“Müziğin en büyük gecesi” olarak kabul edilen Grammy Ödül Töreni bu yıl pandemi nedeniyle online olarak gerçekleşecek. İşte heyecanlı gece öncesi, Grammy tarihinin en unutulmaz anlarından seçtiklerimiz.

Bu sene 63’üncüsü düzenlenecek olan Grammy Ödül Töreni, 15 Mart Pazartesi Türkiye saati ile 03.00’te başlıyor. ABD’li CBS kanalında yayınlanacak ve Trevor Noah’ın sunumuyla gerçekleşecek törende, Bad Bunny, Black Pumas, Cardi B, BTS, Brandi Carlile, DaBaby, Doja Cat, Billie Eilish, Mickey Guyton, Haim, Brittany Howard, Miranda Lambert, Lil Baby, Dua Lipa, Chris Martin, John Mayer, Megan Thee Stallion, Maren Morris, Post Malone, Roddy Ricch, Harry Styles ve Taylor Swift gibi isimler sahne alacak. Grammy 2021’in heyecanından önce ise sizi, Grammy tarihinin en tuhaf ve en heyecan verici anlarıyla baş başa bırakıyoruz. 

M.I.A’nın doğurmak üzereyken sahne alması 

2009 yılında ortalığı kasıp kavuran M.I.A; “Swagga Like Us” şarkısı için sahnede Kanye West, Jay Z, Lil Wayne ve T.I.’dan oluşan dev ekibe katıldı. Karnı burnunda bir oraya, bir buraya zıplayan M.I.A belli ki bebeğini doğurmak üzereyken gelmişti. Şimdi size bir ek bilgi verelim: M.I.A’nın bebeğini doğuracağı gün sahiden de o gündü! Daha doğrusu, doktoru bebeğin geliş tarihi olarak tam da o günü vermişti, yetenekli müzisyene. Ama bu durum M.I.A’yı durduramadı ve neyse ki bebek sahnede gelmeden performans tamamlandı. Bebek beklenen günden 3 gün sonra geldi. Herhalde biraz yorgun düşmüş olmalı! 

Bob Dylan çalarken sahneye yarı çıplak dansçı fırlaması

Bob Dylan çalarken birdenbire sahneye fırlayan yarı çıplak bir dansçı her zaman görebileceğimiz bir manzara değil, herhalde. 1998 yılında Dylan çalarken, sahneye fırlayan kişi Michael Portnoy’du. Aslında kendisi Dylan çalarken arkada dans etmesi gereken figüranlardan biriydi. Fakat bir anda sahneye koştu, gömleğini yırttı. Göğsünde “Soya bomb” yani “Soya bombası” yazıyordu. Bunun ne demek olduğu tam olarak anlaşılamışken, hızlı bir şekilde sahneden çıkarıldı. Portnoy, “Soya bombası”nn iki kelimelik bir şiir olduğunu; soyanın “yoğun beslenme yaşamını” ve bombanın “patlayıcı bir yıkıcı gücü” temsil ettiğini açıkladı. Sonra da ekledi: “Sanatın olması gerektiğini düşündüğüm şey soya bombası: yoğun, dönüştürücü, patlayıcı bir yaşam…” Bu açıklama bizi hala derin derin düşündürüyor… Ve bu, Grammy tarihinin en acayip anlarından biri olarak kaldı. 

 

Beck’in Beyoncé’ye rağmen Grammy kazanması

Beck, 2015 yılında Morning Phase ile “Yılın Albümü” kategorisinde Grammy aldığında herkes şoka girdi. Zira o yılın en büyük favorisi Beyoncé’nin kendi adını taşıyan albümüydü. Hani şu içinde “Drunk in Love”ın da olduğu Beyoncé albümü yani… Ancak o yılın kazananı Beck oldu. Bu seçimle, Grammy Ödülleri’nin aslında ırkçı olduğu tartışmaları aldı yürüdü. Benzer bir olay, 2017 yılında “Yılın Albümü” kategorisinde Adele’in Beyoncé’yi yenmesiyle yine gündeme gelmişti. Neyse biz Beck’e dönelim. Ünlü müzisyen, US Weekly dergisine şöyle bir demeç vermişti: “Onun kazanacağını düşünmüştüm. Hadi ama, o Beyoncé!” Prince’in Beck’i anons ettikten sonra Beck’in suratındaki ifadeye bir bakın! 

