Grammy Ödül Töreni’ndeki en unutulmaz 9 performans

Grammy heyecanı doruk noktasına ulaşmışken gelmiş geçmiş en güzel 9 performansı hatırlamamak olmaz dedik. İnanılmaz güzel prodüksiyonlarla gerçekleşen Grammy performanslarını izlemek, hepimize tören öncesi güzel bir ısınma turu olur. Geçmişten günümüze 9 efsane performans: 

Metallica – ‘One’ (1989)

Tam 62 yıldır gerçekleşen Grammy’lerde çok uzun süre rock, metal ve punk gibi müziklere -özellikle- sahnede yer verilmemişti. Ama tahmin edersiniz ki Metallica ile bu döngü 1989 yılında kırıldı. Grubu sahneye Billy Crystal davet etti ve izleyicileri sert müzikten dolayı olası bir korkma durumu için uyardı 🙂 Ve Metallica ‘One’ı bangır bangır Grammy sahnesinde çaldı.

 

Whitney Houston – ‘I Will Always Love You’ (1994)

Aslında Dolly Parton’a ait olan ama “Bodyguard” filminin soundtrack’indeki performansı ile bir anda Whitney Houston’ın şarkısına dönüşen ‘I Will Always Love You’yu bilmeyen bir nesil yoktur herhalde? Whitney Houston, 1994 yılında Grammy’lerde hem bu şarkının performansını sergiliyor hem de gecenin ilerleyen saatlerinde Yılın Şarkısı Grammy’sinin de sahibi oluyor.

 

Ricky Martin – ‘La Copa De Vida’ (1999)

Latin pop müziğini tüm dünyaya tanıtan, Amerika’da fırtına gibi esen bir isme geldi sıra, Ricky Martin. O gün sahneye çıktığında henüz çok da tanınmayan Ricky Martin, ödül törenindeki performansının ardından artık dünyaca ünlü bir yıldızdı. Grammy tarihine bakınca, bu performanslardan bir yıldız yaratıldığı tek an da diyebiliriz.

 

Foo Fighters – ‘The Pretenders’ (2008)

Geçtiğimiz günlerde Taylor Hawkins’in ölümüyle Foo Fighters hayranları yasa boğulmuştu. İşte şimdi izleyeceğiniz performans aslında Taylor Hawkins’e harika bir tribute diyebiliriz. Les Zeppelin’den John Paul Jones da bonusu.

 Radiohead – ’15 Steps’ (2009)

“In Rainbows” albümü ile En İyi Albüm dalında aday oldukları sene ’15 Steps’ performansı ile sahnede olan Radiohead, Grammy’lerin en unutulmaz performanslarından birine imza attı. Sahneye bir bando ile çıkan grup, bu performanstan 30 sene önce bir benzerini yapan Fleetwood Mac’e de selam göndermiş oldu.

 

Adele – ‘Rolling In The Deep’ (2012)

Whitney Houston’ın ölümünün hemen ertesi günü gerçekleşen Grammy’lerde moraller biraz bozuktu ve tabii ki duygusal dakikalar yaşanıyordu. Adele’in güçlü sesi ile büyülenen salon daha sonra bu performans için bolca “devir teslim”, “tacın devri” gibi yorumlarda bulunmuştu.

Beyonce – ‘Love Drought/Sandcastles (2017)

Bugüne kadar birçok unutulmaz Grammy performansı gerçekleştiren Beyonce’nin bu performansları arasından bir seçim yapmak elbette oldukça zor oldu. Bir sürü örnek sayabiliriz Prince’le 2004’teki düeti mi desek, Jay-z ile ‘Drunk In Love’ performansı mı desek… Ama sahneye hamile bir güneş tanrıçası olarak çıktığı bu performans da en unutulmazlarından biriydi.

 

Billie Eilish – ‘When The Party’s Over’ (2020)

Yeni neslin en önde gelen isimlerinden biri olan Billie Eilish 2 sene önceki Grammy Ödül Töreni’nde muhteşem bir performans sergilemişti. Billie’nin yeni neslin en önemli seslerinden biri olduğunu gözler önüne seren bir performanstı. Ödül töreni ortamında daha çılgın ve hareketli bir şarkı seçmek yerine ‘When The Party’s Over’ gibi bir ballad ile sahnedeydi.

 

Harry Styles – ‘Watermelon Suger’ (2021)

One Direction grubuyla tanınan Harry Styles geçtiğimiz sene Grammy Ödül Töreni’nde ilk solo performansını sergilemişti. Genç kızlarım sevgilisi diyebileceğimiz, herkesin “Harry hırkası” peşinde koştuğu koca bir senenin ardından sergilediği bu performans ve akabinde aynı gece aldığı ilk Grammy ile hayranlarını mutlu etmişti.