Ana SayfaMüzikGrammy Ödülleri tarihinin rekortmenleri

Grammy Ödülleri tarihinin rekortmenleri

Bu sene 65. kez sahiplerini bulacak Grammy Ödülleri’nin 5 Şubat pazar gecesi gerçekleşecek törenini beklerken gelin hep birlikte ödüllerin tarihinde kırdıkları rekorlarla iz bırakmış isimlere bir göz atalım.

Müzik endüstrisinin dünya üzerindeki en prestijli ödüllerini 65 yıldır dağıtarak dünyanın en başarılı müzisyenleri ve işlerini takdir etmeyi sürdüren Grammy Ödülleri’nin bu seneki heyecanı da geldi çattı. The Recording Academy’nin düzenlediği 65. Grammy Ödülleri bu pazar Trevor Noah’nın sunuculuğunu üstleneceği törenle sahiplerini bulacak. Ödül töreni öncesinde Grammy tarihinde kırılmış rekorlara dönüp bakarak kendimizi büyük geceye hazırlayalım!

En çok Grammy ödülü sahibi müzisyen

Akıllara gelen ilk rekorla başlayalım. 65 yıllık ödül tarihi boyunca altın gramofon heykelciklerini en çok toplayan isim, toplamda tam 31 ödül kazanan Macar asallı İngiliz orkestra şefi Georg Solti. Müzisyenin rekorunun en yakın takipçileri olarak ikinci sırada ise 28’er ödülle Quincy Jones ve Beyoncé yer alıyor.

u2 grammy

En çok Grammy ödülü sahibi müzik grubu

Peki bireysel sanatçılar dışında müzik gruplarının başarıları düşünüldüğünde ipi kim göğüslüyor merak ediyor musunuz? Muhtemelen her müzik severin cevaba bakmadan yapabileceği ilk tahminlerden biri olan İrlandalı rock grubu U2, toplamda 22 ödülle bu alanda rekoru elinde bulunduruyor. En yakın takipçileriyse 15 Grammy ödülüyle Foo Fighters.

En çok Grammy ödülü sahibi rap sanatçısı

Türlere göre baktığımızdaysa rekor yarışında sıralamalar daha ilginç. Rap müzik dalında üreten sanatçılar arasında altın gramofona en çok sahip olma rekorunu Jay-Z ve Kanye West, 24’er ödülle paylaşıyorlar. Söz konusu rekor, yakalaması çok da kolay durmuyor çünkü ikinci sıradaki Eminem‘in toplamda sadece 14 ödülü bulunuyor.

En genç yaşta Grammy kazanan

Ödülü en erken yaşta elde edebilme rekoruysa 2002 yılında Coen Biraderler’in “O Brother, Where Art Thou?” filmine yaptıkları orijinal soundtrack albümüyle Yılın Albümü ödülünü kucaklayan Peasall Kardeşler’e ait. İstatiksel olaraksa grubun o zaman 8 yaşında olan en küçük kardeşi Leah Peasall rekora adını yazdırıyor.

Lorde - Grammy

Yılın Albümü ve Yılın Kaydı Grammy ödüllerini kazanan en genç sanatçı

Bir müzik grubu ya da orkestranın parçası olmadan solo sanatçı olarak Yılın Albümü ödülünü kazanan en genç isimse 2020 yılına damga vuran Billie Eilish. Aynı yıl o sırada 18 yaşında olan Eilish Yılın Kaydı ödülünü kazanan en genç solo sanatçı da olmuştu.

Yılın Şarkısı Grammy ödülünü kazanan en genç sanatçı

Yılın Şarkısı dalında Grammy ödülünü kucaklayan en genç isimse o dönem sadece 17 yaşında olan Lorde olmuştu. Rekora sebebiye veren şarkıysa 2010’ların en büyük pop hit’lerinden ‘Royals’tan başkası değildi.

Dört ana kategorinin her birinde Grammy kazanan sanatçılar

İşte bu erişmesi zor bir rekor! Grammy tarihinde, ödüllerin dört ana kategorisi olarak görülen Yılın Albümü, Yılın Kaydı, Yılın Şarkısı ve En İyi Yeni Sanatçı ödüllerinin hepsine aynı yılda sahip olan yalnızca üç isim var. 1981 yılında Christopher Cross, 2009 yılında Adele ve en son 2020 yılında Billie Eilish‘in elde ettiği bu başarı yakın zamanda tekrarlanabilir mi merakla bekliyoruz.

Adele - Grammy

BENZER İÇERİKLER

EN ÇOK OKUNANLAR

ÖZEL DOSYALAR