Ana SayfaMüzikGörsel bir şölen: 7 ikonik video klip

Görsel bir şölen: 7 ikonik video klip

Bugün biraz nostalji yapalım ve video klipleriyle kendi dönemlerine damgasını vuran o unutulmaz şarkıları yeniden hatırlayalım.

Zeynep SİPAHİ / [email protected]

Queen‘den Madonna‘ya kalıpları kıran birçok ismin bir dönem ortaya koyduğu şarkılar ilginç video klipleriyle de hafızamıza kazındı. Makyajları, dansları, kostümleri ve kurgusuyla yaratıcıklıkta sınır tanımayan efsane klipler sizlerle.

‘Thriller’ – Michael Jackson

Evet, belki bir klişe ama bu liste ‘Thriller’ olmadan eksik kalırdı. Michael Jackson‘ın 1982’de yayınlanan ve ‘Billie Jean’, ‘Beat It’ gibi hit şarkılarını içeren “Thriller” albümünde yer alan aynı isimli şarkının klibi aradan geçen 40 seneye rağmen hala danslarıyla popülerliğini koruyor. Bu şarkı çaldığında hangimizin elleri bir pençe gibi kıvrılarak havaya kalkmıyor ki? Ayrıca 13 dakikalık kurgusuyla adeta bir kısa film kendisi.

‘Weapon of Choice’ – Fatboy Slim

Fatboy Slim, neredeyse her video klibiyle akıllarımızda kalan gruplardan biri. Ne var ki 2000 yılında yayınladıkları “Halfway Between the Gutter and the Stars” albümünde yer alan “Weapon of Choice” şarkısında Christopher Walken‘ın o muhteşem dansını unutmak mümkün değil. Yağmurlu havanın rehavetini üstünüzden atmak ve biraz hareketlenmek için ideal!

‘Lady Marmalade’ – Christina Aguilera, Lil’ Kim, Mýa ve Pink 

Baz Luhrmann‘ın yönettiği her filmde soundtrack’lerin yeri bir ayrı oluyor. 2001 yapımı “Moulin Rouge” da işte o filmlerden biri ve Pink‘in Christina Aquilera, Lil’ Kim, Mya ile bir araya gelerek seslendirdiği ‘Lady Marmalade’ şarkısı bizlere o revü dünyasını sonuna kadar yaşatıyor.

‘Material Girl’ – Madonna

Madonna‘nın ‘Like a Prayer’ başta olmak üzere birçok video klibi yayınlandığı dönemde oldukça ses getirmişti, ancak 1984’te yayınlanan ve bütün dünyayı kasıp kavuran albümü “Like a Virgin”de yer alan ‘Material Girl’ şarkısının video klibi Marylin Monroe‘ya yaptığı göndermeyle hafızalarımıza kazınan şarkılardan bir diğeri.

‘Ya Mama’ – Fatboy Slim

Evet, bu listede ikinci kez Fatboy Slim‘e yer vermemden anlayacağınız üzere kendilerini pek seviyorum. Ama sadece sevdiğim için değil, yaratıcı kliplere imza attıkları için bu listede bir kez daha yer almayı hak ediyorlar bence. 2000 yılında vizyona giren “Charlie’s Angels” filminin soundtrack’inde de yer alan ‘Ya Mama’ kontrol dışı klibiyle sizlerle.

‘I Want To Break Free’ – Queen

Kalıpları ve kuralları yıkan Queen‘in 1984’te yayınladığı “The Works” albümünde yer alan ‘I Want to Break Free’nin klibindeki Freddie Mercury‘i unutmak imkansız. İngiliz pembe dizilerindeki karakterlere gönderme yapan klipte bıyıklı bir ev hanımı olarak karşımıza çıkan Mercury‘i saygıyla anıyoruz.

Around the World – Daft Punk

Geçen yıl dağıldığını duyuran Daft Punk‘a dair özlemimiz her geçen gün artıyor. 1997’de yayınlanan ilk stüdyo albümleri “Homework”ün çıkış şarkısı olan ‘Around the World’ün hafızalarımıza kazınan klibiyle listemizi sonlandırıyoruz.

BENZER İÇERİKLER

EN ÇOK OKUNANLAR

ÖZEL DOSYALAR