“Kırmızı” şarkısıyla Türkçe pop dünyasında yeni bir nefes olan Gülce, Dergy’nin sorularını içtenlikle yanıtladı.

Sebla KOÇAN / [email protected]

Onu ekranlarda bir yarışma programında gördük önce. Binlerce kişinin arasından sıyrıldı, muhteşem sesiyle bizi büyüledi. Gülce Kahtalı önce 2019 yılında yayınladığı “Sana Bir Şey Olmasın”la çıkış yaptı, şimdi de yeni single’ı “Kırmızı”yı yayınladı. Türkçe pop dünyasında yeni bir soluk olan Gülce, “Birbirimize destek olabileceğimiz tek platform dijital dünya” diyor ve ekliyor: “Biz yeni bir şeylerin herkese iyi gelebileceğine inandığımız için böyle bir tarihte yayınladık şarkımızı…” Gülce’yi daha yakından tanımak istedik.

Katıldığınız yarışmada çok dikkat çektiniz. Bir anda tüm gözler üzerinize döndü. Nasıl geçti yarışma zamanları, gördüğünüz büyük ilgi sizi korkuttu mu, neler hissettirdi?
“O Ses Türkiye” katıldığım ikinci yarışma programıydı. İlk programdan büyük dersler çıkardım ve kendimi geliştirdim. Sesime çok güveniyorum, yorumlarda beni çok mutlu ediyor. Şarkı söylemeyi öğrendim çok çalıştım. “O Ses Türkiye” benim için dönüm noktası oldu, kendime çok güveniyordum; finale kalmak ve  tecrübe kazanmak beni bir basamak yukarı taşıdı. Çok yolum ve öğreneceğim çok şey var. Gencim ve sesime çok güveniyorum adımdan bahsettirmek istiyorum. İlgi beni korkutmadı ve iyi şeyler yapmam gerektiği konusunda teşvik etti, tanınmak güzel.

https://www.youtube.com/watch?v=jZRbe5srNaw

Yarışmada pek çok Şebnem Ferah şarkısı seslendirdiniz. Pek çok takipçiniz rock bir şarkı yapacaksınız diye düşündü. İlerde var mı rock türünde bir şeyler yapma niyetiniz? 
Şebnem Ferah şarkısıyla anılmak inanılmaz haz veriyor bu durumdan hiç şikayet etmem. Ben her tarz müzik dinliyor ve seslendiriyorum rock şarkısı da söylerim neden olmasın 🙂 Şebnem Ferah’ın bir açık hava konserinde hayal ettiğim sahne performansını şimdilik bir yarışma programında gerçekleştirdim, bir gün aynı sahnede öyle bir kalabalıkla onun şarkısını kendisi ile söylemeyi çok isterim.

gülce3

“HER ŞEYİN BİR ZAMANI VAR”

Pek çok müzisyen için salgın dönemi planlanan her şeyi altüst etti. Daha uzun bir zaman konser izleyemeyeceğiz, etkinliklere katılamayacağız gibi görünüyor. Kariyerinin başında yeni bir isim olarak siz nasıl etkilendiniz bu durumdan?
Tek temennim bu salgından tüm dünyanın bir an önce arınması, böyle şeyler beni çok etkiler. Sosyal medya kullanırken bile zorlanıyorum şu anda, ama birbirimize destek olabileceğimiz tek platform dijital dünya. Biz yeni bir şeylerin herkese iyi gelebileceğine inandığımız için böyle bir tarihte yayınladık şarkımızı, tarihi erteleyebilirdik de ama yapım şirketim Universal da bu konuda çok destek oldu. Biz şarkılarımızı yine söylüyoruz canlı yayınlarda. Daha çok şarkılar söyleyeceğiz çok konserlerimiz olacak inşallah. Her şey nasip kısmet ve bence her şeyin bir zamanı var.

https://www.youtube.com/watch?v=v8baofzg4wI

Karantina günlerinde bir gününüz nasıl geçiyor? Neler yapıyorsunuz?Ailemle birlikteyim, müzik zaten olmazsa olmaz evimizde, bir şeyler karalamaya çalışıyorum söz yazmaya çalışıyorum, film dizi ve kitaplarla geçiriyorum zamanın bir çocuğunu.

