Ana SayfaMüzikGülçin Ergül: "Davet albümü iç dünyama açılan bir kapı"

Gülçin Ergül: “Davet albümü iç dünyama açılan bir kapı”

Türkçe pop dünyasının en güçlü vokallerinden Gülçin Ergül, yeni albümü Davet‘i dinleyicileriyle paylaştı. Ergül, Dergy’nin sorularını yanıtladı.

Sebla KOÇAN / [email protected]

Türkçe pop sahnesinin en güçlü seslerinden biri, Gülçin Ergül. Bugüne kadar yayınladığı “Bir Tanecik Aşkım”, “İtirazım Var”, “Bravo” gibi şarkılarıyla büyük beğeni topladı. Onu ilk olarak Hepsi grubunda gördük, tanıdık. Daha sonra yoluna solo olarak devam etmeyi seçti. Hatta bu konu yakın zamanda magazin gündemini defalarca meşgul etti. Aslında Gülçin Ergül tüm bunların ötesinde, çok iyi bir müzisyen. Şarkı yazarlığı ve beste yapmasının yanı sıra iyi de bir dansçı. Davet albümündeki 8 şarkıda imzası var. Çıkış parçası “Beni Bu Rüyadan Uyandırma”da dans konusundaki hünerlerini sergiliyor. Ergül, bu albümün iç dünyasına açılan, o kapıyı aralayan bir müzikli davetiye olduğunu söylüyor ve ekliyor: “Aşk şu anda hayatımda kalıntılarıyla idare ettiğim bir şey”… Gülçin Ergül, Dergy’nin konuğu oldu.

Davet albümü, uzun zamandır uykuda olan pop dünyasına bir hareket getirdi. Ama bir yandan da hiçbirimiz Türkçe R&B’nin bu kadar güzel tınlayacağını tahmin etmiyorduk. Siz albüm yayınlandıktan sonra nasıl bir his içine girdiniz? Rahatladınız mı yoksa bıraksalar düzeltmelerine devam eder miydiniz? 
Öncelikle teşekkürler. Evet dilimizi müziğe doğru tartımlarla oturtmaya özen gösteriyorum bu nedenle bu yorumunuz beni mutlu etti. Albüm çıkınca bir rahatlama söz konusu olmadı. Olacaklardan habersiz albüm çıkış ve klip yayınlanma tarihlerini çok önceden belirledik ve çıkınca deprem oldu. Klibimi paylaşmadım bile. Fakat bu zor, üzgün günlerde bile çok güzel geri dönüşler aldığım için yorumlar bana güç oldu. Destekleyen, dinleyen herkese çok teşekkür ediyorum. Düzeltmelere devam etmek sonsuz bir girdap bence. Ama ben sonuçla çok mutluyum. 

Uzun zamandır Davet albümüyle ilgilendiğinizi biliyoruz. Kayıtlar nerede yapıldı, ne kadar zaman aldı? Sizi en çok uğraştıran şarkı hangisi oldu mesela? 
Bi’ kahve isimli şarkıyı Arpej Yapım’ın müzik stüdyosunda söyledim. Diğer tüm kayıtlar jinglebox stüdyosunda oldu çünkü Emre Bayar orada kayıt alıyor hep. 1,5 yılda 2 albüm bitirdik 1 tanesini yayınladık henüz. Diğer bitirdiğimiz İngilizce şarkılardan oluşan albüm daha sonra sizlerle buluşacak. Bizim en çok zamanımızı alan şarkı Anıl Piyancı ile beraber yaptığımız ve seslendirdiğimiz şarkı oldu. Bir dialog şeklinde yazılan bu şarkı gidip geldi kendi aramızda İzmir İstanbul arasında. Bir de Yıldız Tilbe imzalı şarkımız “Sana Aşığım”ın da sözleri değiştiğinden dolayı 2 kere vokal kayıtları alındı.

