Ana SayfaMüzikGökçe: "Şarkılarının kaderi eskiden senin elindeydi, artık başkalarının elinde!"

Gökçe: “Şarkılarının kaderi eskiden senin elindeydi, artık başkalarının elinde!”

Geçtiğimiz günlerde yeni şarkısı ‘Hayat Sana Güzel’i çıkaran Gökçe ile hem yeni şarkısı hem de hayata dair tatlı bir sohbet gerçekleştirdik. 

İpek ATCAN / [email protected]

Şarkı “farklıyız ama aslında aynıyız” temalı ve yine son derece coşkulu ve tempolu bir şarkı. Biraz şarkıyı şöyle derinlemesine ele alalım 🙂

“Hayat sana güzel.” cümlesi beni çok sinir eden bir cümleydi. Eminim birçok insanı ediyordur. Ağlarken, kavga ederken, aşırı mutsuzken, bitkin haldeyken, insan içine pek çıkmayız ya da sosyal medyada bulunmayız. En güzel hallerimizi, mutlu hallerimize güzel ortamlarda bulunduğumuz fotoğraf ve videolarımızı paylaşırız. Altına da birileri “Hayat sana güzel oh!” yazar. Bu konuyu anlatan bir şarkı yapmak istedim. Mutlu mutsuz, zengin fakir güzel çirkin, şanslı şanssız olarak birbirimizden farklı olabiliriz ama aşk, yüzüne vuran rüzgar, altında ıslandığımız yağmur, bastığımız o sıcacık kumlar hep aynılar.

Klibini İdil Dizdar, Said Dağdeviren çekti. Klipten bahsedelim…

Genellikle kliplerim de hayal ettiğim şeyleri yaşamaktan hoşlanırım. “Hayat sana güzel.” denince aklıma karavanda köpeğiyle yaşayan bir kadın geldi. Kendi kendine eğlenen gezen böyle özgür bir kadın yansıtmak istedik.

Gökçe neler yapıyor bu aralar?

Bu aralar bol bol konser veriyorum. Zaten albüm yapma sebebim bol bol konser vermekti. Kendimle ilgileniyorum, dengeli besleniyorum, daha çok hareket ediyorum. Sevdiğim dostlarımla pek görüşemiyorum çünkü onlar da bol bol konser veriyorlar.

Tekliler, EP’ler çıkardın ama en son 2017’de albüm çıkardın, sen de mi “az albüm, bol tekli” kervanına katılıyorsun?

Albüm çıkaracaksam eğer konsept bir albüm çıkarmak istiyorum. Bestelerden oluşan albümler pek dinlenmiyorlar artık. Elbette gençlerin çok sevdiği dinlediği albümler vardır. Fakat ben bestelerimin harcanmasından hoşlanmıyorum, kim hoşlanır ki! 10 tane şarkı çıkarıyorsunuz inanılmaz bir emek var sadece bir ya da ikisini insanlar biliyor artık. Radyolar bile sadece klip çektiğin şarkıyı çalıyorlar. Dijital platformlarda şarkılarını listeye sokarlarsa varsın, sokmazlarsa yoksun. Bu tamamen birilerinin tekelinde yani. Senin şarkılarının kaderi eskiden senin elindeydi ama artık başkalarının elinde. Çok sevilecek harika bir şarkı yaptığında bile bunu duyurmak inanılmaz zorlaştı. Birinci sebebi şarkılarının kaderinin başkalarının elinde olması, ikinci sebebi ise inanılmaz fazla şarkıcı, müzisyen ve grubun çıkması. Bazen aynı ay içerisinde sadece Türkiye’de 1000’e yakın şarkı çıkıyor. Senin şarkının duyulması çok zorlaşıyor. Halbuki duysalar belki çok sevecekler ama her şarkı eşit derecede duyulamıyor. Bu yüzden tekli tekli gitmek bana şu ara daha mantıklı geliyor. Ürettiği bir şeyi paylaşamamak sanatçıyı bunalıma sürükleyen bir şey. Albüm yapacaksam da “alaturka rock” diye bir projem var. Türk sanat müziğini çok severim. Sevdiğim bazı cover şarkıları bu konseptte yapmayı düşünüyorum fakat bestelerden oluşan bir albümü uzunca bir süre yapmayı düşünmüyorum.

En büyük hayalin ne? Sakin ve endişe verici geçen 2 yılın ardından artık normale döndük. Elbet vardır bir hayalin 🙂

Hayallerim bol bol konser vermekti senelerdir. Türkiye’de neredeyse gitmediğim yer kalmadı. Ben her zaman hayattan çok fazla şey beklemeyen insanlardan oldum. Gezebileyim, dünyada istediğim herhangi bir yere gidebileyim, kaldığım yer lüks olmasın temiz olsun yeter. Arkadaşlarımla hoş vakit geçireyim, sevdiklerim sağlıklı olsun, ben sağlıklı olayım gerisi zaten gelir diye düşünüyorum. Güzel bir müzikal hayalim her zaman var. Sadece bunun için senelerce tiyatro eğitimi aldım ama güzel bir müzikal ya da müzikli oyun kısmet olmadı. Umarım bir gün olur. Belki de yaş ilerlemesi ile ilgilidir ama hayattan en büyük beklentim huzur.

Sosyal medyada aktif ve de hatta zaman zaman çılgınsın. Sosyal medya hayatının neresinde? Kimleri takip etmeyi seviyorsun yerli/yabancı? Geçenlerde sanki bir stalk’lama olayından bahsetmiştin 🙂

Sosyal medyayı çok seviyorum ama azaltmayı düşünüyorum. Platform olarak azalttım fakat geçirdiğim vakit olarak azaltamadım. Bazen çok aktif kullanıyorum, bazen enerjim düşük oluyor kullanamıyorum. Fakat Instagram’ımı güzel içeriklerle dolu aktif bir hale getirmeyi çok istiyorum. Bunun için her hafta aktif olmam gerekiyor. Bunu başarabilirsem çok güzel olacak çünkü çıkan şarkının reklamını da çok güzel bir kitle yakalamışsan eğer çok güzel bir şekilde yapabiliyorsun. Ve kamera ile yaşamak hoşuma gidiyor.

Yakın dönemde neler planlıyorsun?

Yakın dönemde gezmek istiyorum. Güzel Sanatlar mezunuyum, tarih olarak çok güçlü olan ülkelere gitmek istiyorum. Hala gidemediğim çok fazla yer var, oraları görmek istiyorum  ve çalışmaya üretmeye konser vermeye her zaman devam.

Dergy okurlarına neler söylemek istersin?

Bazı şeyleri istesen de istemesen de fark etmiyor. Bazen çok fazla çalışsak da çabalasak da olmuyor. Bazen hiç uğraşmasan da oluyor o yüzden, bazı şeyleri salın gitsin. Olacağı varsa çok güzel bir şekilde kendiliğinden oluyor.

BENZER İÇERİKLER

EN ÇOK OKUNANLAR

ÖZEL DOSYALAR