Ana SayfarockGormot'un "Hicazuri"siyle rüzgar Karadeniz'den esiyor

Gormot’un “Hicazuri”siyle rüzgar Karadeniz’den esiyor

Karadeniz bölgesinin simge enstrümanlarından tulumu progressive rock formuyla birleştiren Gormot’un ilk single’ı “Hicazuri” 11 Haziran Cuma günü yayınlanacak. 

Yıllardır tulumu dünyanın dört bir tarafındaki müzikseverlere tanıtmak için uğraşan sıra dışı tulumcu Aycan Yeter yıllar içinde bu kadim saza farklı bir soluk kazandırdı. Aycan Yeter Gormot adını verdiği grubuyla uzun yıllardır üzerinde çalıştığı müzikal projesiyle yeni bir serüven başlatıyor. Bu yolculuğun ilk adımı ise “Hicazuri”.

Bu şarkıda Kurban, Athena ve Mind Shifter gibi ekiplerdeki performanslarıyla tanıdığımız davulcu perBurak Gürpınar’ın yanı sıra Uğur Gülbaharlı, Poyraz Kılıç ve Çağatay Kadı gibi usta müzisyenler de yer alıyor. Aycan Yeter’in etkileyici tulum performansı da ortaya kuzeyin ruhunu taşıyan yenilikçi bir müzik anlayışını çıkarıyor.

gormot hicazuri

GORMOT KİMDİR?

Karadeniz’in doğu kıyılarında kurulan, yaklaşık 3 bin yıllık tarihi olan Antik Çağ krallığı Kolhis, Kaf Dağı’na kadar uzanan ve Laz kabilelerinin yaşadığı geniş bir krallıktır. Kolhis mitolojisine göre iyilik tanrısı Gormot’un da bu krallıkta yaşadığı düşünülür. Günümüzde hâlâ Lazcada Yaratıcı “gormoti” olarak anılmaktadır. 2019 yılında Aycan Yeter öncülüğünde kurulan Gormot, ismini işte tam da bu hikâyeden alır. Grup, Kolhis’in ve iyiliğin güçlü rüzgârını da arkasına alarak Lazlara özgü olan tulumu bambaşka formlarla buluşturmayı hedefliyor.

Gormot, oluşturacağı üç projeyle dinleyici karşısında yerini alacak. Proje “The Birth”, “ The Life” ve “The Eternity” isimli aşamalardan oluşuyor: doğum, yaşam, sonsuzluk… Serinin ilk albümünü ise The Birth oluşturacak. “Hicazuri” bu albümde yer alacak ilk eser.

BENZER İÇERİKLER

EN ÇOK OKUNANLAR

ÖZEL DOSYALAR