Türkçe pop’un içimizi kıpır kıpır eden isimlerinden Güliz Ayla’yı yeni çıkardığı teklisi ”Al Yorgun Kalbimi” vesilesiyle Dergy sayfalarında ağırladık.
Damla PESEK/ [email protected]
Daha önce yaptığı şarkılarla zaten kalbimize taht kurmuştu Güliz Ayla. Şimdi ise ”Al Yorgun Kalbimi” ile bu yeri sağlamlaştırmaya geliyor. Hem eğlendiren, hem de 80’lere ufak bir yolculuk yaptıran yeni şarkısı oldukça iddialı. Klibi ise geri planda kalmıyor ve bize şarkının ruhunu tam olarak yaşatıyor. Güliz Ayla, müziği dışında en çok da pozitif ve samimi tavrıyla dikkat çekiyor. Başarılı sanatçıyla sohbet ettik.
”Al Yorgun Kalbimi” isimli yeni şarkın kıpır kıpır, bu soğuk havalarda içimizi ısıtıyor! Genelde slow şarkıların yayınladığı bu aylarda böyle renkli bir şarkı çıkarma fikri nasıl oluştu?
Aslında demo hali ballad tadındaydı bu şarkının. Ama düzenleme için Alaca ile buluşunca hareketli olması gerektiğine karar verdim. Hem insanın kışın da dans edecek şarkılara ihtiyacı var. Ben zaten neyi mevsiminde yaptım ki?:)
Şarkının sözleri sana ait ve romantik temasıyla dikkat çekiyor. Bu şarkıyı yazarken nasıl bir süreç yaşadın ve nelerden ilham aldın? Gerçek hayatından izler taşıyor mu?
Aşırı romantik bir dönemimde yazdım. Ama şarkılarımda genelde kendim yaşasam da hikayeyi, bu tarz bir romantiklik ve naiflik söz konusu oluyor. Gerçek hayatta çok sakin biri değilim, sanırım böyle bir kurguya ihtiyacım oluyor. 🙂
Hem şarkıda hem de video klipte 80’lerin etkisini görüyoruz. Şarkının soundları ve klip bizi zamanda yolculuğa çıkarıyor. Kalemle sarılan bir kaset ve walkman ile başlayan klipte tekerlekli patenle şarkı söylüyorsun. Bu renkli klip nasıl ortaya çıktı? Çekim sürecinde neler yaşadın ve hissettin?
Yönetmenim Gökhan Özdemir’le hem pandemi sürecinde minimum insanla nasıl klip çekebiliriz, hem de nasıl şarkının yüksek havasını yansıtabiliriz diye düşündük. Zaten düzenlemesindeki disko sound’u hemen göze batıyor. Bize de müzikal olarak disko 80’leri hatırlattı açıkçası. Kılıktan kılığa girdiğim için oldukça mutluyum klipte. İşimin en sevdiğim yanlarından biri, istediğim kişi olmam.

guliz ayladan 80lere selam al yorgun kalbimi2

Klipte kıyafet ve aksesuarlarınla da dikkat çekiyorsun. Klipteki stilinle ilgili en çok sevdiğin şey ne oldu? Günlük hayatta ne tarz giyinmekten hoşlanıyorsun?
80’lerden ilham aldım çok fazla kılık değiştirdik. İşimde en sevdiğim yanlardan biri istediğim dönemin kadını olmaya imkan vermesi. 80’lerde her şeyin abartıldığı bol takılar, saç, makyaj gibi güzeldi zevkliydi. Ben gündelik hayatımda onun aksine aşırı sade, spor giyiniyorum. Makyaj yapmıyorum. Klipte gördüğünüz benle alakası yok.

“BAŞLARDA ÜRETMEK İÇİN BİR MOTİVASYON BULAMADIM” 

Yeni şarkılar üretmek için gereken motivasyonu nasıl buluyorsun? Pandemi sürecinden sonra hayatında bu anlamda neler değişti?

Pandemi herkes için çok zor geçti. Üreten biri olarak ben mesela bazen çok kıskandığım durumlar oldu, bazı insanlar eve kapanmayı bir avantaja çevirebildi. Ben kişisel olarak böyle yapabildiğimi söyleyemeyeceğim. Başlarda çok ağır şeyler yaşadık, bir şok yaşadık aslında. O yüden üretim motivasyonu çok bulamadım. Sonlarına doğru, alıştığımda, normal hayatıma geri dönebildim. Üretim benim için özel bir ritüeli olan bir şey değil, “Evet şu an kapanmalıyım ve şarkı yapmalıyım” dediğim bir sürecim olmuyor. Günlük hayatımın bir parçası oluyor. bana aşırı olumlu yansımadı yani. yeni yeni kendime geliyorum diyebilirim.

 

Güliz Ayla

Kariyerine farklı ve güzel projelerle devam ediyorsun. ”Sırada bu var” dediğin bir şey var mı? Kısa ve uzun vadeli planlarından bahseder misin?
Üretim hali hiç bitmiyor. Ama belki de hayatımda ilk defa sırada planlanmış bir iş yok. Artık yavaştan albüme oturmak istiyorum. Kariyerine albümle başlamış bir şarkıcı olarak bolca single çıkardım.
İlk çıkışından bu yana kendinde ve müziğinde değişiklikler gözlemliyor musun? Kendi büyüme ve olgunlaşma sürecinin müziğine de etkisi oluyor mu?
Oluyor elbet. Ben de müziğim de gün geçtikçe özgürleşiyoruz hatta olgunlaşıyoruz. Daha korkusuzuz. Bu insana öyle güzel bir güç katıyor ki anlatamam.
guliz ayla roportaj ben de muzigim de 2ozgurlesiyoruz

KISA KISA

  • Bu aralar en çok kullandığım aksesuar: Her zaman küpe ve yüzük.
  • Müzikle ilgilenmeseydim aşçı olmak isterdim.
  • Son zamanlarda en çok dinlediğim müzik türü R&B.
  • Beni en mutlu eden şey sevdiklerimle olmak.
  • Gece yolculuğu yaparken dinlemek istediğim şarkı Glock Peaceful.
  • Kış bana temiz hissettiriyor.