 

Melissa Etheridge ve Joss Stone’un Janis Joplin performansı 

2005 yılında Janis Joplin’in 35. ölüm yıldönümünde, Melissa Etheridge ve Joss Stone’un birlikte sahne alması kararlaştırıldı. Fakat bu performanstan aylar önce, Etheredge’e meme kanseri teşhisi konulmuş ve tedaviye başlanmıştı. Şarkıcının performans için zamanında iyileşip iyileşemeyeceği konusunda spekülasyonlar vardı. Ancak Etheridge kel bir kafa ve öfkeli bir sesle sahnedeki yerini aldı. Güçlü ve korkusuzdu, tam da Janis Joplin’e yaraşır bir şekilde yerini almıştı! Performans bitiminde herkes ikiliyi dakikalarca ayakta alkışladı. Bu seyircilerin içinde Janis’in ağabeyi ve kız kardeşi de yer almaktaydı. 

 

Jennifer Hudson’dan “I Will Always Love You” performansı 

2012 yılı Grammy Ödül Töreni açısından çok talihsiz bir yıldı. Zira tören gününden bir gün önce, müzik tarihinin en büyük seslerinden biri olan Whitney Houston, Beverly Hilton otelinde, daha 48 yaşındayken hayatını kaybetmişti. Los Angeles’taki Staples Center’da düzenlenen tören, Whitney’in zamansız kaybının gölgesinde gerçekleşmişti. Öyle ki, şov devam ederken Whitney’in ölüm nedenine dair detaylar da haber olarak geçmeye devam ediyordu. Jennifer Hudson, Whitney’in imza şarkısı olan “I Will Always Love You”yu görkemli bir şekilde yorumladı. İzleyenler gözyaşlarına hakim olamadı elbette… Bu, Grammy tarihinin en trajik ve en duygu dolu anlarından biriydi. 

 

Elton John ve Eminem’in “Stan”i birlikte söylemesi 

2001 yılında birlikte sahne alan Elton John ve Eminem ikilisinin birlikte “Stan”i söylemesi yalnız Grammy tarihi için değil, müzik tarihi için de ilginç bir durumdu. Zira o sene Eminem, homofobi suçlamalarıyla yüzleşiyordu. Her ne kadar izleyenler Eminem’i şahsiyetsizlikle suçlasa da bu birliktelik daha sonra sıkı bir arkadaşlığa dönüştü. Performansın sonunda ikilinin elele tutuşması ve güçlü bir mesaj vermesi de planlanmış bir şey değildi, aslına bakarsanız. John, sonrasında verdiği röportajlarında Marshall’ın çok iyi bir arkadaş olduğunu belirtti. Eminem ise Elton John’ın eşcinsel olduğunu bilmediğini ama öğrendikten sonra da bunu umursamadığını söyledi. “Hakkımda hiçbir şey bilmiyorsunuz” diye de ekledi dünyaca ünlü rapçi. 

 

Lady Gaga’nın kırmızı halıya dev bir yumurta içinde gelmesi 

2011 yılında Lady Gaga, de bir yumurta içinde kırmızı halıya geldi. Onu dört kişi taşıyordu. Gaga o gece 3 Grammy ödülünün sahibi oldu. Sonrasında da o yumurta içinde tam 72 saat geçirdiğini söyledi. O yıl Born This Way’in yılıydı ve Lady Gaga yine her zamanki gibi tüm dikkatleri üzerine çekmeyi başarmıştı. Sahiden de, kırmızı halıya kim devasa bir yumurtanın içinde gelirdi ki? 

BAŞKA NELER OLDU? 

  • 2019 yılında Michelle Obama’nın sahnede Lady Gaga, Jada Pinkett Smith, Alicia Keys ve Jennifer Lopez’e katılmış ve “Müzik sevinçlerimizi ve umutlarımızı paylaşmamızı sağlıyor” demişti. 
  • 2017 yılında Beyoncé hamileyken, eğimli bir sandalyede “Love Drought” ve “Sandcastles”ı söylemişti. 
  • Kendrick Lamar 2016 yılında hapishane dekoruyla müthiş bir performansa imza atmıştı. 
  • 2015’te Rihanna, Paul McCartney ve Kanye West  “FourFiveSeconds”ı birlikte söylemişti.
  • Metallica, en büyük klasiklerinden “One”ı klasik piyanist Lang Lang ile birlikte seslendirmişti. 
  • Pink,  “Glitter in the Air”i bir iple tavandan sarkarak söylemiş ve iyi bir jimnastikçi olduğunu da ele güne kanıtlamıştı. 
Kaynaklar: Billboard, TimeOut, BestLifeOnline