Karanlık günler yaşıyoruz. Bir yandan da güneş yüzünü gösterip baharı müjdeliyor. Bu iki duygu arasında gidip gelirken, siz bir müzisyen olarak ne hissediyor, nasıl üretiyorsunuz?
Yaz aylarını baharı çok severim benim en iyi hissettiğim zamanlardır. Yeni şarkılar keşfetmeye çalışıyorum. YouTube kanalım için içerik üretmeye çalışıyorum, cover şarkılar yapmak istiyorum. Dijital de bir konser projemiz var doğru mecrayı doğru sponsorları tercih edip ilerlemek istiyoruz.

“BİR SOSYAL PROJEDE AŞÇILIK YAPABİLİRİM AMA BENİM HAYATIM MÜZİK”

gülce2

“Kırmızı” ikinci single’ınız, bundan sonrası için planlarınız ne? Single yayınlamaya mı devam edeceksiniz, albüm mü yayınlayacaksınız? 
Dijital çağdayız ve single yayınlamanın daha doğru olacağını düşünüyorum arz talep meselesi biraz, günümüzde her gün şarkı yayınlayabilecek duruma geldik. Ancak tüketim alışkanlıklarını da hesaba katınca benim için şu dönemde albümle ilerlemenin doğru olacağını düşünmüyorum. Önümüzdeki projenin yine single olduğunu söyleyebilirim hazırlıklarına da başladık hatta.

Aşçılık okuduğunuzu biliyoruz. Bir yandan mesleğinize devam edip, bir yandan müzik yapmayı mı düşünüyorsunuz? 
Benim bütün motivasyonum müzikten yana inşallah da müzik yapacağım hayatım boyunca. Aşçılık benim için bir hobi evde bol bol zaman geçiriyorum mutfakta 🙂 Bir sosyal projede aşçı olarak yer alabilirim çok da isterim ama müzik benim hayatım ve şarkı söyleceğim ben.

gülce kopyası

Bu dönemde hepimiz biriken dizilerimizi izlemeye, okumadığımız kitaplarımızı okumaya gömüldük. Nedir son zamanlarda sizi en çok etkileyenler? 
Ben izlediğim dizi, film veya okuduğum herhangi bir kitabın bende şok etkisi yaratmasını seviyorum. Son zamanlarda izlediğim ve etkilendiğim dizi “La Casa De Papel” var, bayılarak izlediğim bir dizi. kitap olarak da 17 usta yazarın birleştiği 33 hikayeden oluşan bir “Horror Story” serisine başladım o da güzel gidiyor.

Gördüğünüz/dinlediğiniz anda “Bir gün ben de sahnede olacağım!” dedirten, kalbinizde bir şeyleri “klik” ettiren şarkı hangisiydi ve neden?
Sade- Love Is Found (live 2011) ve Şebnem Ferah 10 Mart 2007 İstanbul konserinde söylediği “Vazgeçtim Dünyadan”.  Sanırım kalbimde çok başka yerleri var ve bu iki şarkıyı her dinlediğim de bende bu kadar büyük ve güçlü bi sahne de olmayı diliyorum.

https://open.spotify.com/track/71swOnXQAcrNT4O1xAlMUd?si=7I9sYQ2uS_e9Ix9VFosIxw

Gözünüzü kapatıp hayal ettiğinizde kendinizi nasıl bir sahnede görüyorsunuz? 
Bir yaz akşamı Harbiye açık hava konserini kim hayal etmez ki?

Son dönemde pek çok yeni ses, özellikle de digital stream servisleri sayesinde şarkılarını dinleyicileriyle buluşturabiliyor. Siz bu durumu nasıl değerlendiriyorsunuz? Sizin gibi yeni sesler içinde severek dinlediğiniz kimler var?
Çok güzel bir durum dijital dünya çok farklı ve bir o kadar da büyük bir kitleyle tanıştırıyor seni ve onlarca insana kendini anlatabiliyorsun. Bir çok yeni isim var çabuk başarıya ulaşan her tarzda müziği takip ediyorum tek tek saymak zor olur, benim de tek hedefim listelerde kendimi yukarıda görmek.