Ana SayfaMüzikGülinler hakkında bunları biliyor musunuz?

Gülinler hakkında bunları biliyor musunuz?

Alternatif müzik sahnesinin nevi şahsına münhasır kişiliklerinden Gülinler hakkında bunları biliyor musunuz?

Gerek enerji dolu sahne performansları, gerek dansları gerekse şarkılarıyla kendine özgü bir duruş sergileyen Gülin Kılıçay namıdiğer Gülinler yakın markajımızda. 7-8 Ekim’de Zorlu PSM’nin ev sahipliğinde gerçekleşecek olan Mix Festival‘de sahne alacak isimlerden biri olan Gülinler‘i daha yakından tanımak isteyenleri buraya alalım.

4 yaşında sahneye ilk adım

Gülinler olarak tanıdığımız Gülin Kılıçay, aslen tiyatro sanatçısı. Anadolu Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Tiyatro Ana Sanat Dalı Oyunculuk Bölümü’nden 2003 yılında mezun olan Gülinler, 2005 yılında Semaver Kumpanya’ya katıldı ve burada oyunculuğun yanı sıra Işıl Kasapoğlu‘nun asistanlığını yaptı, ta ki hayatına müzik girene kadar… Oyunculukla ve görünür olmakla ilgili sorunlar yaşayan Gülinler, çocukluğunda piyanoyla müziğe başladı. Annesinin ona 4 yaş doğum günü hediyesi ise bale kursu olmuş ve 7 yıl bale yapmış. Sahneye ilk adımını da, küçücükken, AKM’de sahnelenen “Fındıkkıran Balesi”nde fare rolüyle atmış. Ve o gün Gülin‘e şu his gelmiş: “Ben hep sahnede olacağım.” Ve hislerinde yanılmadığı da aşikar.

Galvaniz Gelbiraz da kim?

Bartu Küçükçağlayan ve Cem Yılmazer‘in 2010 yılında kurduğu Büyük Ev Ablukada’ya dahil olan Gülin Kılıçay, müzikle o dönem daha yakından ilgilenmeye başladı. Canavar Banavar ve Afordisman Salihins adıyla sahne alan ekibe Galvaniz Gelbiraz lakabıyla eşlik etmeye devam eden Kılıçay, daha fazla müzik yapma isteğiyle 2018 itibarıyla Gülinler adlı solo projesini başlattı ve 2019 yılında ‘Kitapçı Kayıtları’ adlı ilk teklisini yayınladı.

Boş kalmak mı, o da ne?

Gülinler‘in boş kalmakla ilgili bir derdi var. Verdiği bir röportajda boş kalma hissinden hiç hazzetmediğini, hatta bir gece önceden ertesi günün planını saat saat çıkardığını ve bu plana tam olarak uyduğunu dile getirmişti. Plana uymamak mı? Anladığımız üzere böyle bir şey namümkün onun için.

Resimle ilişikisi

Gülinler müzik kadar resimle de yakından ilgili. Verdiği bir röportajda resim yapmaya başlamasını şöyle özetlemişti: 2009 yılında kendine bir suluboya takımı alıyor ve resim yapmaya balıyor. Çizim yapmanın etrafla ilişkisini kesiyor olması ve kimsenin ona karışmadığı bir alan yaratması ise onu cezbediyor. Bir de çalışma masasında mutlaka bir mum yakıyor. Çünkü zamanın geçişini mumda görmeye dair bir takıntısı var. Ve başladığı resmi mutlaka o gün içinde bitiriyor, ertesi güne sarkmasını sevmiyor.

gulinler-resim

Gizli kalsın

Şarkılarının yapılış sürecini paylaşmak konusunda ise oldukça çekingen Gülinler, çünkü herhangi bir şarkısının yapılış sürecini paylaştığında, dinleyicinin hayal gücüne ket vuracağını düşünüyor.

Benzinlikte unutulduğu gün

Büyük Ev Ablukada ekibi, Edirne’de bir benzinlikte Gülin’i unutmuş. 20 dakika boyunca da otobüste Gülin’in olmadığını fark etmemiş. Bunu anladıkları an da Gülin’in attığı story olmuş! 20 dakika da dönüş yoluyla birlikte Gülin’i benzinlikte 40 dakika bekletmiş BEA elemanları. Gülin bunu anlatırken “Gruptaki tek kadın da benim, hani bir özelliğim var yani! Yokluğum bu kadar mı fark edilmedi” diyor.

Bir Masada Oturduk

Gülinler diğer yandan da müzisyen dostlarıyla gerçekleştirdiği Bir Masada Oturduk programıyla da farklı bir yönünü sergileme fırsatı yakaladı. Bugüne kadar 16 bölüm çeken Gülinler‘in bu programındaki samimi sohbetlerin her biri ayrı keyifli. İzlemediyse bir göz atmanızı mutlaka öneririz.

BENZER İÇERİKLER

EN ÇOK OKUNANLAR

ÖZEL DOSYALAR