Gulcin Ergul

Ve bir de sırada İngilizce albümünüz Invitation var. Bu albüm, Davet’teki şarkıların İngilizce versiyonları mı olacak, yoksa tamamen bağımsız farklı şarkılar mı olacak? Bize biraz ipucu verebilir misiniz? 
Türkçe albümde yer alan 2 şarkının İngilizce versiyonları var. Çevirilerinden yola çıkılarak yazılan şarkılar bunlar. 1 de cover şarkı var ve diğerleri benim yazdığım İngilizce şarkılar. 

Gulcin Ergul

“Beni Bu Rüyadan Uyandırma”nın klibinde kostümleriniz, saçınız, stiliniz, danslarınız bizlerde tanıdık, bildik bir his uyandırdı. Hem çok özenli, hem yenilikçi, hem de garip bir şekilde aşina olduğumuz bir görselliği sunuyor bize. Bu klip için nasıl bir hazırlık sürecinden geçtiniz, kimlerle çalıştınız? 
Neresi aşina geldi bilmiyorum ama retro tarzda olduğundan olabilir. Murat Joker yönetmenliğinde çekilen klibimizde, Zeynep Bozkaya’nın ve Esra Gürses’in özel yaptığı kıyafetler dışında, Cihan Nacar ve Berfu Kıran’ın da kıyafetlerini giydim. Stylingimi Fırat Kanburoğlu yaptı. Garaj Dance Center dansıları ve koreograflarıyla çalıştım.  Vogue tarzında bir dans bölümü yer alıyor klipte. Dans ayakkabılarımız bize özel olarak Spica Dance tarafından yapıldı. Şarkımız disco pop tarzında. 

Gulcin Ergul

Sözler, besteler sizde, hem dans ediyor hem de şarkı söylüyorsunuz. Pek çok işi aynı anda yapabiliyorsunuz, peki albüm kayıt sürecinde de her işle ilgilendiniz mi? Her şeye karışır mısınız, sizinle çalışmak kolay mıdır, ekip arkadaşlarınız hakkınızda neler söyler?
Ben albüm sürecinde her şeyin içinde bulunurum, takip ederim, önerilerde bulunurum ve fikir fırtınası yaparız. Ekip arkadaşlarımla olan bağım benim için çok mühimdir. Bir takım olduğumuzu kesinlikle yoğun şekilde hissettik. Bu sinerjiyi yakalamak, bu gönül bağını yakalamak bence herkesin başarabildiği bir şey olmamakla beraber ben buna minnettarım.

Gulcin Ergul

Davet albümü, tam anlamıyla aşka açılan bir kapı gibi. Sizin hayatınızda aşk nasıl bir yerde? Güçlü, ayakları yere basan bir kadınsınız, romantik biri misinizdir, nasıl biri olursunuz aşık olduğunuzda? 
Davet albümüm iç dünyama açılan, o kapıdan girmeye yönelik bir müzikli davetiye. Aşk şu anda hayatımda kalıntılarıyla idare ettiğim bir şey. Hayatımda biri yok. Albümüme odaklanmış durumdayım ve aşık olduğumda özellikle beklentiye girmemeye dikkat ediyorum çünkü bu sağlıklı olmuyor. 

Gulcin Ergul

KISA KISA…. 

  • Albümümde Anıl Piyancı ile yaptığım işbirliği bana müthiş bir uyum yakaladığımızı hissettirdi. Çünkü Anıl Piyancı bence çok yetenekli ve iyi birisi. 
  • Yıldız Tilbe’nin en sevdiğim şarkısı “Sana Aşığım”.
  • Çocukken odamda BSB’nin posterleri vardı.
  • Gardrobumda en severek giydiğim parça oversize jean ceketim. Bıraksalar hep onu giyerim… Giyiyorum da. Kimse beni tutamaz!
  • Hayatta gerçekten dostum diyebileceğim birkaç kişi var. Bence dostluk takım olabilmektir.
  • Eğer burada yaşamıyor olsaydım, yaşamak isteyeceğim ülke Hollanda olurdu. 
BENZER İÇERİKLER

EN ÇOK OKUNANLAR

ÖZEL DOSYALAR