyanın en ünlü kız gruplarından biri. Grubun “Manic Monday” şarkısı dillere destan. 

Girls Aloud: 2002’de kurulan ekip, ünlü TV şovu Popstar’da bir araya geldi ve elektropop ve dans pop alanlarında kendilerine bir yer edindiler. Grup elemanlarından Sarah Harding bu yılın eylül ayında meme kanseri nedeniyle hayatını kaybetti. 

All Saints: 90’ların kız grupları fırtınasına İngiltere ve Kanada’dan bir katılımla, All Saints “Never Ever”, “Under the Bridge”, “Lady Marmalade” ve “Bootie Call” gibi hitleriyle müzik kanallarını parsellemişti.